پاداشی برای ماینر ها

آنچه درباره استخراج باید بدانید

استخراج کنندگان یا همان ماینر ها کامیپوتر های خود را در خدمت به شبکه قرار می دهند تا به پردازش و محاسبات در شبکه کمک کنند و رمزارز تولید کنند.

آنچه درباره استخراج باید بدانید

ماینرها در ازای خدماتی که در شبکه‌های بلاک چینی ارائه می‌دهند، پاداش دریافت می‌کنند. آن‌ها دو نوع فعالیت در شبکه دارند؛ یکی ساخت یا ایجاد بلاک جدید ( به تراکنش های ارزهای دیجیتال که در بسته های داده جمع می شوند، بلاک می گویند. ) و دیگری تایید تراکنش‌ها.

پردازش به موقع بلاک ها برای صحت انجام فرآیند تراکنش ضروری است و از طریق کامپیوتر ها  فرآیند پردازش به درستی انجام می شود. به این فرایند استخراج گفته می شود .

استخراج کنندگان یا همان ماینر ها کامیپوتر های خود را در خدمت به شبکه قرار می دهند تا به پردازش و محاسبات در شبکه کمک کنند و وقتی که یک بلاک داده به درستی استخراج یا ماین می شود و معیارهای الگوریتم و ریاضی مشخص می شود، ماینرها پاداشی از کوین ها و درصدی از کارمزد تراکنش بلاکی که پردازش کرده اند را دریافت کنند.

به بیان ساده تر استخراج در جهت تایید تراکنش ها فعالیت می کند که نتیجه تولید کوین جدید است . پیش بینی می شود در آینده حجم تراکنش ها به شدت زیاد می شود. به همین دلیل باید انگیزه کافی برای استخراج کننده ها ایجاد شود تا بتوانند در فرآیند مورد نظر سهم خود را از تایید تراکنش ها دریافت کنند.

آنچه درباره استخراج باید بدانید

بلاکچین و استخراج

بلاکچین لیست طولانی از بلاک ها است که کاربرد این بلاک ها  کشف آدرس های ارز دیجیتال است پس باید از امنیت بالایی برخوردار باشد تا عواملی مثل خطاهای انسانی و دستکاری خللی در کار شبکه ایجاد نکند اینجاست که به کامپیوتر ها روی می آوریم

استخراج کنندگان اطلاعاتی را که در بلاک قرار گرفته اند را  به وسیله فرمول ریاضی به چیزی دیگری تبدیل می کنند. این چیز دیگر یک دنباله ای به مراتب کوتاه تر، به ظاهر تصادفی از حروف و اعداد شناخته شده است که هش نامیده می شود. این هش ها در کنار هر بلاک ذخیره می شوند.  درحالی که ساخت هش آسان است، اما هر هش منحصر بفرد است. پس به عبارت دیگر فقط کامپیوتر می داند که چه کاری انجام داده است و هچی فردی قادر به دسترسی به اطلاعات نیست.

در استخراج ارز های دیجیتال شما صرفا ارزهای دیجیتال را پیدا نمی‌کنید. بلکه در طی این فرآیند به تامین امنیت شبکه بلاک چین نیز کمک می‌کنید.

استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال

استخراج از معادن کاری است که انسان‌ها هزاران سال آن را انجام می‌دهند و بهترین راه رسیدن به مواد معدنی ارزشمند است.به علت دیجیتالی شدن جهان در آستانه طلوع یک انقلاب اقتصادی جدید هستیم، امروزه استخراج از معدن به راحتی حرکت دادن دست‌ها و با یک کلیک می تواند اتفاق بیوفتد.استخراج ارز های دیجیتال هم براحتی انجام می شود و هم بسیار با ارزش هستند . محبوب‌ترین و پادشاه بازار ارزهای دیجیتال بیت کوین است.

استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال با CPU، کارت گرافیک یا ای‌سیک انجام می‌شود که نشان می دهد برای انجام تراکنش ها به نهاد‌های متمرکز مانند بانک‌ها یا موسسات نیاز نیست و تراکنش ها بدون نیاز به واسطه انجام می شوند.

تراکنش‌ها پس از اعتبارسنجی توسط مشارکت‌کنندگان شبکه که (node) گفته می‌شوند، برای ثبت شدن در بلاک چین پردازش میشوند. از آنجا که هیچ نهادی برای فرایند پردازش تمامی تراکنش‌ها با ضریب اطمینان بسیار بالاوجود ندارد ، ماینر ها کامیپوترها و دستگاه‌های محاسباتی مخصوص خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا به انجام این فرایند کمک کنند.

آنچه درباره استخراج باید بدانید

پس از پردازش یک بلاک داده می گوییم استخراج انجام شده و ماینر بهمین دلیل  پاداشی از شبکه تحت عنوان پاداش بلاک (Block Reward) و همچنین کارمزدهای مربوط به تراکنش‌های بلاک را از آن خود می‌کند.

ارزهای دیجیتالی که شبکه‌ آن‌ها مبتنی بر استخراج است اثبات کار یا PoW می‌گوییم، ایجاد انگیزه اقتصادی کافی برای ماینرهاست تا بتوانند در فرآیند مورد نظر سهم خود را از تایید تراکنش‌ها دریافت کنند. هدف اصلی تایید تراکنش‌ها ثبت شدن در بلاک چین است که شما را به بخش مهمی از شبکه تبدیل می‌کند. پاداش ماینرها به صورت سکه‌های دیجیتال برای کمکی که به شبکه‌ کرده‌اند و انرژی که دستگاه محاسباتی آن‌ها مصرف کرده، در نظر گرفته می‌شود.

شما با استفاده از سخت‌افزار محاسباتی قدرتمند و متصل به اینترنت  می‌توانید در هر زمان و مکانی استخراج انجام دهید.استخراج در ارزهای دیجیتال نیاز به حل معادلات پیچیده ریاضی داردکه تنها سخت‌افزارهای پیشرفته می‌توانند آن را انجام دهند. سطح پیچیدگی با حضور ماینرهای بیشتر در طول زمان، افزایش می‌یابد و به همین خاطر ماین کردن هم سخت‌تر می‌شود؛ مثل استخراج معادن در دنیای واقعی که با گذشت زمان بدلیل کاهش منابع سخت‌تر می‌شود .

هش ریت و استخراج

دو تعریف برای توضیح این مطلب نیاز است بدانیم اول هش ریت که معیاری برای اندازه گیری قدرت دستگاه ماینر است.دوم  سختی شبکه به معنای سختی معمایی است که باید توسط دستگاه‌های ماینر حل شود. این سختی هر ۲۰۱۶ بلاک (تقریباً ۱۴ روز) یک بار تغییر می‌کند تا سختی معما به حدی باشد که یک دستگاه ماینر با قدرت متوسط (در مقایسه با کل ماینر های موجود در شبکه) امکان حل معما در ۱۰ دقیقه را داشته باشد.

سختی شبکه با مقدار هش ریت شبکه بیت کوین محاسبه می‌شود.

هرچه تعداد دستگاه‌های قدرتمندتر در شبکه بیشتر شود سختی شبکه نیز بیشتر می‌شود. اگر علاقه‌ای به استخراج رقابتی ندارید می‌توانید به سراغ ارزهای دیجیتال بدون نیاز به استخراج مانند ریپل بروید.

استخراج فرآیندی است که برق زیادی مصرف می‌کند، بنابراین شما باید مطمئن شوید که حداقل می‌توانید از پس هزینه‌های آن مانند هزینه انرژی و سخت‌افزار بربیاید.

آنچه درباره استخراج باید بدانید

 برای انجام استخراج باید سیستم سخت‌افزار قدرتمند که دارای کارت گرافیک اختصاصی یا تراشه پردازش گرافیکی(GPU) ، مدار مجتمع با کاربرد خاص و یا ای‌سیک (ASIC) ، ابزار خنک‌کننده مناسب برای نرم‌افزار، اتصال همیشگی به اینترنت، بسته نرم‌افزاری استخراج ارز دیجیتال ، یک کیف پول ارز دیجیتال  و عضویت در یک استخر استخراج نیاز دارید.

 

استخراج بر اساس سیستم اثبات کار (Proof of Work)

پایه و مبنای محبوب‌ترین و رایج ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین سیستم اثبات کار (POW) است

در این روش افراد داوطلب می‌توانند قدرت پردازشی سخت‌افزار کامپیوتر خود را به شبکه یک ارز دیجیتال (مانند بیت کوین) اختصاص بدهند و با کمک به تأیید تراکنش‌ها از شبکه پاداش دریافت کنند.این روش این به غیرمتمرکز بودن هر چه بیشتر قدرت و کنترل بر روی توزیع و پیاده‌سازی تغییرات عمده اقتصادی و فنی در شبکه می‌انجامد.

الگوریتم دیگری برای تایید تراکنش ها وجود دارد که اثبات سهام (Proof Of Stake) نامیده می شود یک روش جایگزین برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های غیرمتمرکز است که به سخت‌افزار و مصرف برق نیاز ندارد. در یک شبکه مبتنی بر اثبات سهام افرادی که بخواهند در کار تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند، باید ارز دیجیتال آن شبکه را بخرند و در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهند یا به‌اصطلاح سهام‌گذاری کنند. به این ترتیب در ازای سهامی که در اختیار شبکه قرار داده‌اند به‌طور مرتب مقداری به ارزهای دیجیتال آنها اضافه می‌شود.

اثبات سهام (Proof Of Stake) یک روش جایگزین برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های غیرمتمرکز است که به سخت‌افزار و مصرف برق نیاز ندارد. در یک شبکه مبتنی بر اثبات سهام افرادی که بخواهند در کار تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند، باید ارز دیجیتال آن شبکه را بخرند و در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهند یا به‌اصطلاح سهام‌گذاری کنند. به این ترتیب در ازای سهامی که در اختیار شبکه قرار داده‌اند به‌طور مرتب مقداری به ارزهای دیجیتال آنها اضافه می‌شود.

 روش استخر استخراج (Mining Pool)

با افزایش تعداد استخراج‌کنندگان یک شبکه  و به تبع  حل معادلات ریاضی دشوارتر روش استخر استخراج به ماینرها در جهت همکاری با یکدیگر برای حل معادلات کمک می کند  تا شانس دریافت پاداش خود را از شبکه حفظ کند.

استخر استخراج  محلی مجازی است که جامعه‌ای از ماینرها هر کدام منابع یا همان قدرت پردازشی دستگاه‌های خود را در آنجا با یکدیگر جمع می کنند تا شانس خود را برای سودآوری در ماینینگ افزایش دهند.  افزایش قدرت محاسباتی برای یک ماینر تنها، به دلیل هزینه بالای انرژی و دستگاه‌های مخصوص پردازش بسیار پرهزینه است.،بهمین دلیل  ماینرها قدرت پردازشی خود را در استخر استخراج متمرکز می‌کنند.

در این روش هر یک از ماینرها، متناسب با میزان کار یا همان محاسباتی که انجام می‌دهد، پاداش دریافت می‌کند.

شاید بیت‌ کوین معروف‌ترین ارز دیجیتال تاریخ باشد، اما این همیشه بدان معنا نیست که بهترین ارز دیجیتال برای استخراج است.جدا از افزایش روزافزون سختی استخراج بیت کوین استخراج‌ این ارز دیجیتال در مقیاس کوچک عملی نیست، استخراج بیت کوین برای عملیات‌های در مقیاس بزرگ ایده‌آل به نظر می‌رسد.

آنچه درباره استخراج باید بدانید

 با گذشت زمان و ظهور دستگاه‌های ASIC برای ارزهای دیجیتال مختلف، استخراج کردن با کامپیوترها دیگر منسوخ شدههمچنین کارت‌های گرافیک  در همین مسیر قرار گرفته‌اند.

ای‌سیک (ASIC)، مدار مجتمعی است که در مقایسه با یک مدار معمولی، سرعت محاسبات را افزایش داده و مصرف برق کمتری دارد اما به نسبت، هزینه‌ی تولید آن نیز بسیار بالا است.

استخراج کننده ASIC قطعه ای از تجهیزات می باشد که به طور هدفمند صرفا برای استخراج ساخته شده است. بر خلاف انواع دیگر دستگاه های استخراج، از ASIC فقط می توان برای استخراج رمز ارزها استفاده نمود.