نقش عرضه بازار ساز در افت قیمت ها در بازار ارز

اثر وین بر قیمت دلار ؛ کم یا زیاد؟

قیمت دلار تا چه حد تحت تاثیر مذاکرات وین قرار دارد؟ رفتار معامله گران ارزی نشان می دهد:«بسیار زیاد».

 دیروز عصر دلار در بازار آزاد در محدوده ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومانی قرار داشت، ولی زمانی که اعلام شد، مذاکرات در وین به سمت یک تفاهم نامه ‍پیش می رود، فروشنده های دلار بیشتر شدند و قیمت تا محدوده ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان پایین رفت. در صورتی که دلار، امروز محدوده ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را ازدست دهد، انتظار افت بیشتر قیمت وجود خواهد داشت.

در حالی که عده ای انتظار افت قیمت ها را دارند، گروهی از فعالان از پیش بینی ناپذیری بازار در روزهای اخیر سخن می گویند و اعتقاد دارند هم چنان تقاضای احتیاطی در بازار وجود دارد که اجازه نمی دهد که قیمت چندان پایین بیاید.

نقش عرضه بازارساز در افت قیمت ها

جدا از اخبار سیاسی، بررسی های اقتصاد نیوز نشان می دهد که میزان عرضه بازارساز نیز به شکل معناداری افزایش پیدا کرده است. روز شنبه، حجم مبادلات دلار بازار متشکل روی رقم ۷ میلیون و ۱۱۲ هزار قرار گرفت که بسیار قابل توجه بود. ورود چنین ارزهایی از بازار متشکل به سمت بازار فردوسی می تواند زمینه ساز افت بیشتر قیمت ها شود. در روزهای قبل نیز بیشتر فعالان عنوان می کردند که دلیل مقاومت دلار در مرز ۲۵ هزار تومانی عرضه معنادار بازارساز بوده است. افزایش حجم عرضه ارز توسط بازارساز نشان می دهد که به دنبال پایین بردن بیشتر قیمت هاست. به نظر می رسد در شرایط فعلی تمایل بازارساز در درجه اول این است که اجازه ندهد دلار به کانال ۲۵ هزار تومانی برود و در مرحله بعد به دنبال ریزش این ارز به کانال ۲۳ هزار تومانی است. اسکناس آمریکایی در بازار متشکل در کانال ۲۳ هزار تومانی مورد معامله قرار می گیرد.