اندازه گیری حجم قفل شده در DeFi

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

TVL یک معیار اندازه گیری مهم در حوزه بازار DeFi می شود که اندازه گیری آن براساس میزان قرارداد های هوشمند و وجوه قفل شده در آن پلتفرم محاسبه می شود.

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال به یکی از بزرگترین بازارهای مالی دنیا تبدیل شده است که قسمت قابل توجهی از آن را  امور مالی غیرمتمرکز یا DiFi تشکیل میدهد .یکی از معیار هایی که نقش پررنگی در بازار ارزهای رمزپایه حوزه DiFi دارد ” ارزش کل قفل شده ” یا همان (TVL) است.

ارزش کل قفل شده ترجمه  “Total Value Locked” است و بیانگر مجموع دارایی های سپرده شده در پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است مانند: بهره ، پاداش، ارز دیجیتال و توکن جدید ، درآمد ثابت و …

از آنجا که هیچ مرجع مرکزی برای اداره، ساخت یا بهبود اکوسیستم خدمات بلاک چین وجود ندارد(بدلیل شبکه های همتا به همتا ) کابران و سرمایه گذاران با قفل کردن رمز ارزهای خود اقدام به بهبود عملکرد یک شبکه در امور مالی غیر متمرکز کمک می کنند.

پس TVL یک معیار اندازه گیری مهم در حوزه بازار DeFi می شود که اندازه گیری آن براساس میزان قرارداد های هوشمند و وجوه قفل شده در آن پلتفرم محاسبه می شود. این روز ها، شاخص TVL در بازار ارزهای دیجیتال در جهان شمارا شگفت زده می کند، و جالب است بدانید سپرده های اتریوم بیشترین میزان رامتعلق به خود کرده اند.

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

چرا شاخص سرمایه قفل شده (TVL) مهم است؟

TVL در واقع شاخص محبوبیت پروژه DeFi در بین کاربران فعال است که شاخص مناسبی برای اندازه گیری ارزش ، اعتبار و میزان بازدهی یک پروژه است و کاربران میتوانند از طریق این شاخص بسیاری از پروژه های پتانسیل بالا را ردیابی کنند.

اکثر پلتفرم‌های حوزه دیفای (DeFi) مانند PancakeSwap ،Aave و Uniswap توکن‌های همنام صادر می‌کنند تا کاربران بتوانند از خدمات آنها استفاده کنند. از این رو، می‌توانیم با استفاده از TVL به‌عنوان اعتبار سنجی ارزش بنیادی و سپس محاسبه ارزش بازار متوجه شویم که آیا این توکن‌ها کم‌ارزش هستند و یا بیش از مقدار واقعی  قیمت گذاری شده‌ اند.

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

میزان TVL نشان دهنده تمایل و علاقه افراد به آن پروژه می باشد.  سرمایه گذاران همان معامله گران ارزهای دیجیتال هستند که روی توکن سرمایه گذاری می کنند و انتظار دارند پروژه رشد کند و موفق شود. سرمایه گذاران لزوماً از خود پروتکل به هیچ وجه به صورت مداوم استفاده نمی کنند.

برای ارزیابی وضعیت روان‌شناسی فعلی سرمایه‌گذاران در بازار DeFi هرچه ارزش بازار نسبت به ارزش قفل شده بیشتر باشد حس اعتماد سرمایه گذاران بیشتر است.

این کاربران با خرید توکن پلتفرم به امید افزایش قیمت، به افزایش رقم ارزش بازار کمک می کنند و در مقایسه با منابع مالی سنتی، می توان ان ها را  “سهامداران” پروتکل در نظر گرفت.

در صورتی که تصمیم دارید در مورد پتانسیل آینده یک پروژه دیفای تحقیق کنید باید آمار و ارقام را بررسی کنید اما اگر قصد دارید به بررسی آن بپردازید که افراد در حال حاضر در مورد این پروژه چگونه فکر می کنند باید ارقام TVL را مطالعه نمایید.

 نرخ رشد صنعت DeFi، طبق اندازه گیری های اخیر TVL ، در حال افزایش است.

نحوه محاسبه ارزش کل قفل شده (TVL)

محاسبه معیار ارزش کل قفل شده بسیار ساده است. فرض کنید یک سرمایه گذار کیف پول خود را به یک پلتفرم DeFi وصل می کند و ارز رمزنگاری ۲۰۰۰ دلاری را میخرد تا از طریق تراکنش ها در بلاک چین اعتبار دریافت کند. در مرحله بعد، او مبلغ ۲۰۰۰ دلار دیگر به عنوان بهره در همان پلتفرم وام می دهد. از طرفی ۲۰۰۰ دلار دیگر را برای تامین نقدینگی به یک استخر واریز می کند و کمیسیون معاملاتی به دست می آورد. بدین ترتیب اگر این تنها مشاغل پلتفرم DeFi فرضی باشد، TVL آن ۶۰۰۰ دلار خواهد بود.

سه عامل اصلی وجود دارد که هنگام محاسبه و بررسی نسبت TVL بر ارزش بازار خدمات مالی غیرمتمرکز (DiFi)در نظر گرفته می شود: محاسبه عرضه، حداکثر عرضه و همچنین قیمت فعلی.

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

محاسبه دقیق TVL بستگی به ماهیت یک برنامه دیفای دارد. در میان پروژه های برتر DeFi توسط TVL، چندین نوع تمایز وجود دارد.

در بازار ارزهای دیجیتال ارزش بازار می‌تواند از TVL آنها بیشتر شود. در نتیجه هر چه عددنسبت ارزش بازار به شاخص TVL کمتر باشد، آن پروژه برای سرمایه گذاری بهتر است زیرا افراد زیادی در آن سرمایه گذاری کرده اند.

TVL معیاری مرجع برای میزان کاربرد و ارزش و اعتبار یک پروتکل دیفای است