Facebook's Cryptocurrency

ارز رمزنگاری شده فیس بوک کجاست؟

فیس بوک برای اولین بار Libra را در ژوئن 2019 اعلام کرد. این ارز در ابتدا به عنوان "پول جهانی بدون مرز" مطرح شد که توسط Libra Reserve ، "مجموعه دارایی های کم نوسان مانند سپرده های بانکی و اوراق بهادار دولتی ، در ارزهای بانک های مرکزی باثبات و معتبر" پشتیبانی می شد.

ارز رمزنگاری شده فیس بوک کجاست؟

فیس بوک Libra را در ژوئن ۲۰۱۹ اعلام کرد. بیش از دو سال بعد ، اینجا نیست و هدف آن ورود به بازار شلوغ استیبل کوین است. چه فایده ای دارد؟

در حالی که همه این هفته مشغول جنجال در مورد تأیید ETF آینده بیت کوین و سایر اخبار از شرکت های رمزنگاری واقعی بودند ، پروژه رمزنگاری فیس بوک بی سر و صدا دو نفر دیگر را از دست داد.

ریاض فیض الله الهی و نسیم ادکیوآق ، که هر دو، دو سال پیش از شرکت نگه داری رمزنگاری Anchorage خارج شدند و در کیف پول رمزنگاری شده فیس بوک کار کردند ، برای پیوستن به بخش رمزنگاری شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Andreessen Horowitzپیوستند. در این شرکت یکی ازاعضای موسس انجمن( Diem Libra سابق) است که فیس بوک به طور مشترک ایجاد کرده است. شاید با این کار میخواهند موفقیت خود رو در خانه و در ابهام پشت سر بگذارند.

اما سخت است که این اخبار را به عنوان ناکامی بزرگ و نیمه کاره فیس بوک در رمزنگاری تلقی نکنیم.

فیس بوک برای اولین بار Libra را در ژوئن ۲۰۱۹ اعلام کرد. این ارز در ابتدا به عنوان “پول جهانی بدون مرز” مطرح شد که توسط Libra Reserve ، “مجموعه دارایی های کم نوسان مانند سپرده های بانکی و اوراق بهادار دولتی ، در ارزهای بانک های مرکزی باثبات و معتبر” پشتیبانی می شد.

در چهار ماه اول خود ، انجمن Libra هشت عضو موسس خود را از جمله PayPal ، eBay ، Stripe و MasterCard از دست داد. Libra نام خود را به Diem تغییر داد و Calibra (برنامه کیف پول فیس بوک برای نگهداری Libra) نام خود را به Novi تغییر داد. همانطور که جف بنسون از Decrypt می نویسد ، Diem “جاه طلبی ها را” به یک استیبل کوین ساده وابسته به دلار آمریکا کاهش داده است. و بازار ارزهای دیجیتال قبلاً تعدادی از آن را از شرکت های جدی مانند Circle ، Paxos و Binance دارد.

اکنون ، در سه ماهه چهارم ۲۰۲۱ ، باید پرسید آیا کسی واقعاً از فیس بوک ارز رمزنگاری می خواهد؟

فیس بوک از اینکه رسانه ها آن را “ارز رمزنگاری شده فیس بوک” (یا “Zuck Bucks” یا “Facebookcoin”) می نامند متنفر است ، زیرا Diem فقط یک کوین فیس بوک نیست ، بلکه توسط کنسرسیومی از شرکت های عضو حمایت می شود ودر سوئیس مستقر است و به طور مداوم به سمت غیر متمرکز بودن میرود. اما باید توجه داشت این فیس بوک بود که این پروژه را اعلام کرد و یکی از مدیران فیس بوک چهره آن است و به لطف وجود نام فیس بوک در آن ، موفق می شود یا نابود میشود.

مارک زاکربرگ سعی کرد از یوان دیجیتال چین به عنوان هویج استفاده کند ، هنگامی که در اکتبر ۲۰۱۹ در دفاع در مقابل کنگره شهادت داد. او تهدید کرد که اگر ایالات متحده با Libra مخالفت کند ، ما در معرض خطر شکست چین در زمینه نوآوری پرداخت دیجیتال هستیم. اما این روزها ، زاکربرگ به نظر می رسد که به هر حال به سمت یک علاقه جدید حرکت کرده است: metaverse!

در مورد سکه فیس بوک نیز همین امر صادق است: اگر مردم می خواهند یک استیبل کوین با پشتوانه دلار نگه داشته شود یا به عنوان وسیله ای برای ورود و خروج از سایر ارزهای رمزنگاری شده استفاده شود ، آنها بی شمار گزینه های قابل اعتماد دارند. یکی که نام فیس بوک روی آن است جذابیت آن چیست؟

از سوی دیگر ، فیس بوک دارای مزیت عظیمی است که هیچ کس نمی تواند منکر آن شود: ۲٫۹ میلیارد کاربر. هرچه استیبل کوین فیس بوک را بپذیرد ، تعداد قابل توجهی از مردم آن را امتحان می کنند. تا سال گذشته ، ۳۰ میلیون آدرس بیت کوین با بودجه در آنها وجود داشت. اگر حتی ۲ درصد از کاربران فیس بوک Diem را در کیف پول Novi خود خریداری کنند ، ۵۸ میلیون کاربر Diem خواهند بود.

دیوید مارکوس ، مدیر اجرایی فیس بوک در ماه اوت گفت که کیف پول Novi “آماده عرضه به بازار است”. خوب ،الان کجاست؟