ETP در کمیسیون اوراق بهادار

استرالیا ; دستورالعمل جدید نهاد نظارتی اوراق بهادار

کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا (ASIC) پاسخ خود را به مشاوره عمومی در مورد محصولات قابل معامله در مبادلات ارزهای دیجیتال (ETP) در کنار راهنمایی‌های جدید این حوزه صادر کرده است.

استرالیا ; دستورالعمل جدید نهاد نظارتی اوراق بهادار استرالیا در ارتباط با رمزارزها

کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا (ASIC) پاسخ خود را به مشاوره عمومی در مورد محصولات قابل معامله در مبادلات ارزهای دیجیتال (ETP) در کنار راهنمایی‌های جدید این حوزه صادر کرده است.

به نقل از کوین تلگراف، در ۲۹ اکتبر (۷ آبان)، تنظیم‌کننده مجموعه‌ای از الزامات نظارتی را برای صندوق‌هایی که به دنبال ارائه محصولات قابل معامله در مبادلات ارزهای دیجیتال هستند، از جمله صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) و محصولات ساختاریافته، پس از ماه‌ها مشاوره صنعتی که در اواخر ژوئن (تیر) آغاز شد، منتشر کرد.

طبق دستورالعمل رسمی، کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا تاکنون محصولات قابل معامله در مبادلات ارزهای دیجیتال مبتنی بر ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت‌کوین (BTC) و اتر (ETH) را چراغ سبز نشان داده است و انتظار دارد که دارایی‌های ارز دیجیتال بیشتری در آینده به پایه‌ای برای این صندوق‌ها تبدیل شوند.

این کمیسیون اعلام داشت: «در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰)، به نظر می‌رسد بیت کوین و اتر هر پنج عامل مشخص شده در بالا را برای تعیین دارایی‌های زیربنایی مناسب برای محصولات قابل معامله در مبادلات ارزهای دیجیتال برآورده می‌کنند. ما انتظار داریم که طیف دارایی‌های ارز دیجیتال محصول غیر مالی که می‌تواند این عوامل را برآورده کند، در طول زمان گسترش خواهد یافت.»

برای تبدیل شدن به مبنایی مناسب برای یک صندوق قابل معامله در بورس، دارایی‌های ارز دیجیتال باید سطح بالایی از پشتیبانی نهادی، بازار نقدی بالغ، بازار آتی تنظیم‌شده، ارائه‌دهندگان خدمات معتبر و با تجربه و مکانیسم‌های قیمت‌گذاری شفاف را به دست آورند.

برای هر برنامه محصول صندوق قابل معامله در بورس ارزهای دیجیتال، صرافی‌های دارای مجوز باید ارزیابی کنند که آیا صادرکننده قادر به انجام تعهدات خود در رابطه با محصول است، از جمله ارائه مراقبت ایمن و مطمئن و همچنین دریافت مجوزهای مربوطه.

در پاسخ به مشاوره عمومی، کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا همچنین گفت که برای نهادهای صادرکننده صندوق‌های قابل معامله در بورس ارزهای دیجیتال نیازی به نگهبانی داخلی این ارزها ندارد و خاطرنشان کرد که چنین محدودیت‌هایی رقابت را ناعادلانه محدود می‌کند.

در این سند آمده است: «در حالی که نگرانی‌های مطرح‌شده توسط پاسخ‌دهندگان در مورد حفظ و نگهداری دارایی‌های ارز دیجیتال در خارج از کشور مانند احتمال بروز مشکلات در بازیابی دارایی‌ها در سراسر حوزه‌های قضایی را تأیید می‌کنیم، در نظر می‌گیریم که اجباری کردن الزامات نگهبان داخلی نامناسب است.»

این خبر اندکی پس از آن منتشر شد که مدیر صندوق سرمایه‌گذاری استرالیا (Cosmos Asset Management ETF) ارتباط با استخراج ارزهای دیجیتال خود را در «Chi-X Australia» در ۲۸ اکتبر (۶ آبان) آغاز کرد.

ارائه‌دهنده صندوق‌های قابل معامله در بورس استرالیا بتا شرز (BetaShares) نیز در حال آماده‌سازی برای راه‌اندازی یک صندوق‌های قابل معامله در بورس ارز دیجیتال مرتبط با شرکت‌های صنعتی مانند کوین بیس (Coinbase) و میکرواستراتژی (MicroStrategy) است. طبق گزارش‌ها، صندوق‌های قابل معامله در بورس ارزهای دیجیتال هفته آینده در بورس اوراق بهادار استرالیا تحت عنوان «CRYP» معامله می‌شوند.