افق زمانی نوسانگیری 3 الی 4 روز

اصول نوسان گیری در بورس

نوسانگیری در شرایطی از بازار که جو منفی آن کمی خنثی شده باشد و بتوان تعادلی را در تعداد نمادهای مثبت و منفی بازار دید (چه سهام های کوچک و چه بزرگ)، مناسب است.

نوسانگیری در بورس چیست؟

نوسانگیری شکلی از معاملات در افق زمانی بسیار کوتاه مدت است.

پیش تر در بورس تهران نوسانگیری میتوانست در یک روز هم اتفاق بیفتد اما با قوانین جدید سازمان بورس، نیاز است که شما حداقل دو روز در یک سهم باشید و حداکثر سه روز در آن سهم بمانید.

و هدف آن است که بر روی یک موج خیلی کوچک ایجاد شده که حتی برای ادامه رشد آن موج دلایل فاندامنتالی و تکنوفاندامنتالی هم پیدا نمیکنید (یا اصلا برایتان اهمیتی ندارد)، سوار شوید و کسب سود کنید. بنابراین این مسئله بسیار اهمیت دارد که حتما با اصول نوسانگیری به طور کامل آشنایی داشته باشید و به درستی آن ها را پیاده کنید تا به کسب سود ختم شود.

در اجرای نوسانگیری جالب است که گاهی هرکدام از ما به جای آنکه پیش از خرید یک سهم دیدگاه نوسانگیری و افق زمانی خود را مشخص کنیم؛ ابتدا دست بر دکمه خرید میبریم، اگر سود شد که نوسانگیری موفقی بوده است و خارج میشویم.

اما به محض آنکه موقعیت وارد ضرر شد، بدون پایبندی به هیچ اصولی تغییر استراتژی میدهیم و سهمی که هیچ دیدگاه بنیادی ای به آن نداشتیم را با افق بلندمدت نگهداری میکنیم و خود را به نوعی گول میزنیم. و این استراتژی داینامیک جهت توجیه عدم موفقیت و ضرر ما میتواند به خودی خود ضررهای بزرگی را به من و شمای معامله گر برساند.

افق زمانی نوسانگیری

در تعاریف کلاسیک بورس ایران، افق زمانی نوسانگیری ۳ الی ۴ روز تعریف شده است، چرا که بدون هیچ بررسی بنیادین و اطمینانی نسبت به روند سهم وارد آن شده ایم. در شرایط اصلاح فرسایشی این روزهای بازار هم عمده روندهای بازار را در همین ۳ الی ۴ روز میتوانید ببینید که افراد، بازیگران سهم ها و حقوقی ها اقدام به نوسانگیری میکنند.

حد سود در نوسانگیری

حد سود (TP) نوسانگیری برای معامله گران آماتور بسیار پایین و در حد ۳ درصد است، تا حتما به آن دست یابیم. از آن جا که ما بازی پشت سهم را نمیدانیم و تحلیل بنیادی ای روی آن نداریم، بنابراین به همین حد سودهای کوچک در حد ۳ درصد اکتفا میکنیم و زودتر از معامله خارج میشویم.

البته که برای معامله گران حرفه ای در نظر گرفتن این حد سود تا ۱۰ درصد حتی در شرایط فعلی نزولی بازار نیز منطقی و شدنی است. به طور مثال ما در این بازار نزولی در انجمن خبرگان بورس تهران، سهم هایی با سود بالای ۴۰ درصد از نوسانگیری داشتیم. البته در شرایط خوب بازار در یک روند صعودی شاخص اگر حتی یک کانال خوب ۳۰ درصدی را هم شناسایی کنیم میتوانیم به آن ورود کنیم.

استراتژی نوسانگیری در شرایط فعلی ریزش شاخص بورس

نوسانگیری در شرایطی از بازار که جو منفی آن کمی خنثی شده باشد و بتوان تعادلی را در تعداد نمادهای مثبت و منفی بازار دید (چه سهام های کوچک و چه بزرگ)، مناسب است. اما در شرایطی که تعداد نمادهای مثبت بازار واقعا کم است و اینچنین جو منفی، ترس و بی اعتمادی ای در بازار حاکم است اصلا پیشنهاد نمیشود.

نوسانات بازار توسط نوسان گیرها چطور شکل میگیرند؟

تریدرها در بحث نوسانگیری به دودسته تقسیم بندی میشوند:

 • موج سازها: کسانی که دسترسی به منابع مالی، اطلاعاتی و تبلیغاتی بالایی دارند. موج سازها معمولا در پایین ترین قیمت ممکن وارد یک سهم میشوند و حتی پایین ترین قیمت را آن ها تعیین میکنند و در یک پروسه زمانی میان مدت یا کوتاه مدت به خشک کردن سهم و کم کردن شناوری سهم میپردازند. به طوری که تمامی فروشندگان را از سهم پیاده کنند و کنترل کننده عرضه تنها خود موج سازها باشند. و زمانی که عرضه در برابر تقاضای سهم ضعیف شود، قیمت آن سهم رشد میکند. سهامداران خرد دارای چنین ابزارهایی نیستند، پس در دسته دوم قرار میگیرند.
 • موج سوارها: که معامله گران خرد را تشکیل میدهند با فیلترها و ابزارهای تکنیکال و تابلوخوانی به دنبال سهام هایی هستند که شرایط و پتانسیل نوسانگیری را دارند. پس موج سوارها آن سهم را ۵ تا ۱۰ درصد قبل تر در کف جمع میکنند. و پس از ۱۰ تا ۱۵ درصد سود بعد از چند روز خارج میشوند. و این یکی از دلایلی است که تارگت های نوسانگیری بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد نمیتواند باشد.

عمده معامله گران خرد به دلیل آنکه بازی نوسانگیرهای بزرگ و موج سازها را نمیدانند نمیتوانند در کف وارد شوند. پس در بخشی از شروع این موج با دیدن سیگنال هایی ورود میکنند.

نکته بعدی که وجود دارد موج سازها و نوسانگیرهای بزرگ صبر نمیکنند تا سهم به مقاومت های پیشین خود برسد، پس پیش از آن در یک یا چند مرحله سهم را تخلیه میکنند. به همین دلیل است که شما باید سرعت عمل خوبی داشته باشید تا سود خود را از دست ندهید و حتی معامله شما منجر به ضرر نشود.

عمدتا بعد از هر اصلاح شارپ نظیر شرایط فعلی بازار ما امواج نوسانی ای را مشاهده میکنید که در ناحیه خاصی محصور شدند.

نوسانات سهام بازار در نوسانگیری به سه روش ایجاد میشوند:

سفارش چینی: یکی از روش های ایجاد نوسان است که میتواند در خرید یا فروش یک سهم اتفاق بیفتد. بدین معنی که برای مثال در تابلوی یک سهم مشاهده میکنید که حجم سفارشات خرید به طرز قابل توجهی از سفارش های فروش بیشترند و این سفارش ها در ردیف های اول نیز نیستند.

این نشان میدهد که کسانی که سفارش گذاشتند درواقع تمایلی به خرید آن سهم ندارند، ولی قصد ندارند اجازه دهند که قیمت سهم پایین بیاید. بنابراین با سفارش گذاشتن در قیمت های پایین تر حتی اگر بخشی از آن ها عمل کنند، به دنبال متقاعد کردن شما به لحاظ روانی هستند که این سهم پایین نخواهد آمد.

این سفارشات با حجمی به اندازه درصد زیادی از حجم معاملات روزانه به طور کلی نشان از حمایت از سهم دارند. همین اتفاق در قسمت فروش تابلو سهم نیز میافتد. بنابراین در نوسانگیری توجه به حجم های خرید و فروش و حجم معاملات روزانه بسیار پراهمیت خواهد بود.

ایجاد شایعه: برای مثال شایعه ای مبنی بر افزایش نرخ سیمان تا ۶۰ درصد که در اخر ۱۰ درصد آن محقق میشود. که افرادی که پیش از این شایعه خرید را انجام دادند میتوانند نوسان خوبی بگیرند، اما افرادی که دیرتر باخبر میشوند سر به سر یا با ضرر خارج میشوند. این روش ایجاد شایعه و خبر با توجه به زیاد بودن معامله گرهای اماتور در بازار خیلی رواج دارد.

معاملات صوری (کد به کد): خیلی از افراد کد به کد را سیگنال خرید میدانند. که این موضوع از چشم بازیگران سهام و حقوقی ها پوشیده نیست. تغییر حجم محسوس یک سهم خود به نوعی نشان از افزایش آن سهم دارد که از طریق کد به کد در سقف یا کف آن را ایجاد میکنند. کد به کدها یا به منظور نوسانگیری و یا گمراه کردن شما صورت میگیرند.

ابزارهای نوسانگیری بورس

ابزارهای مهم برای نوسانگیری تکنیکال و تابلوخوانی است، و اینکه باید در لحظه واکنش نشان دهید تا از تبدیل سود خود به ضرر جلوگیری کنید.

از جمله ابزارهای دیگر دنبال کردن اخبار سیاسی و اقتصادی صنعت نظیر افزایش نرخ تسعیر ارز و تحریم و … و حتی خبرهای رانتی را میتوان نام برد که عموما سهامداران خرد از آن ها بی نصیب اند.

۱۸ اصل برای نوسانگیری

 1. نوسانگیری را روی سهام بنیادی بازار انجام دهید. اگر به هردلیلی شما با قصد نوسانگیری وارد یک سهم شدید اما بلافاصله در چندین روز متوالی صف فروش شد. در این حالت اگر سهم شما بنیادی باشد، احتمال خارج شدن شما از آن سهم با ضرر کمتر بیشتر است.
 2. در انتخاب سهم ها برای نوسانگیری، سهم هایی را انتخاب کنید که سبک هستند و کندل های بزرگ تری دارند. یا آنکه نمودار آن سهم نوسانات بیشتری به بالا و پایین داشته باشد. برای مثال فرض کنید سهمی را با بازه نوسان یک یا چند روزه ۳ درصد انتخاب کنید؟ کجا باید بخرید که با حد سود ۳ درصد با ضرر از آن خارج نشوید؟ بنابراین باید سهم هایی را انتخاب کنید که در طی چند روز متوالی تعداد زیادی نوسانات بیشتر از ۸ تا ۱۰ درصد بدهند.
 3. قبل از نوسانگیری از یک سهم، حتما باید رفتار آن سهم را مدتی زیر نظر گرفت و معاملات آن را تماشا کرد. تا علاوه بر تشخیص سفارشات فیک آن ها، تشخیص دهید کندل واقعی و معاملات واقعی سهم در چه ساعتی از بازار شکل میگیرد. تا احتمال موفقیت خود را بالا ببرید. حتی میتوانید سابقه معاملاتی آن سهم را چک کنید.
 4. هیچگاه از سهمی که در حال نزول است نوسانگیری نکنید و فقط از سهمی نوسان بگیرید که در فاز استراحت خود است. فاز استراحت را هم در زمان کف سازی و تشکیل سقف های هم راستا میتوان تشخیص داد. هینطور سهم هایی را انتخاب نکنید که با صف خرید بالا میروند و با صف فروش پایین می آیند. اینگونه سهم ها در صورت اشتباه کردن شما را درگیر صف میکنند و امکان خروج بعد از خوردن حد ضرر را به شما نمیدهند.
 5. باید از تکنیکال سهم نیز اگاه باشید و تا حدودی با تکنیکال کلاسیک و تشخیص حمایت ها و مقاومت ها آشنایی داشته باشید.
 6. فقط روی سهم هایی کار کنید که نقطه خرید و فروش آن ها را از پیش تعیین کرده اید. به هیچ وجه از تعداد زیادی سهم نوسانگیری نکنید. تا سرعت تصمیم گیری خود را بالا ببرید. به هیچ وجه در حین بازار با گرفتن یک فیلتر، هرچند خوب نوسانگیری نکنید.
 7. همزمان به گوشی و لپ تاپ دسترسی داشته باشید. و از پلتفرمی استفاده کنید که سرعت بیشتری دارد. و از کیفیت اینترنت خود مطمئن شوید.
 8. در بحث نوسان گیری با تعداد معاملات بالا با سود کم، به سودهای بالا میرسیم. یا آنکه تعداد معاملات با حجم بالا و بازه نوسان کم به سود زیاد میرسیم.
 9. هیچگاه یک سهم را بیشتر از حد سود و حد ضرر خود نگهداری نکنید و حتما به آن ها پایبند باشید.
 10. در بازار بورس تهران سعی کنید در روزهای عرضه اولیه نوسان گیری نکنید.
 11. توجه به حجم سفارشات خرید و فروش در نوسانگیری بسیار مهم است. البته که تحلیل حجم در بورس تهران به دلیل ایجاد صف های خرید و فروش گاها مشکل است. اما حتما این نکته را هم مدنظر داشته باشید.
 12. در نوسانگیری معاملات قبل از ساعت ۹:۳۰ را که ساعت معاملات معامله گران جوگیر بازار است، زیاد جدی نگیرید.
 13. در سهم هایی که همه شرایط گفته شده را دارد اما معاملات آن متعادل نیست و برای چند روز است که در صف فروش است. درست است که نوسانگیری در این سهم میتواند به شما کف قیمتی را بدهد اما نوسانگیری در این سهم ها بسیار ریسکی تر از همیشه است. پس ریسک آن ها را به خود تحمیل نکنید.
 14. حال اگر صف فروش تازه تشکیل شده است و حجم معاملات فروش در پیش گشایش و ابتدای بازار نسبت به حجم سفارشات خرید به مرور در حال افزایش است، سعی کنید برای ریسک کمتر آن سهم را معامله نکنید. اما میتوانید آن را زیر نظر داشته باشید.
 15. هیچ عجله ای برای خرید نداشته باشید. دقت کنید که هرچه ارزانتر بخرید برای ریسک و سود شما بهتر است.
 16. با فروشنده در مرحله پیش گشایش چانه زنی کنید. اگر دوست دارید با مثال های چانه زنی خریدار و فروشنده در سفارش گذاری آشنا شوید توصیه میکنیم ویدئوی آموزش جامع نوسان گیری را ببینید.
 17. حتما قدرت خریدار و فروشنده را در نوسانگیری لحاظ کنید.
 18. در نهایت حتما توجه کنید که نوسانگیری خود را باید دقیقا مثل یک ربات انجام دهید. به دور از هرگونه احساسات، ترس، طمع و هول شدن و … نوسانگیری کنید. در این مرحله حتما توجه داشته باشید که بدون اینکه هول شوید، اگر نتوانید سهم را در قیمت مورد نظر خریداری کنید، به هیچ وجه در آن روز در قیمت های دیگر خرید نزنید. چیزی را از دست نمیدهید.