دو ماه مسیر صعودی

اما و اگرهای صعود پر قدرت بورس

کارشناسان بورس اعتقاد دارند که اگر سیاست گذار یا قانون گذار حرکت نامربوط یا ریسک سیاسی را به بازار سهام تحمیل نکنند، بورس توانایی حرکت به سمت بالارا دارد.

اما و اگرهای صعود پر قدرت بورس

بورس حدود دو ماه است که در مسیر صعودی قرار گرفته است و اکنون شاخص کل بیش از ۴۰درصد از آخرین کف ثبت‌شده در سومین روز خردادماه فاصله گرفته است. هرچند هنوز سهامداران خاطره تلخ سقوط و تخلیه حباب سال ۹۹ را فراموش نکرده‌اند، اما به‌نظر می‌رسد شاهد بازگشت آرام سرمایه‌های فراری به این بازار هستیم.

در این میان برخی از کارشناسان از فتح مجدد قله دومیلیونی پیش از پایان سال ۱۴۰۰ سخن می‌گویند و برخی دیگر موانع و چالش‌هایی بر سر تداوم این مسیر حداقل در کوتاه‌مدت می‌بینند.

در این میان بررسی عوامل اثرگذار بر بازار نشان می‌دهد هرچند در حال حاضر قیمت‌ سهم‌ها در بورس تهران از ارزش ذاتی خود منحرف نشده‌اند، اما چالش‌های مهمی بر سر امکان تداوم رشد، پیش روی سهامداران خواهد بود. در چنین شرایطی استراتژی سرمایه‌گذاری فعال و رصد فرصت‌ها بر اساس تحولات بنیادی، رمز موفقیت در ماه‌های باقی‌مانده از سال جاری خواهد بود.

در همین راستا گفتگویی داشتیم با یک کارشناس بازار سرمایه و نظر وی را درباره روند بورس پرسیدیم،. برای خواندن مشروح این گزارش با ما همراه باشید:

سه عامل اثرگذار بر رشد بورس

علی خسروشاهی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار گسترش نیوز درباره عوامل تاثیرگذار بر شاخص بورس جهت بازگشت به سقف قبلی اظهار کرد: اکنون سه عامل مهم وجود دارد که توانایی رساندن بورس به سقف قبلی را دارد، اولین عامل رشد نقدینگی و بحث تورم افسار گسیخته است که تاکنون ۴۵ درصد نرخ تورم کشور بوده است و پیش بینی می شود که تا پایان سال به ۵۰ درصد برسد.ناگفته نماند که با تورم موجود ما یک شاخص تورمی خواهیم داشت و حداقل به میزان تورمی که وجود دارد بازار سهام،‌ مسیر صعودی خود را طی خواهد کرد.

وی افزود: عامل دوم بحث نرخ ارز است؛ در سال جاری امیدی به گشایش های بین المللی و مذاکرات نیست و نرخ ارز در این بازه زمانی اگر افزایش پیدا نکند،‌کاهش نخواهد یافت. عامل سوم نیز قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی است،. این سه عامل به اندازه کافی محرک خوبی است که سبب می شود شاخص به سمت سقف قبلی تا پایان سال حرکت کند.

خسروشاهی ادامه داد: اگر سیاست گذار یا قانون گذار حرکت نامربوط یا ریسک سیاسی را به بازار تحمیل نکند، بازارسهام توانایی دارد که به سمت بالا حرکت کند.

مشوق های بورسی به نفع سهامدارن

وی درباره تاثیر مشوق های سرمایه گذاری همانند صندوق ها و سبدگردان ها بر بورس اظهار کرد: سازمان بورس در این زمینه خوب و با قدرت دارد پیش می رود و امتیازهای خوبی را اعطا می کند، ضمن اینکه مسیر این مشوق های سرمایه گذاری باز است و با ابزارسازی که انجام می دهد در مسیر خوب و پر پتانسیلی قرار گرفته است و همگام با رشد بازار مجوزهای مربوطه را اعطا می کند.

این کارشناس بازار سهام در پایان اظهار کرد: البته قانون گذار هم با توجه به مشکلاتی که در سال گذشته برای بازار به وجود آمد متوجه این موضوع شده است که باید به نهادها و ابزارهای تشویقی در بورس توجه ویژه کرد و اکنون بستری مناسب برای رشد بازار سرمایه محیا شده و مشکلی خاصی در بازار دیده نمی شود.

سخن پایانی: مدت زمان زیادی از پایان اصلاحی که ۱۰‌ماه به‌درازا کشید، نمی‌گذرد اما گویا خاطره تلخ سال ۹۹ خیلی زود از ذهن معامله‌گران پاک شده است. در آن سال شرایط تورمی اقتصاد در کنار محدودیت‌های معاملاتی که شاید به‌جرات بتوان گفت مختص بازار سهام ایران است، سبب شد تا در مدتی کوتاه (کمتر از ۵ ماه) میانگین وزنی قیمت سهام با رشد بیش از ۳۰۰ درصدی همراه شود

حباب قیمتی شکل گرفته در بازار آنچنان بزرگ شود که تنها یک تلنگر کوچک برای متلاشی شدن آن کافی باشد،‌اما بورس به ناگهان با ریزش بیش از ۴۰ درصد روبرو شد، اما اکنون کارشناسان اعتقاد دارند که دیگر خبری از رشد شارپی بورس نخواهد بود و بازار به شکل منطقی پیش می رود و این روند اعتماد از دست رفته را به بازار بازپس خواهد داد.