OBV همراه یک تریدر

اندیکاتور حجم متعادل OBV

نرخ OBV اغلب از قیمت بازار زودتر عکس العمل نشان می دهد و یا به عبارتی دیگر OBV در تغییرات اساسی قیمت بازار از تغییرات قیمت بازار پیشی می گیرد.

اندیکاتور حجم متعادل ( OBV )

برای معامله در بورس باید به صورت دقیق از این بازار و نحوه صعود و نزول سرمایه‌ها مطلع باشید به همین جهت تحلیل‌گران روش‌هایی برای تحلیل بازار استفاده می کنند که با استفاده از آن می‌توان روند صعودی و نزولی بازار را پیش بینی کرد.

یکی از فاکتورهایی که یک تریدر یا معامله گر می تواند از آن ها در بازار بورس و سرمایه بیشترین استفاده را داشته باشد و معاملات خود را بر اساس آن ها هدفمند به پیش ببرد، تحلیل تکنیکال با بهره مندی از اندیکاتور می باشد.

اندیکاتور نوعی شاخص می باشد که در قالب نمودارهای مختلف اطلاعات مفیدی را در اختیار معامله گر قرار می دهند تا بر اساس این اطلاعات بتواند پیش بینی درستی از روند بازار و همچنین ارزش هر سهام را به راحتی تشخیص بدهد و به صورت اصولی و دقیق معامله های خویش را به پیش ببرد نقاط ورد و خروج صحیح را به وی نشان دهد و به سودآوری دست یابد.

همه چیز درباره اندیکاتور OBV

یکی از محبوب ترین انواع اندیکاتورها،اندیکاتور abv می باشد که نوعی اندیکاتور تکنیکال بوده که از جریان حجم جهت پیش بینی تغییرات قیمت سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که اندیکاتور حجم تعادلی ovb تاکید زیادی بر حجم و رابطه آن با تمامی سهام ها و قیمت آن ها دارد.

این اندیکاتور پرکاربرد، نخستین بار به وسیله جوزف گرانویل و در سال ۱۹۶۲ در کتابی به نام “کلید جدید گرانویل برای سودآوری در بازار سرمایه” به همگان معرفی شد. چیزی که موجب کارآمدی حجم معاملات تعادلی این اندیکاتور می شود، این است که جریان حجم معاملات را به درستی نشان خواهد داد و می توان آن را با حرکات قیمت مورد قیاس قرار داد، حجم معاملات می بایست در جهت روند قیمت، افزایش یابد.

 یکی از بهترین اندیکاتور های بورسی برای نوسان گیری ، اندیکاتور obv است.

ساختار این اندیکاتور بسیار ساده است و براحتی قابل استفاده برای افراد هست ساختار این اندیکاتور به گونه ای است که  هر روز در پایان معاملات ، قیمت ها را اندکی بالاتر یا پایین تراز حجم معاملات می بندند ، در این بین اگر قیمت بالاتر از آن حجم خاص بسته شود،

می توان گفت حجم معاملات عددی مثبت و به حجم معاملات روز پیش اضافه می گردد. ولی برعکس در صورتی که قیمت پایین تر از آن حجم خاص بسته شود، به منزله حجم معاملات منفی است و از حجم معاملات روز قبلی کم می گردد.

اگر که هیچ گونه تغییری در حجم معاملات رخ نداد، حجم معاملات، ثابت خواهد ماند و تعادل در بازار حفظ می گردد.

Obv نشان دهنده قوی و یا ضعیف بودن حرکات می‌باشد و میزان پایداری روند شکل گرفته را مشخص می‌نماید.

زمانی که قیمت سهام از دوره قبل بیشتر باشد، این اندیکاتور روندی صعودی داشته و حجم کل مثبت تلقی می‌گردد و بالعکس در صورتی که قیمت سهام از دوره قبل قیمت پایین‌تری داشته باشد، حجم کل منفی در نظر گرفته می‌شود.

در صورتی که جهت خط abv بر روی نمودار به صورت صعودی باشد، نشانگر صعودی بودن بازار است. به این صورت که در بازار معاملات شاهد حجم معاملات بیشتری در روزهای افزایشی نسبت به روزهای کاهشی خواهیم بود و بر عکس جهت خط abv کاهشی نیز نشان دهنده حجم معاملات سنگین تر در روزهای کاهشی است و نزولی بودن بازار را به خوبی می توان در نمودار یا اندیکاتور مورد نظر مشاهده کرد.

حجم تعادلی (obv) مخفف عبارت “on balance volume” نشانگر تفاوت میان ورود و خروج پول هوشمند( سرمایه‌گذاران مبتدی و خرد ) و سرمایه‌گذاران نهادی است.

هنگامی که سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی و مشترک سهامی را خریداری می‌نمایند که سرمایه گذاران خرد قصد خرید آن را دارند،حجم افزایش پیدا می کند اگر حتی قیمت به نسبت یکسان باقی بماند.

در نتیجه این حجم افزایش یافته سبب بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود. در این هنگام، سرمایه‌گذاران بزرگتر، فروش خود را شروع کرده و سرمایه‌گذاران خرد نیز شروع به خرید می‌نمایند. به عنوان نمونه پول هوشمند امکان دارد قیمت یک دارایی را افزایش داده و پس از این که سرمایه‌گذاران دیگر وارد دارایی شوند ، آن را بفروشد.

یکی از پیشرفته ترین اندیکاتورهای  پیشرو (بمعنای وسیله‌ای برای پیش بینی روند بازار در آینده )، اندیکاتور obv است.

نرخ OBV اغلب از قیمت بازار زودتر عکس العمل نشان می دهد و یا به عبارتی دیگر OBV در تغییرات اساسی قیمت بازار از تغییرات قیمت بازار پیشی می گیرد. از این رو از همین خاصیت می توان برای استفاده در معاملات بهره برد.

کاربرد اندیکاتور OBV

 این اندیکاتور در تعیین و قدرت روند و تشخیص واگرایی کاربرد های ساده و مفیدی دارد

 تعیین روند

هرگاه  خط OBV در حال صعود باشد، به معنی روند صعودی آتی قیمت است و همچنین هرگاه خط OBV در حال کم شدن باشد و روند نزولی داشته باشد، بیانگر روند نزولی آتی قیمت است .

تشخیص واگرایی

هرگاه منحنی اندیکاتور OBV بالا برود، ولی قیمت پایین بیاید، بیانگر این موضوع است که روند نزولی امکان دارد تضعیف شده باشد و جای خودش را به یک روند صعودی بدهد.

همچنین هرگاه  منحنی OBV پایین بیاید، ولی قیمت بالا برود، بیانگر این موضوع است که امکان دارد روند صعودی تضعیف شده باشد و جای خودش را به یک روند نزولی بدهد.

معایب و محدودیت های اندیکاتور OBV

احتمال به وجود آمدن سیگنال اشتباه به وسیله اندیکاتور obv زیاد است، به همین خاطر بهتر است این اندیکاتور را در کنار یک اندیکاتور متاخر مورد استفاده قرار دهید.

هرگاه  اندیکاتور حجم تعادلی موجب شکست همزمان شد، قادرید تایید نمایید که شکستی در قیمت اتفاق افتاده است.

جهشی بزرگ در حجم معاملات در یک روز خاص، امکان دارد اندیکاتور را برای مدتی بلا استفاده کند.( تحت شرایطی که شرکت افزایش سود عجیبی اعلام کرده و یا معاملات حقوقی ‌ها در ابعاد کلان انجام شود، این احتمال وجود خواهد داشت که اندیکاتور صعود و یا افت شدیدی را تجربه کند که این جهش یا افت شدید امکان دارد از یک روند نشات نگرفته باشد)

نتیجه گیری

هرچند که اندیکاتور OBV در تحلیل تکنیکال یکی از بهترین هاست ولی درنظر داشته باشید که هیچ وقت نباید از یک اندیکاتور، هرچند قوی، دقیق و مشهور به تنهایی برای انتخاب و تمیمات معاملات خود استفاده نکنید. پس OBV ابزار ارزشمندی است که با ترکیب قیمت و حجم معاملات تلاش دارد تا بودن یا نبودن قدرت در حرکات صعودی یا نزولی قیمت را به ما نشان دهد.