بورس پس از نشست برجام

برجام چه اثری بر بورس می‌گذارد؟

این روزها تیم مذاکرات ایران برای احیای برجام در حال مذاکره با طرف های این توافق می باشند. علاوه بر اینکه یک چشم سهامداران بر تابلوی بورس سعادت آباد است، یک چشم آن ها نیز بر مذاکرات برجامی در وین است تا ببینند سرانجام چه خواهد شد.

این روزها تیم مذاکره کننده ایرانی برجام در وین به سر می برد تا با طرف های برجامی، مذاکرات را برای رسیدن به یک نتیجه مشخص ادامه دهد. یک روز خبر از نزدیک بودن توافق منتشر می شود و روز دیگر طرف ها اعلام می کنند که از رسیدن به توافق فاصله گرفته اند.

این ابهامات موجب شده است تا علاوه بر اینکه یک چشم سهامداران به تابلوی بورس تهران و تحلیل آن باشد، چشم دیگر آن ها به وین و مذاکرات برجام باشد تا ببینند که در آنجا چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. کما اینکه روز گذشته خبرهای از توافقات به گوش رسید که همین امر موجب جهش سهام ریالی شد.

گفتنی است روز گذشته ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ابراهیم رئیسی رئیس جمهور دولت سیزدهم در نشست خبری خود با خبرنگاران درباره برجام گفت: در بحث سیاست خارجی، باید دنیا بداند با این حضور مردم، شرایط تغییر کرده است.

تا امروز فشار حداکثری بر مردم کارساز نشده باید برگردند و باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی شود و به برجام محدود نمی شود.

وی ادامه داد: تعامل را با همه کشورهای دنیا دنبال می کنیم. در مذاکرات که منافع ملی تضمین شود مورد حمایت خواهد بود. رئیس جمهور منتخب گفت: ما وضعیت اقتصادی مردم را به مذاکره گره نخواهیم زد. ما تعامل را با همه کشورهای دنیا به صورت تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: در هر نوع مذاکره ای که منافع ملی در آن تضمین شود، حتما مورد حمایت خواهد بود.

بنابراین هم اکنون مهمترین سایه ابهام بر سر بورس، همین توافق یا عدم توافق در برجام است. حالا پرسش این است که حصول یا عدم حصول نتیجه در وین و بر سر برجام چه تاثیری می تواند بر بورس تهران داشته باشد؟

برجام چه تاثیری بر بورس خواهد داشت؟

فردین آقابزرگی تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر برجام بر بورس گفت: گره زدن تصمیمات اقتصادی و سرمایه گذاری به توافقات برجامی، نتیجه ای جز اتلاف وقت و سرمایه برای سرمایه گذاران ندارد. وی افزود: می توان در نهایت سه سناریو برای این گفتگوهای برجامی در نظر گرفت.

سناریو اول این است که توافق حاصل خواهد شد و نرخ ارز در نتیجه ثبات خواهد داشت.

سناریو دوم در این است که توافق حاصل نخواهد شد و در نتیجه نرخ ارز روند صعودی به خود خواهد گرفت. سناریو سوم که از نظر من محتمل ترین سناریو است این است که در کوتاه مدت نتیجه ای حاصل نخواهد شد و این گفتگوها طول خواهد کشید و بنابراین شاهد روند ملایم افزایش نرخ ارز خواهیم بود و این مسئله جذابیت سرمایه گذاری در بورس را افزایش خواهد داد.

بورس بعد برجام بازهم سقوط می کند؟