همه شاخص‌های مهم بورسی اروپا و امریکا سبز شدند.

بورس اروپا و آمریکا سبزِ سبز

امیدها به بهبود روابط چین با بلوک غرب دوباره افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه چین بزرگ‌ترین شریک تجاری و سرمایه‌گذار خارجی در امریکا و کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، روابط گرم تر دو طرف به نفع شرکت‌های غربی خواهد بود. رئیس‌جمهوری چین، دعوت جو بایدن را برای حضور در اجلاس آب و هوایی قبول کرد و […]

امیدها به بهبود روابط چین با بلوک غرب دوباره افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه چین بزرگ‌ترین شریک تجاری و سرمایه‌گذار خارجی در امریکا و کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، روابط گرم تر دو طرف به نفع شرکت‌های غربی خواهد بود. رئیس‌جمهوری چین، دعوت جو بایدن را برای حضور در اجلاس آب و هوایی قبول کرد و هایکو ماس- وزیر خارجه آلمان- نیز با انتقاد از تنش زایی در روابط چین و اتحادیه اروپا گفته است فاصله گرفتن بروکسل و پکن از همدیگر کار کاملا اشتباهی خواهد بود.

شماری از چهره‌های جمهوری خواه مخالفت خود را با تداوم اجرای بسته‌های حمایتی جدید در امریکا توسط دولت بایدن بیشتر کرده‌اند. لری کودلو- مشاور اقتصادی دولت در دوره ترامپ- دو بسته حمایتی اخیر را یک مسکن موقت برای تقویت رشد اقتصادی دانسته که در بلند مدت به نفع کشورهای نظیر چین و به ضرر خود امریکا است. او از اعضای جمهوری خواه در سنا و کنگره خواست تا جلوی تصویب و اجرایی شدن بسته‌های عظیم محرک جدید را بگیرند.

  آمارهای منتشرشده از درآمد سه ماهه نخست شرکت‌های بزرگ بورسی نشان می‌دهد که اگرچه این درآمدها نسبت به سال قبل بهبود محسوسی داشته اما کماکان نسبت به چیزی که قبل از امسال انتظارش می‌رفت فاصله زیادی باقی مانده است. در نتیجه شیوع موج جدید همه گیری، کماکان بیشتر کشورها تا بازگشت به زندگی عادی فاصله زیادی دارند. احتمالا کار تکمیل واکسیناسیون عمومی در بخش قابل توجهی از جهان امسال به پایان نخواهد رسید و به سال آینده کشیده می‌شود.

  دومین اقتصاد جهان موفق شد در اتفاقی خیره‌کننده به رشد تقریبا سه برابری نسبت به پایان سال قبل دست یابد به گونه‌ای که اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ رشد ۱۸.۳ درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل ۱۱.۸ درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو سال اخیر محسوب می‌شود.

  در آماری امیدوارکننده برای اقتصاد امریکا، رشد بخش خرده فروشی در ماه مارس ۹.۸ درصد بوده که این رشد ۱۲.۵ درصد بیشتر از رشد این بخش در ماه قبل و بالاترین رقم ماهانه ثبت شده از ماه می‌سال قبل تاکنون بوده است. با توجه به نقش بالای این بخش در رشد اقتصادی امریکا انتظار می‌رود این آمار روی رشد فصلی تاثیر به سزایی داشته باشد. به گفته دفتر سرشماری امریکا، پوشاک با رشد ۱۸.۳ درصدی و خدمات غذایی با رشد ۱۳.۴ درصدی، نقش زیادی در ثبت این رشد داشته‌اند.

  نتایج مطالعات جدید صورت گرفته توسط موسسه‌ای پی اف آر نشان می‌دهد با وجود رشد سریع تر اقتصاد چین در مقایسه با امریکا، سرمایه‌گذاران خارجی تمایل بیشتری به خرید سهام شرکت‌های امریکایی در مقایسه با همتایان چینی دارند. چین نخستین کشور جهان بود که با شیوع گسترده کووید مواجه شد و اکنون وضعیت بهتری در مقایسه با دیگر کشورها دارد. تا نیمه نخست آوریل حدود ۱۸۰ میلیارد دلار در بورس امریکا سرمایه خارجی جذب شده که این رقم در چین حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است.

  در ادامه روند صعودی نرخ تورم امریکا در ماه‌های اخیر در نتیجه مدل جدید سیاست‌گذاری فدرال رزرو، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به مارس با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۶ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در امریکا در ۲۶ ماهه اخیر بوده است. فعالان اقتصادی کماکان نسبت به حفظ تورم در محدوده دو درصدی امیدوار باقی مانده‌اند.

  در حالی که موج جدید کرونا اروپا را در نوردیده و در امریکای لاتین نیز روند شیوع بیماری کماکان در سطح نگران‌کننده قبل باقی مانده است، در امریکا نیز احتمالا شاهد خیزش مجدد ویروس خواهیم بود. دکتر آنتونی فاوچی- رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های عفونی امریکا در اظهاراتی که معامله گران را نگران کرده است، گفت: هم اکنون در مرحله بسیاری قرار داریم و با کوچک‌ترین اشتباهی شاهد آغاز موج چهارم شیوع بیماری کووید-۱۹ در امریکا خواهیم بود.

  تاکنون بیش از ۱۴۴ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۹۴۴ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۶۵ هزار و ۴۰۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۵۸۲ هزار و ۶۶۸ نفر، برزیل با ۳۷۸ هزار و ۵۳۰ نفر، مکزیک با ۲۱۳ هزار و ۴۸ نفر، هند با ۱۸۴ هزار و ۶۱۰ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۳۲۷ نفر بوده است.

  دریک هالپینی – تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی – گفت: به طور کلی هنوز ریسک‌های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست امسال تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است به ویژه آن که هنوز نمی‌توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسن‌های موجود در برابر گونه‌های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خود را حفظ کرده‌اند. اینکه تنش‌های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تاثیر قرار دهند هم مهم است.

  بورس امریکا

  در وال استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.

  شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۷۶.۹۸ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۷۰ درصد صعود تا سطح ۴۱۶۴.۰۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۷۳ درصد صعود در سطح ۱۳ هزار و ۸۸۶.۷۳ واحدی بسته شد.

  بورس‌های اروپایی

  در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۵۲ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۸۹۵.۲۹ واحد بسته شد. شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۴۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۱۹۵.۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با پیشروی ۰.۷۴ درصدی در سطح ۶۲۱۰.۵۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۷۲ درصد بالا رفت و به ۸۵۱۹.۸۰ واحد رسید.

  بورس‌های آسیایی

  در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۲.۰۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۵۰۸.۵۵ واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ‌کنگ ۱.۷۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۶۲۸.۹۱ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای کامپوزیت” افزایش ۰.۳ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۰۹۸.۷۵ واحد بسته شد.

  در استرالیا شاخص “اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۲۹ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۶۹۹۷.۴۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

  نفت

  در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۸۲ درصد کاهش به ۶۱.۴۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۷۷ درصدی به ازای ۶۵.۴۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.

  طلا و نقره

  همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۹۱.۱۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۱.۸ درصدی به ازای ۲۶.۵۹ دلار مبادله شد.