شاخص کل در کانال ۱/۴ میلیونی

بورس بازان نگران ، بخوانند

در ۵ روز کاری هفته گذشته معاملات بازار با مازاد تقاضا بسته شد. آیا این روند ادامه می‌یابد؟

بورس بازان نگران ، بخوانند

سهام داران و فعالان بورس تهران در حالی خود را برای معاملات روز شنبه آماده می‌کنند که شاخص کل در کانال ۱.۴ میلیونی قرار گرفته است. برای پیش بینی بورس امروز –شنبه شانزدهم مرداد- به روند بازار سهام در روز چهارشنبه نگاه می‌کنیم. روز چهارشنبه شاخص کل بورس ۳۰ هزار و ۴۱۴ واحد صعود کرد، شاخص هم‌وزن ۲ هزار و ۵۷۴ واحد رشد کرد و شاخص کل فرابورس ۲۸۱ واحد بالا آمد.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۲۶۴ نماد رشد قیمت و ۲۰۶ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۵۴ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۴۲ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز چهارشنبه در بورس شرکت‌های داروسازی ابوریحان (دابور)، معدنی دماوند (کدما) و صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز نماد فولای (شرکت صنایع فولاد آلیاژی یزد)، بنو (بیمه تجارت نو) و شتوکا (توکا رنگ فولاد سپاهان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس شرکت تولیدی مهرام (غمهرام)، تکنوتار (تکنو) و سامان گستر اصفهان (ثامان) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت کشت و دامداری فکا (زفکا)، کشت و دام قیام اصفهان (زقیام) و پگاه فارس (غفارس) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز چهارشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌شنبه است. در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار با مازاد تقاضا ۴۱۵ میلیارد تومانی بسته شد.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات چهارشنبه ۴۲ نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید ۵۴ نماد بود. همچنین در این روز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته ۳۶ درصد رشد کرد و در رقم ۸۰۵ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۲ درصد کاهش یافت و ۳۹۰ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

روز چهارشنبه شرکت سپید ماکیان (با نماد معاملاتی سپید) با صف‌ خرید ۱۷۴ میلیارد تومانی برای هشتمین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپید، نمادهای فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) و وهامون (شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۶۴ میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، ثالوند (سرمایه‌گذاری مسکن الوند) و سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس ۳۰ هزار واحد رشد کرد و پس از دو روز شاهد ورود پول حقیقی به بازار سهام بودیم. علاوه بر این تقاضای بازار نیز افزایش یافت و ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات روز چهارشنبه با افزایش ۳۶ درصدی به رقم ۸۰۵ میلیارد تومان رسید و ارزش مازاد تقاضای بازار به ۴۱۵ میلیارد تومان رسید.

بدین ترتیب در تمام روزهای هفته معاملات بازار با مازاد تقاضا بسته شد. اهمیت این نکته وقتی روشن می‌شود که بدانیم در ۱۱۱ روز معاملاتی گذشته بورس تهران از ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ تاکنون تنها در ۷ روز کاری بازار با مازاد تقاضا بسته شده است که ۵ روز آن به هفته اخیر اختصاص دارد که در ۹ ماه گذشته بی‌سابقه است.

آخرین بار در اولین هفته کاری آذرماه در تمام روزهای هفته معاملات روزانه بازار با مازاد تقاضا بسته شد. همچنین در طی این دوره بیشترین رقم نیز در روز چهارشنبه ۱۳ مرداد رقم خورد. بنابراین با توجه به رشد ارزش مازاد تقاضای بازار در روز چهارشنبه می‌توان گفت که روندهای مثبت بازار سهام همچنان تداوم دارد.