افزایش محبوبیت بیت کوین

بیش از ۲میلیون فرد بزرگسال در بریتانیا رمزارز دارند

بر اساس نظرسنجی انجام یافته مشخص شده است که حجم مالکیت ارزهای دیجیتال در بریتانیا به طور متوسط به ۳۰۰ پوند برای هر شخص رسیده و در مقایسه با سال گذشته ۴۰ پوند افزایش یافته است.

بر اساس نتایج نظرسنجی اخیر مرجع راهبرد امور مالی (FCA) بریتانیا، ۲/۳ میلیون فرد بزرگسال در این کشور ارز دیجیتال دارند که این میزان نسبت به سال گذشته ۴۰۰ هزار نفر بیشتر شده است. در این نظرسنجی همچنین مشحص شده است که حجم مالکیت ارزهای دیجیتال در بریتانیا به طور متوسط به ۳۰۰ پوند برای هر شخص رسیده و در مقایسه با سال گذشته ۴۰ پوند افزایش یافته است.

بیش از ۲میلیون فرد بزرگسال در بریتانیا رمزارز دارند

بریتانیا در قبال ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و … قوانین مشخصی را اتخاذ نکرده است. مدیر بانک انگلستان از ضرورت وجود قانون‌گذاری در این حوزه خبر داد و اعلام کرد:

به‌منظور مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی، بالا بردن یکپارچگی بازار و حفاظت از سلامت سیستم اقتصادی کشور، قانون‌گذاری در اکوسیستم ارزهای دیجیتال بهترین گزینه پیش روست.

در بند ۲A از قانون بانکی  انگلستان آمده است که بانک انگلستان مسئولیت حفاظت و بهبود ثبات سیستم‌های اقتصادی در بریتانیا را بر عهده دارد. پیرو همین مسئله، بانک انگلستان با در نظر گرفتن ریسک‌های موجود در فضای ارزهای دیجیتال در قبال ثبات بازارهای مالی این کشور، در تعیین حجم بازار ارزهای دیجیتال اعلام کرد که در حال حاضر حجم چنین بازار به اندازه‌ای نیست که ثبات بازارهای بریتانیا را به خطر بی اندازد.
نگرانی‌های دیگر در استفاده از ارزهای مجازی به‌عنوان شیوه پرداخت توسط افراد مختلف از نقطه‌نظر پول‌شویی، مالیاتی و استفاده تأمین مالی تروریسم و جرائم سازمان‌یافته نشأت می‌گیرد.

افزایش محبوبیت در داشتن ارز دیجیتال با افزایش سطح آگاهی همسو است زیرا ۷۸٪ از بزرگسالان گفتند که  فقط سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال  را شنیده اند ، این در حالی است که سال گذشته ۷۳٪  این موضوع را میدانستند .

براساس این گزارش ، فقط ۷۱٪ از پاسخ دهندگان به درستی تعریف ارزدیجیتال  را از لیست بیانیه ها مشخص کرده اند که نسبت به سال ۲۰۲۰ ۴٪ کاهش داشته است. “این نشان می دهد ممکن است خطر متضرر شدن مصرف کنندگان با ارز دیجیتال  بدون درک صحیح از آن وجود داشته باشد” FCA اشاره کرد.

شلدون میلز ، مدیر اجرایی مصرف کننده و رقابت FCA ، گفت که برخی از سرمایه گذاران انگلیس امسالدر  بازار صعودی از سودهای خوبی بهره مند شده اند.وی افزود:

“این مهم است که مشتریان بدانند که چون سرمایه گذاری در این محصولات تا حد زیادی نظارتی ندارند ، در صورت بروز مشکل بعید است که به FSCS یا خدمات بازرس مالی دسترسی داشته باشند.”

در مطالعه FCA همچنین گفته شده است که مصرف کنندگان انگلیس بیت کوین (BTC) را نسبت به سایر ارزهای رمزپایه با ۸۲٪ پاسخ دهندگان BTC تشخیص می دهند. در بین کسانی که حداقل یک ارز رمزنگاری شده را تشخیص داده اند ، ۷۰ درصد فقط بیت کوین را شناخته اند که ۱۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ است. FCA اظهار داشت:

“به نظر می رسد بسیاری از بزرگسالانی که اکنون ارز رمزنگاری شده را شنیده اند فقط با بیت کوین آشنا هستند.”

بریتانیا کارگروه ویژه‌ای را برای بررسی جوانب مختلف ارزهای دیجیتال و بلاک چین ایجاد کرده است که «کارگروه دارایی‌های دیجیتال» نام دارد. این کارگروه وظیفه تعیین امکان استفاده از این ارزها به‌عنوان پول، موارد استفاده احتمالی در زیرساخت‌های مالی و برآورد امکان ایجاد ارزی دیجیتال که توسط بانک مرکزی عرضه شده را بر عهده دارد.

بریتانیا به دنبال قانونی برای مسدودسازی کیف پول‌های دیجیتال