FUD به معنای «ترس، عدم قطعیت و تردید» است.

تاثیر FUD چین بر رمزارز ها در ۱۲ سال گذشته

از سال 2009 ، چین و هنگ کنگ در 19 مورد جداگانه ، "FUD" را در فضای رمزنگاری "ممنوع" کرده یا در موارد دیگری ورود کرده اند.

تاثیر FUD چین بر رمزارز ها در ۱۲ سال گذشته

قیمت بیت کوین امروز ۵ درصد کاهش یافت به دلیل “فاش شدن” (بخوانید: هفته های پیش)

اخباری مبنی بر اینکه بانک مردم چین یا PBoC ، تمام معاملات ارزهای رمزنگاری شده را غیرقانونی اعلام کرده است.

با این حساب ، بیایید نگاهی نوستالژیک به ۱۲ سال گذشته FUD به معنای شاخص «ترس، عدم قطعیت و تردید» است. خارج از چین بیندازیم و ببینیم آیا می توانیم الگوهایی را تشخیص دهیم.

مرتبط:شاخص ترس ، عدم اطمینان و شک (FUD)

چین برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ “ارزهای مجازی” را ممنوع کرد

۱: تنظیم کننده های چینی هرگز دقیقاً طرفدار رمز ارز نبوده اند. هنگامی که ارزهای دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین هنوز در مراحل ابتدایی خود بودند ، یعنی ۲۰۰۹ ، وزارت فرهنگ و تجارت چین از استفاده از “ارز مجازی” برای تجارت کالاهای دنیای واقعی منع کرد. اگرچه بیت کوین (BTC) به طور خاص مورد هدف قرار نگرفته است ، اما این اقدام ظاهراً برای یک دهه مقررات ضد رمزنگاری سابقه داشته است.

اولین ممنوعیت مربوط به بیت کوین در سال ۲۰۱۳ اعمال شد

۲: در سال ۲۰۱۳ ، PBoC مانع از انجام معاملات BTC توسط موسسات مالی چینی شد و رمز ارز را بدون “معنای واقعی” ارز نامید. این اخبار باعث شد قیمت BTC زیر ۱۰۰۰ دلار کاهش یابد در حالی که BTC China یا BTCC بزرگترین صرافی رمزنگاری از نظر حجم بود.

دارایی ظرف چند هفته به حالت اولیه بازگشت.

تهدیدات ممنوعیت جعلی ۲۰۱۴ را تحت تاثیر قرار داد

سال ۲۰۱۴ به ما آموخت که گزارش های جعلی از تنظیم کنندگان PBoC گاهی اوقات به همان اندازه واقعی هستند.

۳: در ماه مارس ، یک خبر جعلی که در وب سایت Sina Weibo منتشر شد ادعا کرد که بانک مرکزی چین قصد دارد تمام معاملات بیت کوین در این کشور را در کمتر از یک ماه متوقف کند. در حالی که این گزارش مزخرف به نظر می رسید ، اما مانع از افزایش قیمت بیت کوین نشد.

۴: تقریباً همزمان ، صرافی رمزنگاری مستقر در چین FXBTC اعلام کرد در میان تهدیدهای تنظیم کننده برای ممنوعیت مبادلات ، درهای خود را می بندد. ترکیبی از هر دو حادثه ممکن است عامل سقوط بیت کوین از ۷۰۹ دلار به ۳۴۶ دلار باشد.

اگرچه ظاهراً خونین بود ، قیمت در کوتاه مدت شروع به بازیابی کرد و تا پایان ماه مه به بالای ۶۰۰ دلار بازگشت.

هک صرافی چین در سال ۲۰۱۶ قیمت ها را برای مدت کوتاهی کاهش داد

۵: اگرچه بطور مستقیم توسط چین کنترل نمی شود ، اما صرافی ارز دیجیتال مستقر در هنگ کنگ قربانی یکی از بزرگترین هک ها در آگوست ۲۰۱۶ شد. مهاجمان تقریبا ۱۱۹،۷۵۶ BTC-به ارزش بیش از ۵ میلیارد دلار در زمان انتشار-و برخی از منابع مالی هنوز در حال پیگیری است. در آن زمان ، تصور می شود که اخبار مربوط به هک عمده صرافی باعث شده است که قیمت BTC بیش از ۱۰ درصد در دو روز کاهش یابد.

با این حال ، تا ماه سپتامبر ، قیمت ها به سطح قبل از هک خود افزایش یافته بود.

در سال ۲۰۱۷ ، چین دوبار در یک ماه ممنوعیت های مربوط به رمزنگاری را لغو کرد

۶ و ۷: در ماه سپتامبر ، دولت چین رسماً مبادلات را برای سرویس دهی به کاربران در داخل کشور ممنوع کرد و PBoC اعلام کرد که شهروندان چینی اجازه تأمین منابع اولیه رمزارز را ندارند.

سه ماه طول کشید تا بیت کوین از ۴۰۰۰ دلار به قیمت بالای ۲۰۰۰۰ دلار برسد.

۸ و ۹: این ارز دیجیتال در حال حرکت به سمت یکی از بزرگترین روندهای صعودی خود بود که BTCC اعلام کرد در میان “ممنوعیت” دولت تعطیل شده است (هنوز در حال اجرا است) و معاون فرماندار PBoC ادعا کرد “بدن بیت کوین” یک روز در رودخانه شناور خواهد شد .

Crypto در حال حاضر در راه بهبودی بود و تنها افت های جزئی را تجربه کرد.

گزارشات رسانه ای منجر به یک بحران رمزنگاری کوتاه ایمان در سال ۲۰۱۸ شد
۱۰: در ژانویه ۲۰۱۸ ، گزارش هایی مبنی بر احتمال سقوط قیمت عمده ارزهای رمزنگاری شده توسط شهروندان چینی منتشر شد.

۱۱: اگرچه بسیاری استدلال می کردند که سقوط به دلیل گزارشات رسانه های چینی بوده است ، که ادعا می کردند این کشور در حال سرکوب استخراج رمزنگاری است. تا اواسط فوریه ، قیمت بیت کوین بیش از ۶۵ درصد کاهش یافته و به ۶،۸۵۲ دلار رسید.

هرچند این مدت زیادی طول نکشید ؛ قیمت تا پایان ماه به بیش از ۱۱۰۰۰ دلار بازگشت.

FUD در سال ۲۰۱۹ ادامه داشت

۱۲: قیمت بیت کوین در آوریل ۲۰۱۹ اندکی کاهش یافت زیرا پیش نویس کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین نشان داد که دولت در حال بررسی ممنوعیت استخراج مجدد در این کشور … است.

۱۳: PBoC این حرکت را دنبال کرد و اعلام کرد که پس از کشف ، معاملات رمزنگاری بلافاصله از بین می رود.

علیرغم مدت کوتاهی که قیمت عقب افتاده است ، اوج بالاترین سطح تاریخ به زودی در افق خواهد بود.

ظاهراً چین پشت “حمام خون رمزنگاری” در سال ۲۰۲۰ بود

۱۴: مارس ۲۰۲۰ “حمام خون رمزنگاری” ، که در آن قیمت تقریباً تمام توکن های اصلی که در ابتدای همه گیری COVID-19 ایجاد شده بود ، تصور می شد که عمدتا ناشی از انحلال استخراج ، استخراج کنندگان چینی بوده است.

۱۵: دولت هنگ کنگ قصد دارد تجارت خرده فروشی رمزنگاری را به عنوان بخشی از تلاش های خود برای مبارزه با پولشویی در نوامبر ۲۰۲۰ ممنوع کند.

اولین سال شیوع ویروس کرونا با شکست بیت کوین برای اولین بار در سه سال گذشته ، مرز ۲۰۰۰۰ دلار را پشت سر گذاشت و تا قبل از پایان سال ۲۰۲۰ به بالاترین سطح از ۳۰،۰۰۰ دلار رسید.

FUD تا به امروز می آید

۱۶: انجمن ملی مالی اینترنتی چین ، انجمن بانکداری چین و انجمن پرداخت و تسویه چین با صدور بیانیه ای نسبت به سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده با توجه به خطرات احتمالی در مه ۲۰۲۱ هشدار دادند.

۱۷: ماه بعد ، PBoC به بانک های چینی و ارائه دهندگان خدمات پرداخت تلفن همراه دستور داد به مشتریان که در معاملات مربوط به رمزنگاری مشغول به کار هستند خدمات بانکی و تسویه حساب ارائه ندهند.

۱۸: سپس در ماه ژوئن ، مقامات ممنوعیت استخراج رمزارز را صادر کردند که منجر به خروج گسترده استخراج کنندگان از کشور شد.

۱۹: این ما را به امروز می رساند ، زمانی که PBoC بار دیگر اعلام کرد که همه معاملات ارزهای رمزنگاری شده در چین غیرقانونی است.

تعداد کل دفعاتی که FUD چین نتوانسته رمزنگاری را از بین ببرد: ۱۹

از جمله پیام امروز از PBoC می توان به ۱۱ پیام به طور مستقیم از طرف تنظیم کننده های چین و هنگ کنگ اعمال شده است یا به ممنوعیت رمزنگاری ، مبادلات یا استخراج ، ۸ مورد مهم از اخبار جعلی یا پوشش رسانه ای خارج از چین ، که در غیر این صورت بر چین تأثیر می گذارد ، اشاره می کند.

بازارهای رمزنگاری ، و تعداد انگشت شماری از حوادث دیگر – مانند هک و تصمیمات کسب و کارهای رمزنگاری شده در کشور – که باعث افت شد. در مجموع ، از سال ۲۰۰۹ ، چین در بیش از ۱۹ مورد جداگانه FUD را در فضای رمزنگاری “ممنوع” کرده یا در غیر این صورت ایجاد کرده است.

داده های Cointelegraph Markets Pro نشان می دهد که قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۵ درصد کاهش یافته است ، اما در حال حاضر در زمان انتشار به بالای ۴۳۰۰۰ دلار بازگشته است.