تحلیل on chain

تحلیل درون زنجیره ای یا آنالیز بلاک چین عمومی چیست؟

تریدرها و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال از طریق داده‌های درون زنجیره ای می‌توانند احساسات و رفتار کلی کاربران را مشاهده و بررسی کنند.

تحلیل درون زنجیره ای یا آنالیز بلاک چین عمومی چیست؟

همه می دانیم که ویژگی پایه‌ای و بنیادین هر بازار یا کسب‌وکار را باید بررسی می‌کنیم تا بتوانیم تحلیل درستی داشته باشیم و در مورد سرمایه‌گذاری در آن تصمیم بگیریم و این روش در هر بازار مالی سنتی کاربرد دارد و پاسخ می‌دهد.در کنار دانستن روش هایی مانند تحلیل فاندامنتال و تکنیکال، روش دیگری نیز باید برای تحلیل بازار رمزارزها بلد باشیم که به آن داده های آن‌چین (Onchain) یا آنالیز بلاکچین می‌گویند. این روش صرفا مختص رمزارزهاست و به کمک تحلیل داده‌های مربوط به شبکه بلاکچین مخصوصا بیت‌کوین انجام می‌شود.

آن‌چین دیتا یک تکنولوژی نوظهور در تحلیل رمزارزها و مخصوصا بیت کوین است.

یکی از ویژگی های شبکه‌های غیرمتمرکز همچون دفتر کل توزیع شده (DLT) و بلاکچین،ارایه نسخه‌های بروزی از داده‌های شبکه به کاربران آن است. این ویژگی باعث می شود داده‌های شفاف و غیرقابل مخدوش‌سازی مربوط به تراکنش‌ها، منبعی مهم برای تحلیل اتفاقات درون شبکه را فراهم کند. به این سبک از تحلیل که با پیدایش ارزهای دیجیتال آغاز شد، تحلیل آن‌چین (On-Chain Analysis) یا تحلیل درون زنجیره‌ای می‌گویند.

 ارزهای دیجیتال تنها دارایی‌هایی هستند که همه فعالیت تجاری و سرمایه‌گذاری ها را می‌توان از دفتر کل آنها بازیابی و بررسی کرد.

 تحلیل درون زنجیره ای یا آنالیز بلاک چین عمومی چیست؟

ازآنجایی‌که بلاک چین‌ها امکان بازیابی و بررسی همه فعالیت ها را آماده می‌کنند، کارشناسان از این داده‌های شفاف برای ارزیابی فعالیت تراکنش‌ها و سودمندی شبکه استفاده می‌کنند و این فرآیندی به‌عنوان، تحلیل آنچین On Chain یا آنالیز درون زنجیره ای شناخته می‌شود.

داده‌های آنچین شامل اطلاعات مربوط به تمام فعالیت های انجام شده در یک شبکه بلاک چین است.

با مشاهده داده های آنچین می‌توانید از بازار و رفتار سرمایه‌گذاران مطلع شوید.

تریدرهای حرفه ای از داده‌های آنچین و پلتفرم‌های تجزیه‌وتحلیل داده‌های آنچین برای بررسی و مشاهده استفاده می کنند.و یادگیری آنچین برای کاربران مبتدی به منظور آگاهی بیشتر از بازار رمزارز ها ضروری است.

تحلیل داده های آن‌چین  دید عمیق‌تری از بازار رمزارزها به ما می‌دهد.

تحلیل تکنیکال مدعی است که همه چیز به قیمت وابسته است و با استفاده از روش‌های شناخته شده تحلیل نمودارها، می‌توان روند حرکتی هر سرمایه در بازار را شناسایی و پیش‌بینی کرد. اما همانطور که تجربه نشان می‌دهد این روش در بعضی موارد ناقص و ناکافی است.

ویژگی هایی مانند جدید بودن و انعطاف پذیر بودن و قابل توسعه بودن رمزارزها سبب شده که ما با رفتارهای متفاوتی در جریان قیمتی مواجه باشیم که فهم و تحلیل آن‌ها احتیاج به دید عمیق‌تری دارد. این دید به کمک داده های آن‌چین به دست می‌آید و به ما کمک می‌کند که اشکالات روش‌های تکنیکال را تا حدی پوشش بدهیم.

 تحلیل درون زنجیره ای یا آنالیز بلاک چین عمومی چیست؟

بلاکچین از حریم شخصی دفاع می کند یا نقص می کند؟

یکی از اصول و پایه های شکل‌گیری بیت کوین، توجه به حریم خصوصی است به همین دلیل تراکنش‌ها در این شبکه ناشناس است اما بیت کوین در عین وفاداری به بسیاری از اصول حریم خصوصی، یکی از شفاف‌ترین شبکه‌های مالی هم هست. همانطور که اشاره شد، تحلیل آنچین با استفاده از اطلاعات بلاکچین انجام می‌گیرد و ابزاری بسیار قدرتمند و کارا برای بررسی و رصد فعالیت‌های صورت گرفته در شبکه است.

همواره مرکز ثروت و اطلاعات دولت‌ها یا گروه‌های خاص بودند بدون اینکه امکان دسترسی به اطلاعات برای همگان به شکل برابر فراهم باشد. این موضوع باعث انتقال سرمایه به گروهی خاص، و فقیرتر شدن گروه بزرگتری می‌شود. دیتای آن‌چین راهی است برای اینکه دسترسی به اطلاعات برای همه آزاد و برابر باشد و رانت اطلاعاتی از بین برود.

داده های آن‌چین در واقع به کمک اطلاعات انباشته شده در شبکه شفاف بیت کوین، دسترسی به داده‌ها را برای همه برابر و ساده می‌کند.

تعداد آدرس‌های فعال/جدید،

میزان تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه،

کارمزد تراکنش‌ها،

فعالیت هولدرهای قدیمی و جابجایی نامتعارف کوین‌ها/توکن‌ها

موارد بالا تنها برخی از مواردی است که در آنچین ارایه  و ارزیابی می شود .

 تحلیل آن‌چین یک روش برای بررسی کردن بازار در زمینه داده‌های کلان و اقتصاد کلان است

 تحلیل درون زنجیره ای یا آنالیز بلاک چین عمومی چیست؟

دیتای آن‌چین به نوعی نمایانگر وجوهی از اقتصاد کلان است که فهم آن برای هر فعال اقتصادی و مالی لازم است.

 داده های آنچین از  ۳جنبه  کاربرد دارد:

جنبه اول که به سلامت شبکه اشاره دارد، برای همه کاربردی و لازم است که سلامت شبکه نام دارد.

اجزای جنبه اول شامل امنیت (نرخ هش و نرخ استخراج)، یکپارچگی پولی (موجودی در گردش و نرخ صدور – مقدار بیت کوینی که روزانه از طریق ماینرها وارد شبکه می‌شود.)، کاربردها (آدرس‌های فعال و حجم تراکنش‌ها) و شفافیت شبکه بیت کوین می‌شود.

از زمان خلق بیت کوین، سیاست‌های پولی بیت کوین از قبل تعیین شده و در پروتکل بیت کوین کدگذاری شده است و کاملا قابل پیش‌بینی و مشاهده کردن است. ما می‌دانیم تا سال‌ها بعد چه میزان بیت کوین خواهیم داشت و این میزان کاملا قابل بررسی و پیش‌بینی است .به این ویژگی یکپارچگی پولی می گویند.

موضوع امنیت به کمک نرخ هش و نرخ استخراج سنجیده می‌شود. امنیت بیت کوین توسط استخراجگران (ماینرها) تعیین می‌شود. هرچه هش ریت بالاتر باشد، امنیت شبکه بالاتر است. و هرچه امنیت بالاتر باشد سرمایه‌گذاران علاقه‌مندترند که به بازار ورود کنند.

تعداد آدرس‌های فعال نشان‌دهنده‌ی میزان پذیرش کاربر از طرف شبکه بیت کوین است. حجم معاملات نیز نشان‌دهنده‌ی میزان فعالیت اقتصادی در شبکه بیت کوین است که در دسترس همگان قرار دارد.

جنبه دوم که روی رفتار خریداران و فروشندگان تمرکز دارد برای هولدرها، سرمایه‌گذارها و خریداران بسیار ضروری است.

جدا از تریدرهای خرد و صرافی‌ها، در این بازار بازیگران و سرمایه‌گذاران کلانی وجود دارند که معمولا خبری از آنها در معاملات روزانه نیست، اما بسیار بر بازار تاثیرگذارند

جنبه سوم نیز که به ارزیابی ارزش می‌پردازد برای مدیران سرمایه و مسئولان هولدینگ‌های اقتصادی بسیار مفید است.

دیتای آن‌چین به ما کمک می‌کند ارزش واقعی را تخمین بزنیم و سپس پی ببریم که قیمت بازار در حباب منفی قرار دارد یا حباب مثبت.

در بازارهایی مثل بازار طلا، محاسبه کردن قیمت واقعی تقریبا غیرممکن است. چون اکثر اطلاعات در دست دولت‌ها و قدرتمندان است و دسترسی به آن‌ها ممکن نیست. اما در بلاکچین بیت کوین و به کمک دیتای آن‌چین شما می‌توانید هر ده دقیقه با تحلیل شکل گرفتن بلاک‌های جدید میزان حباب را محاسبه کنید. این یعنی می‌توانید رفتار بازیگران بزرگ را شناسایی و دنبال کنید. شاخص MVRV در تحلیل آن‌چین در واقع نشان‌دهنده حباب قیمتی در بازار رمزارزهاست.

 تحلیل درون زنجیره ای یا آنالیز بلاک چین عمومی چیست؟

داده‌های آنچین را از این سایت‌ها می توانید دنبال کنید :

کریپتو کوانت (CryptoQuant)، گلسنود (Glassnode)، سانتیمنت (Santiment)، Lookintobitcoin و اینتو د بلاک (Intotheblock)

محدودیت‌های تحلیل آن‌چین

عمر ارزهای دیجیتال به کمتر از ۱۵ سال می‌رسد و بسیاری از نتایج تاریخی که از شاخص‌ها و متریک‌ها گرفته می‌شود به دلیل عمر کم، ممکن است در آینده برقرار نباشند و یا تعبیر و تلقی ما از آن تغییر کند.

راه‌حل‌های افزایش مقیاس‌پذیری همچون شبکه لایتنینگ برای بیت‌کوین و راهکارهای خوش‌بین (آپتیمیزم و آربیتروم) برای اتریوم، علاوه بر آن که با شفافیت کمتری کار می‌کنند، حجم تراکنش‌ها در شبکه لایه یک را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با افزایش استفاده از این راهکارها، یا باید به انتظار پیشرفت داده‌های این شبکه نشست یا اثر آن‌ها را بر شبکه لایه یک لحاظ نمود.

برای معامله‌گرانی که در تایم‌فریم‌های بسیار کوتاه فعالیت می‌کنند، این داده‌ها ممکن است ارزش چندانی نداشته باشند چرا که افق زمانی آن‌ها معمولا بلندمدت‌تر است. این گروه می‌توانند از تحلیل آنچین به عنوان مکمل راه نخست تحلیل خود استفاده کنند.

نتیجه

روش تحلیل نوپای آنچین هنوز راه زیادی برای پیشرفت دارد اما با این حال توانسته است جای خود را در معادلات ذهنی معامله‌گران باز کند. بسیاری از معامله‌گران از این روش به عنوان تنها روش و یا به عنوان مکمل روشی دیگر استفاده می‌کنند.

تحلیل آن‌چین یک روش برای بررسی کردن بازار در زمینه داده‌های کلان و اقتصاد کلان است. از همین روست که تحلیل آن‌چین حضوری لازم و ضروری دارد و می‌تواند مکمل خوبی برای تحلیل تکنیکال باشد. شما نمی‌توانید پاسخ خیلی از مسائل را از طریق تحلیل تکنیکال به دست آورید چرا که تحلیل تکنیکی نگاهی به داده‌های کلان ندارد. تحلیل و فهم مباحثی مثل تورم، مقبولیت بیت‌کوین در سطح جهان و… عملا به کمک تحلیل تکنیکال ممکن نیست.

در واقع تحلیل  داده های آن‌چین هم به بازار نگاه می‌کند هم به مسائلی در فرای بازار و همین موضوع سبب می‌شود که دید ما را نسبت به بازار عمیق تر شود. همین موضوع بیانگر اهمیت تحلیل آن‌چین است.