پرداخت سود نقدی سهام

تغییر قانون بورس در راه است؟

عضو شورای عالی بورس گفت: اصلاح بخشی از قانون بازار سرمایه در حال بررسی است و به نظر می‌رسد در شش ماهه ابتدای امسال این موضوع محقق شود.

تغییر قانون بورس در راه است؟

محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی در پاسخ به این سوال که چرا در خصوص قوانین پرداخت سود نقدی توسط شرکت‌ها از طریق سامانه سجام اقدامی صورت نگرفته است؟ اظهار کرد: لازمه این طرح این است که دولت لایحه آن را ارائه دهد و با اصلاح موادی در قانون تجارت و موادی از قانون بازار سرمایه این اتفاق بیفتد.

ضمن اینکه ما این موضوع را به عنوان پیشنهاد در اصلاح قانون بازار سرمایه مطرح کرده ایم. اما لازمه آن این است که حتما دولت نیز کمک کند. ضمن اینکه بسیاری از شرکت‌ها می‌توانند در حال حاضر همین اقدامات را انجام دهند و کما اینکه انجام می‌دهند.

او در ادامه بیان کرد: اما اساسا این موضوع باید به صورت یک الزام و تکلیف برای تمام شرکت‌ها ایجاد شود. ما به نوبه خود در تلاش هستیم که این موضوع تحقق پیدا کند. از زمان شروع مجلس یازدهم نیز مکاتبات متعددی انجام دادیم و در جلسات مکرری اعلام کردیم که این موضوع ضرورت دارد.

متاسفانه اهتمامی توسط دوستان ما وجود نداشته است. اما ما در اقدامی که در کمیسیون اقتصادی در جهت اصلاح بخشی از مواد قانون بازار سرمایه انجام دادیم، آن را دنبال می‌کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: ضمن اینکه در لایحه‌ای که دولت باید به مجلس ارائه دهد؛ با موضوع اصلاح بخشی از مواد قانون تجارت در خصوص بازار سرمایه پیشنهاد داده ایم که مدت واریز سود سهام نیز کوتاه‌تر شود، این مورد نیز بررسی شود؛ بنابراین همزمان این دو موضوع را جلو می‌بریم و امیدواریم که هرچه سریعتر این مشکل حل شود.

او در ادامه بیان کرد: اینکه چرا از طرف دولت اقدامی انجام نشده است، خود دوستان باید در این خصوص توضیح دهند. اما به نظر می‌آید که خود شرکت‌ها نیز رغبت چندانی به این کار ندارند.

زیرا اگر این تکلیف ایجاد شود که سود سهام را از طریق سامانه سجام واریز کنند، باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن این واریز سود انجام شود و دیگر امکان نگه داشتن سود‌های متعلق به سهامداران در حساب شرکت وجود ندارد. به نظر می‌رسد که در برابر این موضوع مقاومت می‌کنند. حتی ممکن است اعمال نظر کنند و این اقدامات به تعویق بیفتد.

علیزاده در پاسخ به اینکه پیش بینی شما در مورد نهایی شدن این طرح چه زمانی است؟ بیان کرد: بخشی از قانون بازار سرمایه که در کمیسیون در حال بررسی است؛ پیش بینی ما این است که کمتر از یک ماه دیگر در کمیسیون به نتیجه برسد و برای صحن ارسال شود.

اینکه چقدر زمان می‌برد تا در صحن مطرح و بررسی شود به طرح‌هایی بستگی دارد که پیش از آن در صحن قرار گرفتند. اما به نظر می‌آید که در شش ماهه ابتدای امسال این موضوع محقق شود.