پول دولتی یا فیات ؟

تمایل میلیاردرها به ارزهای دیجیتال به دلیل ترس از تورم

تعداد میلیاردرهایی که در کریپتو سرمایه گذاری کرده اند در سال گذشته افزایش یافته است و این روند می تواند تا سال 2022 ادامه یابد زیرا ترس ها از پول دولتی شدت می گیرد.

تمایل میلیاردرها به ارزهای دیجیتال به دلیل ترس از تورم

پیش از این، سرمایه‌گذاران ضد کریپتو به‌طور فزاینده‌ای به بیت‌کوین و برادران آن به عنوان پوششی در برابر نگرانی‌های تورم ارزهای پول دولتی روی آورده‌اند.

یکی از نمونه ها توماس پیترفی میلیاردر مجارستانی است که در یک ژانویه. ۱ گزارش بلومبرگ، گفت که عاقلانه است که ۲ تا ۳ درصد از پرتفوی یک فرد در دارایی‌های کریپتو باشد، فقط در صورتی که پول دولتی «به جهنم برود». گفته می شود که او ۲۵ میلیارد دلار ثروت دارد.

شرکت پیترفی، Interactive Brokers Group Inc.، اعلام کرد که در اواسط سال ۲۰۲۰ به دنبال افزایش تقاضا برای طبقه دارایی، معاملات ارزهای دیجیتال را به مشتریان خود ارائه می دهد. این شرکت در حال حاضر بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و بیت‌کوین کش را ارائه می‌کند، اما این انتخاب را با ۵ تا ۱۰ ارزدیجیتال دیگر در این ماه افزایش خواهد داد.

پیترفی، که خودش مقدار نامعلومی از رمزارزها را در اختیار دارد، گفت که این امکان وجود دارد که دارایی‌های دیجیتالی «بازده فوق‌العاده» داشته باشند، حتی اگر برخی از آنها به صفر برسند. او قبل از بیان اینکه “من هیچ نظری ندارم” افزود: “فکر می کنم می تواند به صفر برسد و فکر می کنم می تواند به یک میلیون دلار برسد.”

در اوایل دسامبر، میلیاردر پیش‌بینی کرد که بیت کوین می‌تواند تا ۱۰۰۰۰۰ دلار قبل از شروع عقب‌نشینی بازارها افزایش یابد.

مطالب مرتبط: تام پیترفی معتقد است که بیت کوین ممکن است قبل از سقوط به ۱۰۰ هزار دلار برسد.

ری دالیو، بنیانگذار Bridgewater Associates، میلیاردر مشهور دیگری است که سال گذشته فاش کرد که سبد سهام او حاوی مقداری بیت کوین و اتریوم است. این افشاگری تنها چند ماه پس از آن رخ داد که او ویژگی‌های کریپتو را به عنوان ذخیره‌ای از ارزش زیر سوال برد.

او اکنون این موضع را تغییر داده است و سرمایه‌گذاری دارایی‌های کریپتو را به عنوان «پول جایگزین» در دنیایی می‌بیند که «پول نقد زباله است» و تورم قدرت خرید را از بین می‌برد.

در اواخر دسامبر، دالیو اظهار داشت که از ماندگاری کریپتو متاثر شده است، پیش از این که گفت: “پول نقد، که اکثر سرمایه گذاران فکر می کنند امن ترین سرمایه گذاری است، به نظر من، بدترین سرمایه گذاری است.”

پل تودور جونز، مدیر صندوق تامینی میلیاردر نیز سال گذشته بیت کوین را خریداری کرد و این حرکت را پوششی در برابر تورم نامید.

بسته های محرک ناشی از بیماری همه گیر باعث آشفتگی اقتصادی در سراسر جهان شده است که پیامدهای آن می تواند برای دهه ها باقی بماند. در ایالات متحده، تورم در بالاترین سطح ۴ دهه گذشته ۶٫۸ درصد است. این امر منجر به افزایش در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) شده است زیرا هزینه های کالاهای روزانه همچنان در حال افزایش است.

میلیاردرها در حال حاضر علائم خطر ارزهای دولتی و دستکاری بانک مرکزی را می بینند و به طور فزاینده ای به دارایی های رمزنگاری شده روی می آورند. اگر این روند ادامه یابد، سال ۲۰۲۲ می تواند شاهد پیوستن سرمایه گذاران ثروتمند بیشتری به صف های آنها باشد.