راه اندازی CBDC در آفریقا

توسعه برنامه ارز دیجیتال ملی در نیجریه

حدود 80 درصد از بانکهای مرکزی در جهان احتمال صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی را بررسی می کنند و نیجریه را نمی توان دور از این بانک ها دانست .

راکیا محمد، مدیر بخش فناوری اطلاعات بانک مرکزی نیجریه، در اظهارنظر اخیر خود اعلام کرده است که این کشور تا پایان سال میلادی کار توسعه ارز دیجیتال ملی خود را به پایان می‌رساند. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت که ارز دیجیتال [ملی] نیجریه برای تمام شهروندان این کشور در دسترس خواهد بود

بیت کوین در نیجریه بسیار محبوب است. مردم نیجریه از بین افرادی که واژه‌ی بیت کوین را در گوگل جست‌وجو کرده‌اند مقام دوم را دارند. در ژانویه‌ی ۲۰۱۷، بانک مرکزی نیجریه ارزهای دیجیتال را غیرقانونی اعمال کرد.

پیش از آن نیز معاون رئیس بانک مرکزی اعلام کرد:

بانک مرکزی نمی‌تواند بیت کوین را قانون‌گذاری و یا کنترل کند درست همانطور که کسی نمی‌تواند اینترنت را کنترل و قانون‌گذاری کند، چراکه ما مالک آن نیستیم.

بخشنامه‌ای از طرف بانک‌مرکزی به سایر بانک‌ها و موسسات دولتی ابلاغ شد که آنها را از هر گونه فعالیت در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال منع می‌کند.

بانک‌ها همچنین از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و کسب‌و کارهای مربوط به این حوزه منع شدند. در این بخشنامه همچنین ذکر شده که بانک‌ها موظف هستند از انطباق صرافی‌های ارزهای دیجیتال با سیاست‌های ضدپولشویی و kyc اطمینان حاصل کنند.

کسب‌و کارهایی که به نوعی با سرویس‌های ارزهای دیجیتال سروکار دارند تحت قوانین عمومی بسته به اینکه درآمدشان چگونه به دست میاید و تراکنش‌ها و پرداخت‌ها به چه شکلی هست، قرار می‌گیرند.

هنوز بحث‌هایی بر سر این مساله که آیا ارزهای دیجیتال باید به عنوان یک کالا در نظر گرفته شده و مشمول مالیات می‌شوند یا خیر، وجود دارد.

و اکنون خانم راکیا خاطرنشان کرده است که حدود ۸۰ درصد از بانکهای مرکزی در جهان احتمال صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی را بررسی می کنند و نیجریه را نمی توان دور از این بانک ها دانست .

وی همچنین اشاره کرد که CBN در حال کشف فناوری بوده و تاکنون برای مدت دو سال پیشرفت چشمگیری داشته است.

مدیر ضمن تشریح شکل ظاهری ارز دیجیتال نیجریه ، گفت: “ما اکنون در نیجریه به دو شکل ارز داریم ، اسکناس ها  و سکه ها نیز وجود دارد. بنابراین ارز بانک مرکزی سومین شکل پول است که بدان معنی است که همانطور که پول الکترونیکی داریم ، پول دیجیتال در نیجریه چیز جدیدی نیست. همانطور که در مورد پیشرفت در استفاده از پول دیجیتال در حدود سوم یا پنجم در کل جهان هستیم.

بنابراین این کار به تعریف سکه ها و پول نقد ما می پردازد. بنابراین ارز دیجیتال بانک مرکزی به همان خوبی پول نقد در جیب شما خواهد بود و  همانطور که پول نقد را در جیب خود دارید ، پول نقد را در تلفن خود خواهید داشت. ”

نیجریه اکنون جزء تعداد انگشت شماری از کشورهای قاره آفریقا است  که برای شناور کردن CBDC برنامه ریزی می کنند. اخیراً ، بانک غنا اعلام کرد که آنها در حال کار بر روی CBDC هستند و در عملکرد خود بسیار پیشرفته هستند.

پیشرفت روزافزون امارات متحده عربی در DEFI