افزایش ارزش توکن

توکن سوزی (Coin Burn) چیست ؟

توکن سوزی تقریباً برای تمام ارزهای دیجیتال یک اقدام غیرقابل بازگشت است و به منظور مقابله با کاهش ارزش توکن یا کوین انجام می‌شود.

توکن سوزی (Coin Burn) چیست ؟

مثل اقتصاد هر جامعه ای که تعداد مشخصی اسکناس مربوط به ارز رایج آن  بعد از چاپ در گردش است و کنترل می شود، در شبکه ارزهای دیجیتال نیز مقدار عرضه ، کنترل می‌شود. یکی از راهکارها به منظور کنترل آن، سوزاندن توکن یا ارزدیجیتال است.

در بازار ارز دیجیتال با اصطلاح رایج و مهم توکن سوزی رو به رو هستیم که شرکت‌های معروفی مثل بایننس و ریپل برای ارزهای بومی خودی یعنی باینس کوین BNB و XRP ، توکن سوزی انجام می‌دهند.

حال توکن سوزی یعنی چه؟

توکن سوزی (Coin Burn) چیست و چرا؟

 

سوزاندن توکن یعنی حذف کردن همیشگی کوین ها از موجودی در گردش درون یک شبکه ارز دیجیتال که نتیجه این فرآیند موجب کاهش عرضه کل ارز مورد نظر در بازار خواهد بود. پیامد این فرآیند مقابله با کاهش ارزش توکن یا ارز دیجیتال در طول زمان خواهد بود.

توکن سوزی تقریباً برای تمام ارزهای دیجیتال یک اقدام غیرقابل بازگشت است

حذف ارزهای دیجیتال یعنی فرستادن ارزهای دیجیتال به یک آدرس  که دسترسی به آن برای هیچ کسی امکان‌پذیر نیست و در واقع می‌توان گفت که توکن‌ها از گردش خارج شده و به اصطلاح سوزانده می‌شوند.

شاید برای شما سوال باشد  تفاوت بین توکن و ارزدیجیتال چیست؟

توکن‌ها، همان ارزهای دیجیتال هستند مثل بیت کوین و مانند آن  که یک دارایی محسوب می‌­شود. و امروزه می توان در معاملات و مبادلات بسیاری مانند پول نقد و پول دولتی از آنها استفاده کرد.

توکن سوزی برای تمام رمز ارزهای دیجیتال یا توکن، قابل اجرا است.

پس توکن نوعی ارز دیجیتال هست اما تفاوت هایی باهم دارند اولین تفاوت این است که توکن‌ها از بلاکچین خاص استفاده نمی‌­کنند، اما ارز های دیجیتال از بلاکچین خاصی استفاده می­‌کنند.

تقاوت دیگر هم این است که توکن‌ها، ارزهای دیجیتال باثبات از نظر ارزش هستند، اما ارزهای دیجیتال از نوسانات موجود در بازار ارز دیجیتال تاثیر می‌­پذیرند.

توکن سوزی و یا سوزاندن رمز ارزها، توسط شرکت صادر کننده آن ارز دیجیتال انجام می شود و هدف از انجام این کارجلوگیری از افت ارزش ارز مربوطه است.

انجام این عملیات را به شکل دیگر در بازار های دیگر مشاهده کرده اید برای مثال در بازار بورس  بسیاری از سهامداران برای جلوگیری از کم شدن ارزش سهام شرکت خود میزان زیادی از سهام را خریداری و به حساب بی استفاده ای منتقل می­‌کنند ، این مثال نشان می دهد  که در پس سوزاندن رمز ارزها یک ترفند زیرکانه برای افزایش قیمت ارز مربوطه نهفته است. زیرا به این ترتیب مقدار آن ارز  در بازار ارزهای دیجیتال کم می­‌شود که موجب افزایش قیمت آن می شود.

قانون عرضه و تقاضا در پس فرآیند توکن سوزی نقش آفرینی می کند. 

توکن سوزی به چند روش انجام می شود؟ 

اولین روش خرید توکن‌ها توسط شرکت صادر کننده و نگهداری آنها در یک حساب بی استفاده.

دومین روش دریافت هزینه‌ای با عنوان هزینه تراکنش و خارج کردن هزینه دریافتی از گردش.

روش سوم استفاده از پروتکل Proof-Of–Burn است، که هزینه‌ای با عنوان ماینینگ به اعضای شبکه اعطا می‌­کند تا سوزاندن رمز ارزها را انجام دهند.

عرضه‌کنندگان ارزهای دیجیتال چرا باید توکن سوزی انجام بدهند؟

هانطور که در ابتدا گفتیم توکن سوزی باعث افزایش ارزش وقیمت ارز دیجیتال می­‌شود اما شرکت های صادز کننده ارز دیجیتال دلایل دیگری هم برای انجام این کار دارند مانند محافظت توکن در برابر اسپم و حملات DDOS که البته شرکت‌های صادر کننده توکن از روش‌های دیگری هم برای حفاظت از توکن های خود استفاده می‌­کنند.

دلیل دیگری که می توان به آن اشاره کرد ارزش افزوده برای کاربران این شرکت هاست که باعث می شود سرمایه دارنده توکن هم افزایش پیدا خواهد کرد. و همین افزایش سرمایه ناگهانی، باعث افزایش تعهد کاربران به آن توکن و شرکت صادر کننده آن خواهد شد.

اما آیا توکن سوزی توسط همه انجام می شود؟

باید بدانیم افرادی که توکن‌ها یا کوین‌های زیادی خریداری می­‌کنند و کار آن‌ها خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت عمده و با تعداد بالا است توکن سوزی انجام می دهند زیرا فقط نابودی ارزهای دیجیتال توسط این افراد تاثیرگذاری در بازار دارد و باعث افزایش ارزش ارز مربوطه می‌­شود، وگرنه سوزاندن و نابودی میزان کمی رمز ارز هیچ تاثیری در بازار نخواهد داشت.

توکن سوزی به وسیله شرکت های صادر کننده و صرافی‌های بزرگ انجام می شود.

توکن سوزی ارز دیجیتال مزایای قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران دارد اما این شامل معامله‌گران نمی‌شود.سوزاندن توکن در واقع باعث افزایش ارزش سبد سهام سرمایه گذارانی با اهداف بلند مدت خواهد شد.در این عملیات معمولا توکن‌های در گردشی که فروخته نشده‌اند نابود می‌­شوند.