پایه و اساس دریافت اعتبار

دریافت اعتبار از کارگزاری ها

یکی از خدماتی که کارگزاری ها ارائه می دهند، اختصاص اعتبار به سرمایه گذاران برای خرید سهام بیشتر می باشد. به عبارت دیگر شما می توانید برای خرید سهام بیشتر از کارگزاری خود اعتبار معاملاتی بورس دریافت کرده و در موعد مقرر شده در قرارداد را تسویه کنید.

دریافت اعتبار

دریافت اعتبار از هر کارگزاری با توجه به شرایط تعیین شده توسط همان کارگزاری و طبق روال مشخص شده برای آن، امکان‌پذیر است. اما در حالت کلی، کارگزاران به مشتریان فعال‌تر خود اعتبار پرداخت می‌کنند. علاوه بر این، پرتفوی شخص متقاضی دریافت اعتبار نیز از نظر ارزش دارایی و تنوع، باید شرایط به‌خصوصی داشته باشد.

اعتبار معاملاتی در بازار سرمایه در واقع وامی است که از طرف کارگزاران در اختیار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. ضوابط و دستورالعمل‌های مربوط به اعتبار معاملاتی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تهران تعیین می‌شود. علاوه بر آن، هر یک از کارگزاران فعال در بازار سرمایه نیز تحت شرایط خاصی به کاربران خود اعتبار پرداخت می‌کنند

دریافت اعتبار‌ چه محدودیت‌هایی به همراه دارد؟

معمولا پرتفوی متقاضی به عنوان تضمین مورد نیاز برای اعتبار در نظر گرفته می‌شود. به همین خاطر، پس از دریافت اعتبار، کل دارایی متقاضی نزد کارگزار مربوطه فریز شده و وی نمی‌تواند آن را از طریق تغییر کارگزار ناظر، به کارگزاری دیگری منتقل کند.

علاوه بر این، در طول زمان استفاده از اعتبار، پرتفوی شخص باید همواره شرایط مورد نیاز تعیین شده از نظر ارزش پرتفوی و تنوع دارایی‌ها را داشته باشد. به همین جهت، شخص باید در انجام معاملات خود دقت کافی را داشته باشد تا پرتفوی وی همواره شرایط مورد نظر را احراز کند.

از جمله محدودیت‌های دیگر می‌توان به محدودیت در درخواست وجه اشاره کرد. کاربرانی که اعتبار معاملاتی دریافت می‌کنند تنها تحت شرایط خاصی می‌توانند تقاضای وجه ثبت کرده و وجه نقد دریافت کنند.

اعتبار و درخواست وجه

با توجه به قوانین سازمان بورس افرادی که دارای اعتبار‌ بوده و درخواست وجه دارند، می‌بایست علاوه بر مبلغ درخواستی، مبلغ اعتبار را نیز در قدرت خرید خود داشته و سپس درخواست خود را ثبت نمایند و تا روز واریز وجه، این مبلغ را در حسابشان داشته باشند. در غیر این‌صورت درخواست وجه شما پرداخت نخواهد شد.

تسویه یا تمدید اعتبار‌ معاملاتی چگونه است؟

هنگام دریافت اعتبار، حساب کاربری متقاضی به میزان اعتبار شارژ می‌شود. هنگام تسویه نیز شخص باید کل مبلغ دریافت شده را نقدا در حساب کاربری خود داشته باشد تا کارگزار آن را بابت اعتبار برداشت کند. در صورتی که در موعد تسویه اعتبار، به اندازه کافی وجه نقد در حساب کاربر وجود نداشته باشد، کارگزار مطابق با دستورالعمل تعیین شده اقدامات لازم را انجام می‌دهد. تمدید اعتبار در هر کارگزاری نیز طبق روال خاصی انجام می‌شود.

این سوال به ذهن می رسد که چرا یک کارگزاری می تواند به مردم اعتبار بدهد و آیا از لحاظ قانونی این کار مغایر با فعالیت لیزینگ و بانکداری نیست؟

طبق قانون بطور کلی دریافت وام و پرداخت بهره در سیستم بانکداری اسلامی وجاهت قانونی و رسمی دارد و در غیر آن این ساز و کار رویه ای فرا قانونی و توافقی است. باید در نظر داشت که عمده منابع مالی کارگزاری ها از سیستم بانکی تامین می شود.

ساز و کار پرداخت اعتبار به منزله تقسیم ریسک سرمایه گذاری با سهامداران، چه حقیقی چه حقوقی است و درصورتی که این ساز و کار به سیستم بانکی منتقل شود فوایدی را در بر دارد که طرفین قرار داد و کل سیستم اقتصادی از آن منتفع می شوند .

روش دریافت اعتبار از کارگزاری ها

یکی از خدماتی که کارگزاری ها ارائه می دهند، اختصاص اعتبار به سرمایه گذاران برای خرید سهام بیشتر می باشد. به عبارت دیگر شما می توانید برای خرید سهام بیشتر از کارگزاری خود اعتبار معاملاتی بورس دریافت کرده و در موعد مقرر شده در قرارداد مثلاً پس از ۳ ماه آن را تسویه کنید. در این نوع قرارداد ارزش سهام و اوراق شما ضمانت دریافت اعتبار معاملاتی بورس می باشد. اختصاص اعتبار معاملاتی به سرمایه گذاران در واقع قرارداد سه جانبه میان سرمایه گذار، کارگزاری و بانک می باشد.

کارگزاری ها با عقد قرارداد هایی با بانک، مبالغی را به عنوان وام به مشتریان خود اختصاص می ‌دهند. اما طرف کار سرمایه گذار با کارگزاری است. اما به هر ترتیب برای اطلاع از روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها لازم است تا به قوانین و مقررات کارگزاری خود رجوع کنید. زیرا ممکن است هر کارگزاری قوانین و شرایط مخصوص به خود را داشته باشد. اما در ادامه برای آشنایی شما با روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها به شرح برخی از قوانین و ضوابط گرفتن اعتبار که معمولاً بین اکثر کارگزاری ها مشترک است می پردازیم:

 • عضویت در کارگزاری مربوطه و ثبت نام در آن
 • داشتن کد معاملاتی یا کد بورسی
 • فعال بودن امکان بسته اعتباری و وام قرض الحسنه
 • عقد قرارداد خرید اعتباری فعال نزد کارگزاری مربوطه
 • داشتن وجه نقد کافی برای تضمین دریافت اعتبار
 • رعایت سقف مجاز دریافت اعتبار

مراحل دریافت اعتبار معاملاتی بورس:

در صورتی که شرایط کافی و لازم برای گرفتن اعتبار از کارگزاری ها را داشته باشید می توانید با گذراندن مراحل زیر نسبت به گرفتن اعتبار از کارگزاری ها اقدام کنید:

 • مطالعه دقیق دستورالعمل‌ های خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران
 • تکمیل فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری مربوطه
 • ارائه مدارک و ضمانت های مورد نیاز به کارگزاری مربوطه
 • داشتن قدرت وام کافی در کارگزاری
 • ثبت درخواست برای دریافت بسته اعتباری موردنظر با توجه به قیمت آن ها
 • بررسی درخواست ثبت شده شما توسط کارگزاری
 • داشتن شرایط لازم برای دریافت توسط فرد متقاضی
 • و در نهایت اضافه شدن اعتبار به حساب معاملاتی

روش گرفتن اعتبار از کارگزاری ها به این صورت است که کارگزاری مربوطه درخواست گرفتن اعتبار سرمایه‌ گذار را بررسی می ‌کند. اگر سرمایه‌ گذار شرایط و موارد لازم برای دریافت اعتبار معاملاتی در بورس را داشته باشد، مبلغ اعتبار درخواستی را به حساب معاملاتی شخص واریز می ‌کند.