بهترین صندوق سرمایه گذاری

در کدام صندوق سرمایـه گذاری کنیـم؟

هر کدام از صندوق های سرمایه گذاری بسته به کارنامه خود و نوع سرمایه گذاری در بازارهای مالی، دارای مزایا و معایبی هستند. قبل از سرمایه گذاری در این صندوق ها باید با دقت درباره آن ها مطالعه کنیم تا از تمام جزئیات و شرایط آن ها آگاه باشیم

در کدام صندوق سرمایـه گذاری کنیـم؟

صندوق های سرمایه گذاری را با توجه به نوع فعالیت و میزان ریسک پذیری آن ها میتوان به صورت کلی به سه دسته درآمدثابت، سهامی و مختلط تقسیم کرد. البته در کنار آن صندوق های زمین و ساختمان، صندوق های جسورانه، پروژه، کالایی و … نیز وجود دارد. برای انتخاب یک صندوق مناسب برای سرمایه گذاری باید نکاتی درباره خودمان و صندوق های سرمایه گذاری بدانیم.

اولین فاکتوری که در هنگام انتخاب و خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری باید به آن توجه کنیم، میزان ریسک پذیری است. توان ریسک پذیری در افراد مختلف کاملا متفاوت است . مثلا فردی می تواند روی سرمایه خود ریسک بالا را بپذیرد و این اتفاق زندگی روزمره او را تحت تاثیر قرار نمی دهد در حالی که ممکن است فرد دیگری با کوچکترین نوسان در بازار، دچار اضطراب شود. پس برای سرمایه گذاری شناخت روحیات خودمان و میزان توقعی که از بازار داریم اهمیت زیادی دارد.

صندوق های در سهام با توجه به دارایی های خود که اکثرا سهام شرکت ها را دارا هستند بالاترین ریسک را دارند و صندوق های درآمد ثابت نیز با توجه به اینکه اکثرا گواهی سپرده بانکی و اوراق مشارکت را در دل خود را دارند از ریسک بسیار پایینی برخوردارند. در این بین صندوق سرمایه گذاری مختلط ریسک متوسطی دارد.

دومین فاکتور که در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری باید به آن توجه شود بررسی کارنامه صندوق های سرمایه گذاری و میزان بازدهی دوره ای آن ها است. هر کدام از صندوق های سرمایه گذاری بسته به کارنامه خود و نوع سرمایه گذاری در بازارهای مالی، دارای مزایا و معایبی هستند. قبل از سرمایه گذاری در این صندوق ها باید با دقت درباره آن ها مطالعه کنیم تا از تمام جزئیات و شرایط آن ها آگاه باشیم.در این خصوص می توان به سایت فیپیران www.fipiran.com مراجعه نمود.

سرمایه گذاران می توانند بازدهی های یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه را مقایسه نمایند و بهترین صندوق را انتخاب نمایند.

صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

صندوق های سرمایه گذاری جسورانه در واقع صندوق های سرمایه گذاری هستند که پول سرمایه گذارانی که به دنبال داشتن سهام در کسب و کارهای نوپا)استارت آپ ها( و کسب و کارهای کوچک و متوسط هستند و پتانسیل رشد بالایی دارند را با ایجاد پرتفوی مدیریت می کنند.

این نوع از سرمایه گذاری ها سرمایه گذاری هایی با بازده و ریسک بالا محسوب می شوند.صندوق های سرمایه گذاری جسورانه ابزار سرمایه گذاری برای سهام شرکت ها بصورت خصوصی هستند که به دنبال سرمایه گذاری در بنگاه هایی هستند که بازده و سوددهی بالایی دارند و البته به واسطه ماهیت فعالیت و نوآوری که انجام می دهند، ریسک سرمایه گذاری بالایی نیز دارند. این صندوق ها و سرمایه گذاری روی سهام شرکت ها بر مبنای اندازه، دارایی و سطح و مرحله توسعه محصول شرکت انجام می شود.

صندوق های کالایی

اضافه کردن کالا به سبد سرمایه گذاری امکان تنوع بخشی بیشتری برای سرمایهگذاران فراهم می کند و می تواند به کاهش نوسانات سبد سرمایه گذاری منجر شود.کالاها هم چنین می توانند به عنوان سپری برای محافظت در مقابل تورم قرار گیرند.

به طور تاریخی کالاها همبستگی نسبتا کمی با سهام و اوراق قرضه دارند. سرمایه گذاران در کالاها می توانند به طور مستقیم با خرید دارایی فیزیکی، سرمایه گذاری درقراردادهای آتی و اختیار معامله و در نهایت سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری کالایی صورت دهند. صندوق های کالایی انواع معاملات کالای خاص همانندقراردادهای آتی، اختیار معامله، گواهی سپرده و … را در دل خود دارند که  عموما هر صندوق نیز معاملات مربوط مربوط به کالای خاصی هستند که اکنون نوع طلای آن در بورس کالای ایران قابلیت معامله را دارد.

صندوق زمین و ساختمان

صندوق های زمین و ساختمان به عنوان یکی از روش های تامین مالی برای ساختپروژه های ساختمانی مشخص تاسیس می شوند و  اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند در مدت زمانی که برای پذیره نویسی این صندوق ها اعلام می شود، نسبتبه خرید سهم اقدام کنند.این سهام مانند هر سهام دیگری، از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس قابل مبادله و خرید و فروش است.

کاربردهای صندوق زمین و ساختمان:

• تامین مالی برای مالکان زمین که منابع لازم برای ساخت ندارند؛
• فراهم نمودن امکان پس انداز تدریجی برای سرمایه گذاران با هر مقدار سرمایه گذاری و استفاده از منافع رشد بخش مسکن و ساختمان؛
• امکان تکمیل پروژه های نیمه تمام با تبدیل آن ها به صندوق زمین و ساختمان و ورود شرکای جدید به صندوق در قالب افزایش سرمایه؛
• دارا بودن مزیت رقابتی معافیت مالیاتی به منظور تشویق سرمایه گذاران.

صندوق پروژه

صندوق پروژه یکی از انواع صندوق های تامین مالی است که تامین مالی پروژه ای مشخص را فراهم می کند. در واقع، صندوق پروژه با کسب  مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار تاسیس می شود و بستری برای جمع آوری سرمایه خرد از عموم وتخصیص آن به پروژه تعریف شده در اساسنامه صندوق است.این صندوق ها پس از بررسی علمی پروژه ها و طرح های اقتصادی مختلف پروژه ای خاص را انتخاب کرده و فرآیند تامین مالی را آغاز می کنند.

صندوق های پروژه وجوه سرمایه گذاران را جمع آوری کرده و به ساخت و بهره برداری پروژه های تولیدی مختلف تخصیص می دهند.در این حالت مدیریت و مسئولیت تمامی امور پروژه در طول دوران ساخت و بهره برداری به عهده شرکتی است که برای اجرای پروژه مورد نظر تشکیل می شود و تحت نظارت نهادها و ارکان قانونی فعالیت می کند. در صندوق پروژه معمولا سرمایه گذاری ها در قالب پروژه هایی مانند تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی – پتروشیمی –احداث کارخانه و نیروگاه و … شکل می گیرد.

مراحـل اولیه شروع سرمایه گـذاری و نحـوه خرید واحد در صندوق های سرمایه گذاری

برای شروع خرید واحد و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری نیاز است که با توجه به ساز و کار اداری صندوقی که انتخاب کرده اید به   صورت حضوری یا مجازی اقدام به ثبت نام کنید. اطلاعات مربوط به ثبت نام معمولا در بخش»شرایط ثبت نام« سایت رسمی صندوق های سرمایه گذاری قرار دارد.برای ثبت نام در صندوق های سرمایه گذاری نیاز به مراجعه حضوری به دفاترصندوق ها و ارائه مدارک شناسایی هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه است.

البته در حال حاضر برخی از صندوق های سرمایه گذاری، امکان ثبت نام و خریداینترنتی را برای مشتریان خود فراهم کرده اند. بنابراین اگر قصد ثبت نام اینترنتی در صندوق مورد نظرتان را دارید، باید اسکن مدارک شناسایی خود راداشته باشید.به خاطر داشته باشید وقتی در عملیات خرید )صدور( هر واحد در صندوق های سرمایه گذاری مبلغی پرداخت می کنید، ممکن است قیمت آن با قیمت فروش )ابطال( در همان روز برابر نباشد.

علاوه بر این در هر خرید و فروش،مبلغی بابت کارمزد صدور یا ابطال هزینه می شود. پس برای سود بردن در صندوق های سرمایه گذاری بایدحتما قیمت واحدهای سرمایه گذاری تغییر مثبت داشته باشند.

اصطلاحات رایج در صندوق های سرمایه گذاری

در صندوق های سرمایه گذاری تعدادی اصطلاح وجود دارد که بهتر است قبـل از شـروع به سرمایـه گــذاری و ورود به ایـن بازار با آن هـا آشنـا شویـد. در بازار سهام و یا دیگر بازارهای سرمایه گذاری از قیمت صدور و قیمت ابطال واژه های خرید و یا فروش استفاده می شود، در صورتی که در صندوق های سرمایه گذاری از »صدور« معادل   »خرید« و از واژه »ابطال« به معنی »فروش« واحدهای سرمایه گذاری استفاده می شود.

یکی از شاخص های سنجش صندوق های ارزش خالص دارایی ها ) NAV( سرمایه گذاری، ارزش خالص دارایی ها یاNet Asset Value است. ارزش خالص دارایی ها کاربرد زیادی برای بخش سرمایه گذاری دارد. NAV هر واحد سرمایه گذاریحاصل کسر بدهی ها از دارایی ها و درنهایت تقسیم بر تعداد واحد های سرمایه گذاری منتشر شده است .

کوچکترین بخش قابل معامله )خرید و فروش( واحد سرمایه گذاری )unit(در صندوق های سرمایه گذاری است. به عنوان مثال ما برای سرمایه گذاری  در اکثر صندوق ها باید حداقل یک واحد سرمایه گذاری در صندوق را خریداری کنیم.

بعضی از صندوق های سرمایه گذاری دارای ضامن نقد ضامن نقدشوندگی شوندگی هستند، داشتن ضامن نقد شوندگی به معنای وجود منبعی معتبر برای پشتیبانی از نقد شدن اصل سرمایه و حداقل سود بازار است. وجود ضامن نقدشوندگی از این جهت برای سرمایه گذاران جذاب است که با سرمایه گذاری در ایننوع صندوق ها، دیگر دغدغه ای برای ابطال واحدهای سرمایه گذاری ندارند. یعنی بازگشت سرمایه در صندوق های دارای ضامن نقد شوندگی کاملا تضمین شده است

فروش یا ابطال واحد در صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

برای خروج از سرمایه گذاری و یا همان ابطال واحد سرمایه گذاری، سرمایه گذار باید به صورت حضوری به یکی از شعب معرفی شده در سایت صندوق ها، مراجعه کند و یا اینترنتی اقدام به ابطال تمام واحد های سرمایه گذاری و یا تعدادی از آنها را نماید.محاسبه قیمت ابطال هر واحد سرمایه گذاری، بر اساس قیمت ابطال واحد سرمایه گذاری روز کاری بعد از تاریخ درخواست ابطال انجام می شود.

یعنی واحد سرمایه گذاری به قیمت ابطال روز بعد محاسبه می شود و بعد از گذشتن مدتی که در امیدنامه صندوق ذکر شده است مبلغ ابطال شده به حساب سرمایه گذار واریز می شود. این مدت زمان کاملا قراردادی است، مثلا برای بعضی از صندوق ها آنی و برای برخی بین ۳ تا ۷ روز کاری لحاظ شده است.