هشدار بانک مرکزی روسیه از خطرات رمزارز ها

دستورات دادگاه روسیه نسبت به وب سایت های آموزش ترید

ولادمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه خواستار مشخص شدن هر چه سریع‌تر وضیعت قانونی ارزهای دیجیتال در این کشور شد.

روسیه از جمله کشوری‌هایی است که در آن قوانین مشخص و مستقیمی در خصوص ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها وضع نشده است. با وجود این، مقامات این کشور، بارها و بارها از لزوم استفاده از بلاک چین و حتی عرضه ارزی ویژه توسط حکومت این کشور صحبت کرده‌اند.

در خصوص بلاک چین نیز قوانینی یکپارچه وضع نشده است. مرجع تصمیم گیری در حوزه نظام‌های مالی در روسیه، وزارت اقتصاد این کشور است و از چندین سال پیش توجهات این مرجع به سمت ارزهای دیجیتال جلب شده، اما تا به اینجا تصمیمی جدی در خصوص قانون‌گذاری این ارزها در روسیه گرفته نشده است.

چندی پیش بانک مرکزی روسیه از خطرات حوزه مبادلات ارزهای دیجیتال و ارتباط آنها با اقدامات کلاهبردارانه و پول‌شویی هشدار داده بود. پیش‌نویس لوایح زیادی نیز توسط مجلس «دوما» آماده شده است که همچنان منتظر تصویف است.

از همین رو می‌توان گفت که شفافیت چندانی در جنبه‌های قانونی و حقوقی ارزهای دیجیتال در روسیه وجود ندارد. دولت روسیه از ارزهای دیجیتال با عنوان «ارزهای دیجیتال» یاد می‌کند و با جدیت به‌دنبال قانون‌گذاری در حوزه ICOها، توکن‌ها، بلاک چین و ارزهای دیجیتال است.

دولت روسیه پیش‌تر نسبت به استفاده از ارزهای دیجیتال در اعمال پول‌شویی به شهروندان خود هشدار داده بود. اما با این حال قوانینی مخصوص پول‌شویی به‌وسیله ارزهای دیجیتال در این کشور وجود ندارد.

علاوه بر این، قوانین جدید کاربران ارزهای دیجیتال را ملزم می‌کند در صورتی که کیف پولشان حاوی ۱۰۰ هزار روبل روسیه (حدود ۱,۳۰۰ دلار) است، سوابق تراکنش، آدرس کیف پول و تراز مالی‌شان را گزارش کنند. طبق این قانون، برای کاربرانی که در طول بازه‌ای یک ساله، کیف پولی با بیش از یک‌میلیون روبل (حدود ۱۳,۰۰۰ دلار) داشته باشند و آن را گزارش نکنند، کار اجباری و تا سقف سه سال زندان در نظر گرفته شده است.

همچنین استفاده از ارزهای دیجیتال در جرائم مالی می‌تواند وضعیت را وخیم‌تر کرده و به تشدید مجازات منجر شود. آن‌گونه که وب‌سایت RCB گزارش داده است، معامله‌گران ارزهای دیجیتال در حوزه فرابورس (OTC) باید همه تراکنش‌هایی را که شامل روبل و آدرس آی‌پی (IP) روسی می‌شود به مقامات مالیاتی گزارش دهند.

و اینک دادگاهی در منطقه پرم (Perm) روسیه تصمیم گرفته است تا تعدادی از وب سایت های آموزش خرید و فروش بیت کوین را فیلتر کند. دادستان های محلی ادعا می کنند انتشار این نوع اطلاعات در روسیه خلاف قانون است زیرا ممکن است منجر به پولشویی شود.

دادستان هایی که پلتفرم های ارز دیجیتال را کشف کردند ، اصرار دارند که انتشار چنین محتواهایی قوانین روسیه را نقض می کند.

تعداد وب سایت های مسدود شده و همچنین نام دامنه آنها فاش نشده است ، اما فورکلاگ (Forklog) به نقل از دادستانی گفت که پنج گزارش از ابتدای سال در ارتتباط با فعالیت این گونه وب سایت ها دریافت کرده است. بر اساس این نشریه ، یکی از ادعاها مربوط به ویدئویی در یوتیوب است که روش های مبادله بیت کوین با روبل روسیه را آموزش می دهد.

در سال ۲۰۱۷، اخبار متعددی مبنی بر توسعه یک ارز دیجیتال ملی در روسیه به نام «کریپتو روبل» منتشر اما کمی بعد توسط مقامات این کشور تکذیب شد و فعلا این کشور هیچ ارز دیجیتالی رسمی ندارد.

در ۷ مارس ۲۰۱۸، ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواستار مشخص شدن هر چه سریع‌تر وضیعت قانونی ارزهای دیجیتال در این کشور شد. پس از این دستور، لایحه‌ای معرفی و پیش‌نویس آن توسط دولت پذیرفته شد. با این حال هنوز پذیرش آن به صورت رسمی اعلام نشده است. در ۲۴ می ۲۰۱۸ بانک پس‌انداز فدراسیون روسیه (Sberbank) و بانک مرکزی روسیه برنامه خود برای اجرای یک ICO آزمایشی اعلام کردند.

در ۲ نوامبر ۲۰۱۸، رئیس کمیتهٔ دولتی روسیه در بازارهای مالی اعلام کرد که این نهاد در نظر دارد یک ارز دیجیتال دولتی را با پشتوانه روبل روسیه راه‌اندازی کند. در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۸، الکسی مویسیف معاون وزیر اقتصاد روسیه اظهار داشت که بنا به تشخیص وزارت اقتصاد روسیه، فرصت مناسبی تا سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ وجود دارد که ارز دیجیتال پشتیبانی شده توسط اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) راه‌اندازی شود.

در آخر باید گفت روسیه بزرگترین کشور جهان است و به عنوان یکی از ابر قدرت‌های دنیا شناخته می‌شود. رویدادهای این کشور تاثیر زیادی بر اقتصاد دنیا دارد و ارزهای دیجیتال هم از این قاعده مستثنی نیستند. این کشور همچنین یکی از پایگاه‌های اصلی ماینینگ در دنیا به شمار می‌‌رود و علاقه زیادی به فناوری بلاک چین از خود نشان داده است.

رقابت چین ، روسیه و آمریکا بر سر برتری دفاعی بلاکچین