نگاهی به هک صرافی مت گوکسMt.Gox

رای گیری مال‌باختگان برای بازپس گیری بیت کوین

طلبکاران مت گوکس در یک پروژه رای گیری آنلاین شرکت میکنند و رای خود در مورد باز پس گیری بیت کوین‌های سرقت شده خود را اظهار می کنند.

نوبواکی کوبایاشی، متولی ژاپنی صرافی ارزهای دیجیتال تعطیل شده مت گوکس (MT. Gox) اعلام کرد که طلبکاران این صرافی می‌توانند در یک پروژه رای گیری آنلاین شرکت کنند و رای خود در مورد باز پس گیری بیت کوین‌های سرقت شده را اعلام کنند.

این صرافی در سال ۲۰۱۰ توسط یک برنامه‌نویس آمریکایی به نام جد مک کلاب (Jed McCaleb) که کمی بعد ریپل را پایه‌گذاری کرد، شروع به کار نمود.

یک توسعه‌دهنده‌ی فرانسوی و یکی از علاقه‌مندان به بیت کوین به نام مارک کارپلس (Mark Karpelés) در مارس ۲۰۱۱، MT.Gox را خرید. این صرافی به‌سرعت رشد کرده و به محبوب‌ترین صرافی بیت کوین در جهان تبدیل شد. همچنین، جالب است بدانید که Mt.Gox با نام کامل Magic The Gathering Online Exchange نیز شناخته می‌شود.

این صرافی در سال ۲۰۱۰  و زمانی بزرگترین پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال محسوب می‌شد، اما در فوریه سال ۲۰۱۴ پس از یک حمله وحشتناک از سوی هکرها مجبور به تعطیلی و اعلام ورشکستگی شد.

رای گیری مال‌باختگان برای بازپس گیری بیت کوین

تحقیقات بعدی در رابطه با هک بزرگ Mt.Gox نشان داد که اولین حملات ناشی از این هک بسیار قبل‌تر و از سپتامبر ۲۰۱۱ آغاز شده بود.

بنابراین، پیداست که این صرافی در حالی به فعالیت خود ادامه داده است که از دو سال پیش‌تر ورشکسته بوده و عملاً تمام بیت کوین‌هایش را تا میانه‌سال ۲۰۱۳ از دست داده است. به‌علاوه، شواهد و مدارک نشان دادند Mt.Gox بیش از ۸۰٬۰۰۰ بیت کوین را نیز پیش از خرید آن توسط Mark Karpelés در ۲۰۱۱ از دست داده است.

در آن حمله هکرها میزان قابل توجه ۸۹۰,۰۰۰ بیت کوین به سرقت رفت که با قیمت کنونی ارزشی در حدود ۳۱ میلیارد دلار داشت. حالا این صرافی تایید دادگاهی در توکیو برنامه خود برای جبران خسارت مشتریانش را ارائه کرده و در صورت تایید رای دهندگان این برنامه اجرا خواهد شد.

در صورت رأی اکثریت طلبکارها ، طرح توانبخشی تصویب خواهد شد. آخرین مهلت رأی گیری آنلاین تا ۸ اکتبر ۲۰۲۱ تعیین شده است.

طلبکاران همچنین می توانند شخصاً یا از طریق پست رای دهند.

Gox در سال ۲۰۱۰ تاسیس شد و  زمانی بزرگترین صرافی ارز رمزنگاری شده بود ، اما بعد ازاین که از دست دادن حیرت انگیز ۸۵۰،۰۰۰ BTC (31 میلیارد دلار با قیمت های امروز) در مقابل هکرها ، مجبور شد در فوریه ۲۰۱۴ تعطیل شود.

تحلیل تکنیکال بیت کوین ; ۹ خرداد