بازار مثبت می‌ماند؟

روز مهم برای بورس بازان

روندهای درونی بازار سهام در معاملات دیروز ۳ علامت صعودی و یک نشانه نزولی داشت.

روز مهم برای بورس بازان

برای پیش بینی بورس امروز –یک‌شنبه ۲۷ تیر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز شنبه شاخص کل بورس ۵ هزار و ۷۲۷ واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و ۳۱۱ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۹۷۴ واحد صعود کرد و در رقم ۴۰۲ هزار و ۵۸۵ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۲ واحد پائین آمد و به رقم ۱۸ هزار و ۹۸۷ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۲۰۱ نماد رشد قیمت و ۲۴۵ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۴۴ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۳ درصد بازار افت قیمت داشتند.

روز شنبه در بورس شرکت‌های سایپا آذین (خاذین)، پارس دارو (دپارس) و داروسازی روز دارو (دروز) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز نمادهای شصدف (شرکت صنعتی دوده فام)، شاوان (پالایش نفت لاوان) و شراز (پالایش نفت شیراز) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان گلستان (وسگلستا)، کشت و صنعت پیاذر (غاذر) و پشم شیشه ایران (کپشیر) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت آسیا سیر ارس (حآسا)، پخش البرز (پخش) و سرمایه‌گذاری مسکن زاینده رود (ثرود) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌یکشنبه است. در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد عرضه ۲ میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به روز کاری قبل کاهش ۵۶ میلیارد تومانی داشته است.

افزایش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات شنبه ۵۲ نماد صف فروش و ۵۹ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز چهارشنبه ۱۴ درصد رشد کرد و در رقم ۴۶۶ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۰.۴۳ درصد ازفایش یافت و ۴۶۸ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز شنبه شرکت پالایش نفت لاوان (با نماد معاملاتی شاوان) با صف‌ خرید ۱۵۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شاوان، نمادهای دی (بانک دی) و تیپیکو (پارس دارو) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۵۰ میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، سنیر (سیمان سفید نیریز) و کمرجان (بازرگانی و تولیدی مرجان کار) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته شاخص بورس برای دومین روز متوالی صعود کرد و تا سطح یک میلیون و ۳۱۱ هزار واحد بالا آمد. اما نکته جالب توجه آن است که شاخص کل در یک ساعت ابتدایی بیش از ۱۲ هزار واحد رشد کرده بود اما در ادامه معاملات تا انتها روند تغییرات شاخص کل نزولی بود. با این حال ۵ هزار و ۷۲۷ واحد بالاتر از سطح روز کاری قبل ایستاد.

در معاملات دیروز علاوه بر رشد شاخص کل و شاخص هم وزن ۳ روند صعودی دیده شد که برای سهام داران علامت‌هایی مثبت هستند. اولین نشانه مثبت افزایش ۴۶۲ درصدی ورود پول حقیقی به بازار است. برای پنجمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بورس مثبت شد و ۱۳۵ میلیارد تومان پول حقیقی وارد بازار شد.

دومین علامت مثبت رشد ۱۲ درصدی ارزش معاملات خرد سهام بود که با رسیدن به رقم ۷ هزار و ۴۰۹ میلیارد تومان به بالاترین سطح در ۹۹ روز کاری گذشته از ۲۷ بهمن سال ۱۳۹۹ به این سو رسید.

نشانه‌ مثبت دیگر معاملات دیروز افت ۹۶ درصدی ارزش مازاد عرضه بازار است. دیروز ارزش صف‌های خرید پایانی بازار ۱۴ درصد افزایش یافت و ارزش مازاد عرضه به کمترین رقم در ۷ روز گذشته رسید.

بنابراین رشد تقاضای بازار، افزایش ورود پول حقیقی و بهبود نقدشوندگی بازار به سهام داران علامت صعود می‌دهد. در مقابل روند نزولی شاخص کل در ۲ ساعت و نیم پایانی معاملات و حرکت فواره‌ای آن برای سهام داران هشدار دهنده است.

خصوصا اینکه در نیمه دوم معاملات دیروز سمت عرضه بازار تقویت شد و صف‌های فروش پایانی بازار به معاملات امروز سرریز خواهد کرد. بنابراین معاملات دومین روز هفته صحنه جدال تقاضای خریداران و عرضه‌ی فروشندگان است. از این رو برای سهام داران روز مهمی است.