بورس در نیمه دوم سال 1400

ریسک و فرصت بورس تا پایان ۱۴۰۰

بازار سرمایه همیشه به دنبال افزایش نرخ ارز و نرخ تورم، بازدهی بهتری را در اختیار سهامداران قرار داده است؛ بنابراین بازار سهام نسبت به دیگر بازارها بازاری بهتر برای سرمایه گذاری خواهد بود.

ریسک و فرصت بورس تا پایان ۱۴۰۰

یکی از اصلی‌‌ترین فاکتورها در شکوفایی اقتصادی، وجود ثبات است. این ثبات باید در تمام زمینه‌ها، از قوانین و مقررات تنظیم بازار گرفته تا سیاست‌های کلی کشور، وجود داشته باشد. بازار سرمایه نیز به‌عنوان دماسنج اقتصاد هر کشور، آینه‌‌ تمام‌نمای اقتصادی است.

اصلی‌‌ترین ریسک این روزهای بازار سرمایه ایران، عدم‌اطمینان نسبت به آینده است که این موضوع ناشی از چندین عامل مختلف است که می‌توان از نحوه تامین کسری‌بودجه دولت، ابهام در نتیجه مذاکرات هسته‌‌ای، نرخ دلار و قیمت‌های جهانی کامودیتی‌‌ها به‌عنوان اصلی‌‌ترین عوامل نام برد.

البته نباید فراموش کرد که این عوامل را نمی‌‌توان بدون درنظر‌گرفتن سایر فاکتورها بررسی کرد زیرا تاثیر مستقیمی بر روی یکدیگر دارند.به‌طور مثال نمی‌‌توان نرخ دلار را بدون در‌نظر‌گرفتن نتیجه مذاکرات مورد بررسی قرار داد.

نحوه تامین کسری‌بودجه دولت: اینطور که به‌نظر می‌رسد دولت قصد دارد بخش عمده‌‌ای از کسری‌بودجه خود را از طریق انتشار اوراق با درآمد ثابت جبران کند که این موضوع ریسک مهمی برای سهام است؛ زیرا زمانی این اوراق از لحاظ بازدهی جذاب هستند و خریدار دارند که بازدهی سهام پایین باشد.

ابهام در نتیجه مذاکرات هسته‌‌ای: روند مذاکرات، بسیار کندتر از چیزی که پیش‌‌بینی می‌‌شد، به جلو می‌رود و دو طرف تمایل چندانی برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات از خود نشان نمی‌دهند. این موضوع نیز به نوبه خود ریسک سرمایه‌‌‌گذاری را افزایش می‌دهد.

نرخ دلار: این عامل همبستگی بالایی با شاخص‌کل دارد زیرا بخش بزرگی از بازار سرمایه را سهم‌‌هایی تشکیل می‌دهند که به‌طور مستقیم از افزایش نرخ دلار تاثیر می‌‌پذیرند و درآمدشان افزایش می‌‌یابد.

قیمت‌های جهانی کامودیتی‌‌ها: با رشد اخیر قیمت‌های جهانی، بسیاری از کامودیتی‌‌ها در سقف قیمتی تاریخی خود قرار دارند و این موضوع سبب‌شده تا نگرانی‌‌ها نسبت به ریزش این بازارها بیش از پیش باشد.

تمامی این موارد باعث شده‌‌اند که عدم‌اطمینان در بازار سرمایه در حد بالایی قرار داشته باشد. از طرفی همچنان شرکت‌‌هایی وجود دارند که با توجه به شرایط فعلی، ارزنده هستند و در قیمت‌های خوبی قرار دارند. دلیلی بر این مدعا این است که درآمدهای شرکت‌ها نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته است. در بخش تولیدی درآمد ۶ ماهه شرکت‌ها در سال ۱۴۰۰، نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰۰درصد رشد داشته و در بخش خدمات نیز‌ در حدود ۵۰درصد رشد داشته است.

از طرف دیگر با توجه به سیاست‌های به کار گرفته شده از سوابق دولتمردان کنونی می توان گفت که در ۶ ماه دوم امسال برخی از سیاست‌ها، مبنی بر ایجاد عوارض دولتی و نیز افزایش نرخ خوراک و حامل های انرژی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

افزایش نرخ بهره بانکی را از دیگر موارد تهدیدکننده معاملات بورس میتواند باشد، انتشار اوراق به میزان زیاد  در چند وقت اخیر فشاری را بر معاملات بازار وارد کرد و منجر به قرار گرفتن شاخص بورس بر مدار نزولی شد، همچنین احتمال اصلاح در شرکت هایی که نمی توانند خود را با این وضعیت وفق دهند، وجود خواهد داشت.

این مسایل ممکن است تا حدودی بازار سرمایه را با چالش مواجه کند، این ریسک ها از واقعیات پیش روی بازار هستند اما در کل، دولت در بلندمدت طرفدار رشد و توسعه اقتصادی از طریق تولید است.

با وجود ریسک هایی که اعلام شد اما باز هم بازار سرمایه از جذابیت بیشتری نسبت به سایر بازارها برای سرمایه گذاری برخوردار است، به صورت تاریخی و با بررسی سوابق مختلف بازارهای سرمایه گذاری می توان به این نتیجه رسید که بازار سرمایه همیشه به دنبال افزایش نرخ ارز و نرخ تورم، بازدهی بهتری را در اختیار سهامداران قرار داده است؛ بنابراین بازار سهام نسبت به دیگر بازارها بازاری بهتر برای سرمایه گذاری خواهد بود.