آینده بیت کوین در کشور همسایه

ساز مخالف دولت ترکیه با بیت کوین، رهبر مخالفان اما حمایت میکند.

اندکی پس از صبح روز جمعه “دیکتات” رئیس کل بانک مرکزی تازه منصوب شده ترکیه هرگونه استفاده از ارز رمزنگاری شده در این کشور را ممنوع کرد . اکنون بیت کوین درگیر یک گرد و غبار حزبی شده است زیرا رهبر حزب مخالف ترکیه حمایت خود را از ارز دیجیتال اعلام کرده است.   همانطور […]

اندکی پس از صبح روز جمعه “دیکتات” رئیس کل بانک مرکزی تازه منصوب شده ترکیه هرگونه استفاده از ارز رمزنگاری شده در این کشور را ممنوع کرد .

اکنون بیت کوین درگیر یک گرد و غبار حزبی شده است زیرا رهبر حزب مخالف ترکیه حمایت خود را از ارز دیجیتال اعلام کرده است.

 

همانطور که توسط Cointelegraph گزارش شده است ، بانک مرکزی ترکیه روز جمعه اعلام کرد که از ۳۰ آوریل ، هرگونه پرداخت ارز رمزنگاری شده و معاملات فیش به رمزنگاری onramp غیرقانونی خواهد شد. علاوه بر این ، “هرگونه استفاده مستقیم یا غیرمستقیم از دارایی های رمزنگاری شده در خدمات پرداخت و صدور پول الکترونیکی” ممنوع خواهد بود.

 

در واکنش به این اعلامیه شدید ، Kemal Kılıçdaroğlu ، رهبر حزب مخالف ترکیه ، در یک سری تویت ها از بیت کوین و ارز رمزنگاری شده حمایت کرد:

Tüm gün farklı paydaşlarla görüştüm. Blockchain ve kripto 1 milyar dolarlık (Unicorn) teşebbüslerimizin çıkacağı yegane alandır. Türkiye’nin
finansal teknoloji girişimlerine darbe vurdular. Gençlere tahammülleri yok bunların. Yok yok yok! https://t.co/lKGwm9Tt7q

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) April 16, 2021

 

“ای حاکم ، با چه کسی با تصمیم رمزنگاری مشورت کردی؟” وی ، احتمالاً اشاره به رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه ، که از او به عنوان یک اقتدارگرا و یک دیکتاتور یاد می شود ، دارد. “من می نشینم و با تمام ذینفعان این مسئله مشورت می کنم.”

 

وی بعداً متذکر شد که پس از مکالمه با “سهامداران در تمام طول روز” ، به این نتیجه رسید که رمزنگاری بیشترین تولید ترکیه برای شرکتهای به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار است. وی افزود که این اعلامیه نشان می دهد حزب حاکم “هیچ تحملی در برابر جوانان ندارد”.

 

فراتر از کاربرد آن به عنوان یک نقطه گفتگوی سیاسی ، این ممنوعیت تأثیر زیادی بر بسیاری از ترکها خواهد داشت. یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ترکیه یکی از کشورهای پیشرو در زمینه پذیرش ارزهای رمزپایه است (هرچند که این مطالعه مورد بررسی جدی قرار گرفته است). این امر به گفته برخی محققین یک بورس لیر پایدار است که در چندین صرافی فعالیت میکند تا جایی که یک صرافی محلی به نام BtcTurk ، حتی از باشگاه های فوتبال این کشور نیز حمایت مالی می کند.

 

در سال ۲۰۱۶، جهت دستیابی به کنترل زیرساخت های پرداخت، کشور ترکیه PayPal را ممنوع کرد. به همین ترتیب ، برنامه ها در سال ۲۰۲۰ برای یک ارز دیجیتال تحت مدیریت دولت در حال انجام بود و شاید برای دولتمردان ترکیه مضرترین امر همین موضوع باشد زیرا احتمالا یکی از دلایلی که اوایل امسال BTC به بالاترین حد در برابر لیر رسید همین موضوع باشد.