صعود بورس ادامه خواهد داشت؟

سرعت رشد بورس کم شد!

روز گذشته روندهای مثبت بورس ادامه یافت اما از شدت و قدرت آن کاسته شد، آیا این به معنی توقف روند صعودی بازار است؟

سرعت رشد بورس کم شد!

برای پیش بینی بورس امروز –دوشنبه ۱۱ مرداد- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز یکشنبه شاخص کل بورس ۸ هزار و ۷۸۶ واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و ۳۶۰ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز هزار و ۱۶۹ واحد رشد کرد و در رقم ۴۰۲ هزار و ۸۹ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۶۳ واحد بالا آمد و در رقم ۱۹ هزار و ۹۵۷ واحد باقی ماند.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۲۳۴ نماد رشد قیمت و ۲۳۴ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۵۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۰ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت‌ سرمایه‌گذاری استان هرمزگان (وسهرمز)، نوسازی و ساختمان تهران (ثنوسا) و معدنی دماوند (کدما) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پخش هجرت (هجرت)، صنایع ماشین‌های اداری ایران (مادیرا) و قند چهارمحال (قچار) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای قشهد (شرکت شهد)، فجر (فولاد امیرکبیر کاشان) و خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت بیمه زندگی خاورمیانه (بخاور)، بیمه میهن (میهن) و ویتانا (غویتا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز یکشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز دوشنبه است. در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد تقاضای ۹۲ میلیارد تومانی بسته شد.

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات شنبه ۵۷ نماد صف فروش و ۶۸ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۸ درصد افت کرد و در رقم ۶۲۱ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۰ درصد افزایش یافت و ۵۲۹ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز یکشنبه شرکت سپید ماکیان (با نماد معاملاتی سپید) با صف‌ خرید ۲۴۵ میلیارد تومانی برای پنجمین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپید، نمادهای وهامون (شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا) و پترول (گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۶۵ میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) و کمرجان (بازرگانی و تولیدی مرجان کار) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته روند صعودی شاخص کل ادامه یافت و از نیمه کانال ۱.۳ میلیونی فاصله گرفت. هر چند روندهای صعودی بازار ادامه دارد اما دیروز از شدت و توان این روندها کاسته شد. در یک ساعت پایانی معاملات بر عرضه‌های بازار افزوده شد و روند شاخص کل نزولی شد. شاخص هم وزن نیز در یک ساعت انتهایی ۳۲۹ واحد افت کرد.

دیگر روندهای مثبت نیز حاکی از ضعیف شدن این روندهای درونی بازار است. نشانه‌هایی که می‌تواند برای سهام داران هشدار دهنده باشد.

نکته اول رشد ارزش صف‌های فروش پایانی بازار است. روز گذشته ارزش صف‌های فروش پایانی بازار ۱۰ درصد افزایش یافت و ارزش صف‌های خرید پایانی بازار ۱۸ درصد افت کرد و بدین ترتیب مازاد تقاضای بازار به ۹۲ میلیارد تومان رسید که افت ۶۷ درصدی را نشان می‌دهد. روز شنبه ارزش مازاد تقاضای بازار ۲۸۴ میلیارد تومان بود.

نکته دیگر معاملات دیروز کاهش ۸۵ درصدی ورود پول حقیقی به بورس است. ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار ۴۵ میلیارد تومان بود. در حالی که روز شنبه ۳۱۱ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی وارد بازار شد.

علاوه بر این تعداد نمادهای سبزپوش بازار نیز کاهش یافت. در حالی که روز شنبه ۶۲ درصد نمادها رشد قیمت داشتند، روز یکشنبه ۵۰ درصد نمادها سبزپوش شدند و نیمی از بازار افت قیمت را تجربه کردند.

بنابراین با توجه به روند شاخص بورس طی روزهای اخیر انتظار می‌رود بورس به روند صعودی خود ادامه دهد اما از شتاب آن کاسته شود. از این رو معاملات دوشنبه برای سهام داران اهمیت فراوانی دارد.