توکن غیر قابل معاوضه

سرمایه گذاری در NFT

یک NFT به خودی خود ارزشی ندارد ارزش و اعتبار به دست آمده از NFT‌ها به خاطر رسانه متصل به آن است.

سرمایه گذاری در NFT

در ابتدا باید به این بپردازیم که NFT  یا همان توکن غیر قابل تعویض چیست و غیر قابل تعویض بودن به چه معناس؟

NFT یا توکن غیر قابل معاوضه (Non-Fungible Token) نوعی خاص از توکن‌های رمزنگاری است که با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین گونه‌ای دارایی دیجیتال ایجاد می‌کند که قابل تکثیر نیست.

دارایی‌های قابل معاوضه آنهایی هستند که می‌توانند مستقیماً با یکدیگر تعویض و مبادله شوند، مانند یک اونس طلا، یک بیت کوین، یک بشکه نفت یا دلار آمریکا اما دارایی‌های غیرقابل معاوضه دارایی‌هایی هستند که قابل تعویض با یکدیگر نیستند.

توکن غیر قابل تعویض با رمزارزهای شناخته‌شده‌ی قابل تعویض مانند بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) تفاوت دارد، برای مثال شما می‌توانید بیت کوینی را درمقابل بیت کوینی دیگر معاوضه کنید.

سرمایه گذاری در NFT

 NFT ها مانند کالاهای لوکس هستند، اما در قالب فضای دیجیتال مالکیت پیدا می کنند و خرید فروش می شوند.

دارایی‌های غیرقابل تعویض مثل قطعات زمین، کارت‌های تجاری و هنر هستند. از طریق توکنیزه کردن دارایی‌های غیرقابل معاوضه در بلاکچین، می‌توان صحت دارایی‌های دیجیتالی که خریداری می‌کنند را تأیید کنند.این رمز یا توکن منحصر به فرد و متعلق به یک نفر است و نمی توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. اگر شما یک بار این توکن را با کسی معامله کنید آنگاه فرد دیگری قادر نیست عین همان اثر را معامله نماید.

حال چرا امروزه افراد بسیاری جذب NFT می شوند و می خواهند از NFT کسب درآمد کنند؟

NFT گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری هست؟

هدف همه توکن های NFT یک چیز است؛ صدور حق مالکیت برای هر نوع دارایی دیجیتالی که به زبان ساده تر یک قرارداد هوشمند است که با استفاده از پلتفرم‌های open source  تنظیم و برای ایمن‌سازی آن به‌صورت دیجیتالی استفاده می‌شود. پس از نوشتن، می‌توان آن را ذخیره یا به‌طور دائمی در قالب یک توکن (معمولاً به نام توکن ERC 721) در یک شبکه بلاک‌چین مثل اتریوم منتشر کرد.

یک توکن غیرقابل تعویض به خودی خود ارزشی ندارد. ارزش و اعتبار به دست آمده از NFT‌ها به خاطر رسانه متصل به آن است. به عنوان مثال، یک CryptoPunk NFT به دلیل هنر CryptoPunk با ارزش است و یک قطعه زمین در Decentraland به خاطر لوکیشین و متراژ زمینش ارزش و قیمت دارد.

 NFT-ها در صنایع مختلف وجود دارند اما بیشتر در حوزه‌ی گیمینگ و کلکسیون دیجیتال استفاده می‌شوند

سرمایه گذاری در NFT

محتوای NFT هرچیزی میتواند باشد: موسیقی، تابلوی نقاشی، بازی یا موارد دیگر که با خرید NFT شما یک فایل دیجیتالی در قالب توکن در اختیار دارید که مختص شماست .

یک توکن می تواند اثری از یک هنرمند سرشناس مانند پیکاسو باشد، ممکن است بلیط کنسرت یک خواننده معروف باشد یا هرچیزی که ارزش ‌ذاتی ندارد؛ بنابراین

ارزش یک NFT به آرتیست، میزان تقاضا و در بعضی مواقع به شبکه‌ای که روی آن ساخته شده‌، وابسته است.

هر دارایی دیجیتالی با توجه به خواست سازنده و طراح آن امکان تبدیل‌شدن به NFT را دارد و منحصر به فرد برای سازنده NFT می شود.

NFT ها معمولاً در بلاک چین Ethereum طراحی می‌شوند.

توکن‌های NFT مانند ارز دیجیتال نیستند و در صرافی‌های ارز دیجیتال خرید و فروش نمی‌شوند.

 پنج بازار اصلی برای خریدوفروش NFT

زورا (Zora)،

ریربل (Rarible)،

 سوپر ریر (SuperRare)،

نیفتی گیتوی (Nify Gateway)،

اوپن سی (OpenSea)

توجه داشته باشید بازار های بالا  واحد ارزش در همه‌ی آن‌ها بر اساس اتریوم است.

سرمایه گذاری در NFT

چرا مقدار زیادی پول را صرف خرید چیزی کنیم که به‌راحتی می‌توانند از آن اسکرین شات بگیریم یا دانلود کنیم؟

به‌این دلیل که NFT به خریدار اجازه می‌دهد کالای اصلی را که شامل احراز هویت داخلی است، داشته باشد؛ درنتیجه این احراز هویت مالکیت این اثر را اثبات می‌کند و توسط دیگران قابل‌استفاده نیست. در واقع ارزش معنوی اثر با اعتبار و هویت هنرمند گره خورده است و آنها میپذیرند که تنها یک واحد از اثر موردنظر به صورت NFT تولید کنند و به خریدار اهدا کنند.

 سرمایه گذاری در NFT پیشنهاد می شود؟

NFT ها می‌توانند یک سرمایه‌گذاری مالی، یک خرید احساسی، یک کالای کلکسیونی یا روشی برای خریدار باشند تا مانند یک هنرمند یا یک برند، ارتباط بیشتری با خالق NFT داشته باشد. این شبیه به چگونگی جمع‌آوری تمبرهای پستی، سکه‌های قدیمی یا کلکسیون پروانه‌ها توسط افراد است.

از آنجا که سرمایه گذاری در NFT سرمایه گذاری نسبتا جدیدی است، هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد آنها وجود دارد. هنگامی که شما در سهام سرمایه گذاری می کنید، قیمت سهام و مقدار آن میزان سرمایه گذاری شماست، اگر سهمی را با قیمت مشخصی خریداری کنید و سپس آن را با قیمت بالاتر بفروشید، می توانید سود کسب کنید. اما این مکانیزم در سرمایه گذاری در توکن های NFT چگونه است؟

سرمایه گذاری در NFT بستگی به این دارد که چه کسی مایل است، چه مبلغی برای آن بپردازد. هیچ دستورالعملی مشخصی برای ارزش یک توکن با هر موضوعی وجود ندارد، بنابراین مکانیزم آن خیلی مشخص نیست. بنابراین اگر مصمم به سرمایه گذاری در NFT هستید، محدودیت هزینه را تعیین کنید و فقط آنچه را که پس انداز کرده اید را برای خریداری NFT کنار بگذارید. چراکه همانطور که توضیح دادیم NFT ها بسیار بر مبنای حدس و گمان پیش می روند و انتظار موفقیت پایدار را نباید در سرمایه گذاری در این حوزه داشت.

مشکلی که در NFT وجود دارد این است که مانند توکن های عمومی نیست، شما فقط می توانید آن ها را خریداری کرده و یا بفروشید اما گاهی اوقات دلیل احساسی خرید NFT باهدف تجاری گره‌خورده است.طرفداران وفادار یه برند یا خواننده یا شرکت خاصی  ممکن است سعی کنند هنگام افت قیمت NFTخریداری کنند.

هیچ سازمانی مسئول میزبانی NFT نیست زیرا به‌سادگی امکان تأیید آن در شبکه بلاک چین فراهم است و با کمک توکن در هر سرور، مرورگر یا سیستم‌عاملی احراز هویت را انجام می‌دهد و آن را به روشی غیرمتمرکز تأیید می‌کند.

گرچه فضای NFT نوظهور است اما با توجه به پیش‌بینی کارشناسان این توکن ها در آینده کاربرد بیشتری در بین مردم خواهند داشت.

مدیر عامل یکی از بزار های NFT بیان کرده است : هنگامی که NFT می خرید در بیشتر موارد محتوایی نمی خرید، بلکه توکنی است که نام شما را با هنرمند خالق موجود در بلاکچین مرتبط می کند.

سرمایه گذاری در NFT

اگرچه NFT ها نمی توانند کپی شوند و به راحتی قابل احراز هویت هستند، اما هیچ راهی مطئمن برای دانستن اینکه آیا آنها ارزش خود را به مرور حفظ می کنند، وجود ندارد و آینده رمزارز NFT کاملا مشخص نیست.

بهتر است قسمت عمده سرمایه گذاری شما در مکان های نسبت امن باشد،در زمانی که موقعیت بهتری برای پذیرش سرمایه گذاری پرخطر دارید.می توانید به NFT ها روی بیاورید.

سرمایه گذاری در NFT یک حوزه جدید سرمایه گذاری است که هم دارای مزیت هایی نسبت به دیگر سرمایه گذاری ها و هم دارای خطرات و ضررهایی است که شما باید هنگام ورود به این حوزه به آن توجه نمایید.