بیت کوین و هنرمندان هندی

سیگنال آمیتاب باچان برای بیت کوین

پیش از جشن «دیوالی» (زمانی از سال که هندی‌ها بیش از همیشه مشغول خرید طلا هستند) دو نفر از مردان برجسته بالیوود گزینه دیگری را پیش روی مردم گذاشته‌اند: رمزارزها.

سیگنال آمیتاب باچان برای بیت کوین

صرافی‌های ارز دیجیتال در هند برای تبلیغ و سیگنال رمزارزها از دو ستاره معروف بالیوود، آمیتاب باچان و رانویر سینگ استفاده کرده‌اند.

پیش از جشن «دیوالی» (زمانی از سال که هندی‌ها بیش از همیشه مشغول خرید طلا هستند) دو نفر از مردان برجسته بالیوود سیگنال دیگری را پیش روی مردم گذاشته‌اند: رمزارزها.

دو پلتفرم کریپتوی برتر هند هر کدام در حال استفاده از ستارگانی هستند؛ یکی از «آمیتاب باچان» که شاید بتوان گفت مشهورترین بازیگر هندی تمام دوران است، استفاده کرده تا ارزهای دیجیتال را به عنوان یک سرمایه‌گذاری برتر و آسان پیش از جشن ثروت (Dhanteras)، خوش‌یمن‌ترین روز در تقویم هندو برای خرید طلا یا انجام کارهای جدید، معرفی کند.

هندی‌ها سرمایه‌گذاری خود در دیوالی را به سهام، املاک، الماس و سایر دارایی‌ها گسترش داده‌اند. صرافی‌های ارز دیجیتال مانند «کوین‌سوییچ کوبر» مستقر در بنگلور و CoinDCX، بیت‌کوین را به عنوان یک گزینه دیگر معرفی می‌کنند. «رانویر سینگ» ستاره برخی از بزرگترین فیلم‌های پرفروش کشور در تبلیغات برای کوین‌سوییچ، یک قطعه رپ به زبان هندی راجع به آنکه معاملات رمزارزها چقدر ساده‌اند ارائه می‌کند.

با این حال، این مورد شاید نگرانی اصلی نباشد. بانک مرکزی هند عملا تجارت ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده بود تا اینکه دادگاه‌ها در مارس ۲۰۲۰ این ممنوعیت را لغو کردند. از آن زمان به بعد، دولت از قوانین مدیریت رمزارزها استفاده می‌کند که می‌تواند چشم‌انداز سرمایه‌گذاران را تغییر دهد.

بکارگیری افراد مشهور به رمزارزها کمک می‌کند تا به جریان اصلی وارد شوند و به ویژه در مورد آمیتاب باچان می‌توان گفت که اعتبار رمزارزها را افزایش می‌دهد. باچان چهره مشهور تبلیغات بانک مرکزی هند علیه تقلب بانکی نیز بوده است.

جدا از برنامه‌هایی که هند برای انتشار روپیه دیجیتال دارد، بانک مرکزی این کشور همچنان نسبت به ارزهای رمزنگاری‌شده منتقد است و از ممنوعیت آن‌ها توسط دولت حمایت می‌کند. به گفته شخصی که با این پروژه آشنا است، مقامات هند در آخر هفته با باچان ملاقات کردند تا نگرانی‌های خود را مجدداً بیان کنند. این شخص که خواست نامش فاش نشود اظهار کرد که این سلبریتی گفته است که در رابطه خود با CoinDCX تجدید نظر می‌کند.

کوین‌سوییچ با ۱۰ میلیون کاربر بزرگترین پلتفرم معاملات رمزارز در این کشور است. صرافی‌های هندی سعی کرده‌اند معاملات ارز دیجیتال را برای سرمایه‌گذاران نوپا ساده کنند؛ تا حدی که خرید یا فروش با دو یا سه کلیک امکان‌پذیر است.

در سایر کشورها هم تعدادی از افراد مشهور جهانی برای تبلیغ ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در آمریکا تام بردی، ستاره فوتبال و گیزل بوندشن، سوپر مدل در کمپین تبلیغاتی FTX و costar سهیم هستند. پاریس هیلتون، کیم کارداشیان و اسنوپ داگ نیز از رمزارزهای مختلفی حمایت کرده‌اند.

اما این نوع تبلیغات اتفاقا به نظر می‌رسد که اثرگذار هم باشد. حداقل در یک مورد بررسی، بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط Morning Consult حدود ۴۵ درصد از «سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال» گفتند که بر اساس تایید افراد مشهور سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در یک دسته گسترده‌تر یعنی به طور کلی «سرمایه‌گذاران» هم ۲۰ درصد گفتند که ممکن است تحت تأثیر این موضوع قرار بگیرند.