روشی برای پیشبینی آینده رمزارز ها

شاخص فلیپنینگ چیست؟

فلیپنینگ در ارزهای دیجیتال به معنی جا به جا شدن جایگاه دو رمز ارز و رقابت بین آن دو اشاره دارد. این اصطلاح در بین فعالان بازار سرمایه بیشتر برای بیت کوین و اتریوم به کار برده می شود .

شاخص فلیپنینگ چیست؟

همانطور که می دانیم بازار رمزارزها همواره دستخوش نوسانات و تغیرات زیادی است. از این رو برای پیش بینی جایگاه ارز های دیجیتال در بازار رمزارز ها از شاخصی بنام فلیپنینگ (Flippening) استفاده می شود .

با توجه به نوسانات بازار رتبه‌ی ارزهای دیجیتال از لحاظ حجم بازار همواره در حال تغیر است اما در بازار ارز دیجیتال از فلیپنینگ بیشتر برای رقابت بین بیت کوین و اتریوم یا بیت کوین و آلت کوین ها استفاده می شود زیرا جذابیت رقابت این دو برای معامله گران جذاب است.

اولین بار فلیپنینگ به صورت محاوره ای در سال ۲۰۱۷ شروع به استفاده شد.

فلیپنینگ، نوعی پیش‌بینی آینده ارزهای دیجیتال است

شاخص فلیپنینگ چیست؟

فلیپنینگ چیست؟

برای هر دو رمز ارزی که بر سر جایگاه در بازار با یکدیگر رقابت دارند از ابزار تحلیل به نام شاخص فلیپنینگ استفاده می شود که اندیکاتوری برای نشان دادن احتمال جایگزین شدن ارزش یک رمز ارز به رمز ارز دیگر است .

فلیپنینگ (Flippening) که به نوعی تعویض جایگاه یک ارز دیجیتال با رقبای خود است قدرت رمز ارزها را از لحاظ حجم در بازار (نه تکنولوژی رمز ارز ها) در مقابل یکدیگر می سنجد و آینده آنها را پیش بینی می کند.

فلیپنینگ اولین بار برای مقایسه و جا به جایی جایگاه بیت کوین و اتریوم به کار برده شده اما به طور کلی فلیپنینگ مختص رمز ارز خاصی نیست و برای هر دو رمز ارزی که بر سر جایگاه با یکدیگر رقابت دارند به کار برده می شود.

اصطلاح فلیپنینگ در زبان فارسی به معنی” چرخش ” یا جا‌به‌جا شدن است و در بازار ارزدیجیتال به معنی این است که چقدر اتریوم نزدیک به جایگاه اول نسبت به بیت کوین است.

فلیپنینگ بین ارزهایی که برای رسیدن به جایگاه خاصی در بازار رمزارز ها می‌جنگند اتفاق می‌افتد و مختص بیت کوین و آلت کویت ها نیست ، گاهی اشتباها تعریف شاخص را مختص این دو می دانند.

مثل زمانی که فلیپنینگ بین دو میم‌کوین یعنی دوج کوین و شیبا برای لحظاتی اتفاق افتاد و شیبا توانست با سرعت زیاد و رشد انفجاری جایگاه دهم ارزهای دیجیتال را از دوج کوین بگیرد که این برتری مدت زیادی دوام نداشت.

هر چه درصدی که اندیکاتور فلیپنینگ نشان می‌دهد به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، احتمال جا به شدن شدن اتریوم با بیت کوین در جدول ارزش بازار رمزنگاری بیشتر می‌شود.

بر اساس اطلاعات موجود در سایت Market Cap در حال حاضر بیت کوین از نظر ارزش بازار در رتبه اول و پس از آن اتریوم در رتبه دوم قرار دارد. که بر اساس حاصل ضرب قیمت فعلی آن در تعداد کوین‌های در گردش بدست آمده.

شاخص فلیپنینگ چیست؟

شاخص فلیپنینگ چگونه محاسبه می‌شود؟

اندیکاتور فلیپینگ نشان‌دهنده قدرت شبکه اتریوم در مقایسه با شبکه بیت کوین است و معیارهایی که با آن‌ها شاخص فلیپنینگ را می توان محاسبه کرد اول ارزش بازار از نظر حجم در گردش است و بعد آدرس‌های فعال ، تعداد معاملات ، حجم معاملات از نظر ارزش ، تعداد معاملات ، مجموع کارمزد تراکنش‌ها ،تعداد نودهای شبکه و میزان جستجو در گوگل است.

شاخص فلیپنینگ به طور روزانه در سایت blockchaincenter.net محاسبه می شود.

چرا فلیپنینگ بیت کوین و اتریوم برای فعالان بازر مهم است؟

تاکنون بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال از قدرت و تسلط بالایی برخوردار بوده است، بیت کوین به عنوان اولین رمز ارز ارائه شده به بازار ارزهای دیجیتال از سرمایه و پوشش مطبوعاتی سطح بالایی برخوردار است و طرفداران بسیاری دارد.

اما این قدرت با گذشت زمان و تحت تاثیر عوامل مختلف در حال کاهش است و اتریوم از دیرباز رقیب سرسخت بیت کوین بوده تا جانشین بعدی آن برای تسلط بر بازار رمزنگاری باشد و فلیپنینگ نیز به آن اشاره دارد.

تکنولوژی اتریوم در شبکه خیلی پیشرفته‌تر از بیت کوین است و با ورود آپدیت ” اتریوم ۲ ” به بازار، این تفاوت تکنولوژی بسیار مشخص و زیاد می شود اما مردم همچنان بیت کوین را به‌عنوان ذخیره ارزش بهتر نسبت به سایر آلت کوین‌ها قبول دارند.

بیت کوین با آپدیت نرم‌افزار خود  و معرفی سرویس‌هایی مانند لایتنینگ (Lightning) ، در جهت ارتقاع و رشد تکنولوژی خود تلاش می کند و کارشناسان زیادی معتقدند که تا سال‌های آینده همزمان با رشد بازار اتریوم، بازار بیت کوین هم رشدی ادامه‌دار در پیش دارد که مانع فلیپنینگ آن خواهد شد.

فعالان شبکه اتریوم معتقدند فلیپنینگ دیر یا زود رخ خواهد داد و امکان فلیپنینگ بین بیت کوین و اتریوم  امکان‌پذیر است و برخی دیگر فکر می کنند که اتریوم به این سادگی نمی تواند جایگاه بیت کوین را به دست آورد.

آینده ارزهای دیجیتال قابل پیش بینی نیست به همین دلیل نمی توان متصور شد که اتریوم خواهد توانست جایگاه بیت کوین را به دست آورد یا خیر و تنها گذشت زمان این موضوع را ثابت خواهد کرد.

شاخص فلیپنینگ چیست؟

اگر فلیپنینگ اتفاق بیوفتد چه تاثیری روی بازار دارد؟

می دانیم که هر اتفاقی ممکن است در بازار رخ بدهد ممکن است جایگزین بیت کوین اتریوم نباشد یا اصلا بیت کوین از صدر و رقابت خیلی دور شود اما بدلیل اینکه در حال حاضر این رقابت بین بیت کوین و اتریوم است به آن می پردازیم .

با نزدیک شدن به انتشار اتریم۲  احتمال فلیپنینگ برای اتریوم وجود دارد زیرا یک تکنولوژی مهم و انقلابی است مثلاقراردادهای هوشمند (Smart Contract) آن می‌توانند به‌طورکلی کاربرد و فضای ارزهای دیجیتال را بروزرسانی کند و اتریوم را تبدیل به رقیب سر سخت بیت کوین یا پادشاه بازار کند.

عرضه محدود و مقاومت در برابر تورم، جذابیت اصلی بیت کوین برای خریداران محسوب می‌شود. اما همین عرضه محدود، می‌تواند باعث شود اتریوم به‌عنوان یک مانع در برابر تورم، جذاب‌تر به نظر برسد. پس جای تعجب ندارد که چند سال بعد، اتریوم در جایگاه اول بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرد.

اگر به فلیپنینگ نزدیک شویم شاهد رقابت شدید بر سر دست‌یافتن به جایگاه بیت کوین در بین آلت‌کوین‌ها باشیم. آن‌ها همه تلاش خود را می کنند تا خدمات خود را گسترش دهند و افراد بیشتری را جذب کنند.

فلیپنینگ، می‌تواند یک انقلاب واقعی در دنیای ارزهای دیجیتال باشد.

شاخص فلیپنینگ به معنای افزایش قدرت اتریوم یا به طور کلی آلت‌کوین‌ها در مقابل بیت کوین است. این شاخص نشان می‌دهد چه زمان می‌توان گفت که دیگر بیت کوین معیار سنجش قیمت و ارزش دیگر رمزارزها نیست و بازار کریپتو راه خود را از اولین رمزارز جهان جدا کرده است.

هنگامی که این موضوع رخ دهد می‌توان گفت سرمایه‌گذاران بازار کریپتو دیگر به بیت کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک‌تر نسبت به سایر رمز‌ارزها نگاه نمی‌کنند. این موضوع باعث می‌شود بازار کریپتو مسیر منطقی‌تری نسبت به حال حاضر خود داشته باشد و هر بار ریزش بیت کوین، سیر نزولی سایر رمز‌ارزها را به دنبال خود نداشته باشد.
می دانیم که کاربردی بودن شبکه اتریوم برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف و ساخت پلتفرم‌های دیفای بر بستر این شبکه، باعث می‌شود تا هر روز ارزش بازار اتریوم بیشتر شود. همچنین با بهره‌برداری از اتریوم ۲ و حل مشکلات مقیاس‌پذیری آن، فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار متنوع‌تری در شبکه اتریوم پدیدار می‌شود. تمام این قابلیت‌ها باعث می‌شود تا سلطه بیت کوین بر بازار رمزارزها روز‌به‌روز کم‌رنگ‌تر شده و اتریوم بتواند رقیبی جدی برای نشستن در رتبه اول بازار ارز‌های دیجیتال شود.

 فلیپنینگ،باعث می شود بیت کوین دیگر معیار سنجش در بازار ارز دیجیتال نباشد و رقابت ایجاد شده باعث رشد و توسعه بازار و رمزارز ها می شود.