صندوق ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

شرکت گری اسکیل (Grayscale)

گری اسکیل شرکتی با مسئولیت محدود سرمایه گذاری است که یکی از بزرگترین صندوق های سرمایه‌گذاری رمزارز ها را در اختیار دارد.

شرکت گری اسکیل (Grayscale)

 بیت کوین وسیله ای برای پیشرفت گری اسکیل

شرکت گری اسکیل یک شرکت خصوصی با مسئولیت محدود سرمایه گذاری است که یکی از بزرگترین صندوق های سرمایه‌گذاری رمزارز ها را در اختیار دارد. دارایی تحت مدیریت این شرکت در انتهای سال ۲۰۲۰ حدودا ۱۸/۸ میلیارد دلار ارزش داشت. گری اسکیل با ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حوزه رمز ارزها فعالیت دارد.

تاریخچه گری اسکیل

گری اسکیل (Grayscale) در سال ۲۰۱۳ توسط بری سیلبرت (Barry Silbert) تاسیس شد و در سال ۲۰۱۷ توانست بیش از ۲۰۸ میلیون دلار دارایی را در تراست سرمایه‌گذاری گری اسکیل مدیریت نماید. این شرکت تا مارس ۲۰۱۸ علاوه بر بیت کوین، صندوق تراست سرمایه‌گذاری برای اتریوم ، اتریوم کلاسیک ، لایت کوین، ریپل ، بیت کوین کش و زی کش را نیز ایجاد کرده بود. گری اسکیل در آن زمان بیش از ۲.۱ میلیارد دلار سرمایه ارزهای دیجیتال را مدیریت می‌کرد. این شرکت سپس در ژانویه ۲۰۱۸، تراست سرمایه‌گذاری برای هورایزن ارز دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی مشابه‌ زی کش ، را راه اندازی کرد.

علاقه شرکت های سرمایه گذاری به خرید بیت کوین

با ارائه صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین، تمام این مسائل را برطرف شده. در واقع افراد بدون درگیر شدن با موارد فوق، با خرید سهام صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین شرکت Grayscale، به صورت غیرمستقیم، بیت کوین خریداری می‌کنند؛ شرکت گری اسکیل با استفاده از سرمایه‌ سرمایه‌گذاران خود، اقدام به خرید بیت کوین می‌کند.

شرکت گری اسکیل (Grayscale)

مزایایی شرکت گری اسکیل

صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به خرید مستقیم آن ، درباره بیت کوین حدس بزنند. این امر نیازی به سازماندهی، ذخیره سازی و نگهداری امن دارایی دیجیتال را از بین می برد و باعث صرفه جویی در تعدادی از هزینه های مرتبط می شود.

همچنین به سرمایه گذاران نهادی امکان می دهد سفارشات خرید بزرگ را با کمترین لغزش نسبت به مبادلات رمزنگاری متمرکز که اغلب فاقد نقدینگی کافی هستند ، انجام دهند. لغزش زمانی است که معامله ای با قیمت متفاوتی از حد انتظار انجام می شود ، به عنوان مثال هنگام سفارش خرید بزرگ ، قیمت دارایی افزایش می یابد.

مسلما سوال خیلی از افراد این است که چرا وقتی می‌توانیم بصورت مستقیم در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم در صندوق هایی که پشتوانه آن ها تنها یک رمز ارز است، سرمایه گذاری کنیم؟!

پاسخ این سوال شاید برای نسل جوان قابل درک نباشد اما پاسخ در ارزش این دارایی ها نهفته است؛ رمزارز ها رده جدیدی از دارایی ها هستند و بسیاری از افراد میان سال و ثروتمند با رمزارزها آشنا نیستند و حاضر به پذیرش ریسک این بازار ها به صورت مستقیم نمی باشند.

گری اسکیل همچنین به سرمایه گذاران معتبر اجازه می دهد تا از طریق صندوق سرمایه گذاری بزرگ دیجیتال Grayscale در معرض یک سبد ارزهای رمزپایه قرار بگیرند. این امر به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا در چندین دارایی رمزنگاری متنوع سهیم شوند و ریسک را کاهش دهند.

موجودی صندوق گری اسکیل

این صندوق شامل بیت کوین ، بیت کوین کش، لایتکوین و اتریوم است.

برای مدتی ، سبد دارایی ها حاوی ریپل نیز بود. با این حال ، به دنبال شکایت SEC علیه ریپل در مورد دارایی ، قاطعانه حذف شد.

هر سهم صندوق سرمایه گذاری بزرگ دیجیتال به دارنده این حق را می دهد: ۰٫۰۰۰۴۷۳۸۵ BTC ، ۰٫۰۰۰۴۷۴۳۳ BCH ، ۰٫۰۰۱۶۶۹۴۸ LTC و ۰٫۰۰۲۸۶۳۸۲ ETH را داشته باشند. در ۲۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ ، گری اسکیل کارمزد سالانه متصل به این محصول را از ۳٫۰٪ به ۲٫۵٪ کاهش داد.

خطرات سرمایه گذاری در صندوق GBTC

بخش بزرگی از فعالان بازار اغلب گفته اند که قیمت سهام GBTC منعکس کننده قیمت دارایی های اساسی بیت کوین و پیرو قیمت بیتکوین نیست و این صندوق کارمزدهای کلانی را به همراه هزینه های بالای سالانه دریافت می کند.

مواردی وجود داشته است که کارمزدهای انجام معامله، دارای ارزش دو برابر ارزش دارایی های بیت کوین اساسی صندوق بود. GBTC چنین کارمزد هایی را به نیروهای عرضه و تقاضا نسبت می دهد.

اخیرا با افزایش موقت قیمت بیتکوین، حق یا کارمزد صرافی بین محدوده ۵ درصد تا ۴۰ درصد حرکت کرده است زیرا قیمت بیت کوین هم با نوسانات زیاد در همین حدود تغییرات داشته است.

در سال ۲۰۱۷ ، اندرو سرمایه گذار مشهور این صندوق، از ادامه فعالیت انصراف داد و رسما از SEC در خواست کرد این صندوق و کارمزدهای آن ها بررسی کنند. او در مصاحبه ای گفت این صندوق “ابزاری بسیار خطرناک تر از صندوق های “Mom&Pop” را به بازار عرضه می کند. (مام اند پاپ یک شرکت هرمی مانند گلد کوییست است)

او همچنین اضافه کرد که GBTC مزیت خود را برای سرمایه گذاران از دست خواهد داد وقتی گزینه های بیشتری ، از جمله صندوق های قابل معامله در بورس و ارز (ETF) شفاف تر و تنظیم شده ، برای ارز دیجیتال هم در دسترس باشد. اگرچه از آن زمان تغییرات زیادی در این صندوق انجام شده است از جمله اینکه نهاد گزارشگر GBTC تبدیل به SEC شده است.