Decentralized Exchange

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)

صرافی های غیر متمرکز (DEX) نوعی سرویس مبتنی بر بلاکچین است که به معامله گران ارزهای رمزپایه اجازه می دهد تا از ابزارهای مالی متنوعی در یک رابط واحد بهره مند شوند و اغلب نقدینگی و قیمت های بهتری را برای جفت های رمزنگاری مختلف فراهم می کنند.

صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange) که به اختصار DEX نامیده می‌شود، نسخه تکامل یافته صرافی‌های سنتی است که تمام عملیات‌های آن روی بلاک چین و از طریق قراردادهای هوشمند قدرتمند انجام می‌شود. به عبارتی دیگر، همه اطلاعات این نوع صرافی روی بلاک چین ثبت شده و مدیریت آن بر عهده قراردادهای هوشمند است.

صرافی غیرمتمرکز یا به عبارتی DEX، فضایی است که افراد می‌توانند در آن بدون واسطه به ترید رمزارزها بپردازند. این صرافی‌ها در کنار مزایایی که نسبت به صرافی‌های رمزارزی متمرکز دارند، شامل برخی ایرادات نیز هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

صرافی های غیر متمرکز (DEX) نوعی سرویس مبتنی بر بلاکچین است که به معامله گران ارزهای رمزپایه اجازه می دهد تا از ابزارهای مالی متنوعی در یک رابط واحد بهره مند شوند و اغلب نقدینگی و قیمت های بهتری را برای جفت های رمزنگاری مختلف فراهم می کنند.

عملکرد صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) به چه صورت است؟

صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEX ها با استفاده از قراردادهای هوشمند (پروتکل‌های اجرا شده خودکار) بدون کنترل کوین‌های کاربران به تسهیل معامله (ترید) بین افراد می‌پردازند.

این پلتفرم‌ها فرآیند مذکور را از طریق یکی از سه روش زیر انجام می‌دهند:

۱-دفتر ثبت سفارش‌های برون زنجیره‌ای (off-chain order book)

۲-دفتر ثبت سفارش‌های درون زنجیره‌ای (on-chain order book)

۳-بازارساز خودکار

در شیوه دفتر ثبت سفارش‌های درون زنجیره‌ای، هر معامله در بلاکچین ثبت می‌شود. این حالت فقط یک خرید واقعی به حساب نمی‌آید بلکه شما می‌توانید درخواست خرید یا لغو سفارش نیز داشته باشید. این امر نهایت تمرکززدایی است؛ اما باید توجه داشت که قرار دادن هر چیزی در بلاکچین می‌تواند آن را گرانتر و کندتر کند.

مزایا DEX

۱-کنترل کامل سرمایه‌تان را دارید. هیچ‌گاه در مورد کلیدهای خصوصی‌تان از شما سؤالی پرسیده نمی‌شود.

۲-به دلیل نبود نهاد مرکزی، خطر نفوذ و حملات هک به حداقل می‌رسد.

۳-تعداد کوین‌های فهرست‌شده در صرافی غیر متمرکز در برابر صرافی متمرکز به‌طور غیر قابل مقایسه‌ای بیشتر است.

۴-بدون نیاز به احراز هویت (KYC/AML). اگر مدارک ثبت نام در اختیار نداشته باشید یا از درز اطلاعات خود نگران باشید، صرافی غیر متمرکز بهترین گزینه است. DEX-ها بدون نیاز به مجوز هستند و کسی هویت شما را بررسی نمی‌کند.

معایب DEX

۱-قابلیت استفاده :

در واقعیت DEX-ها به اندازه‌ی صرافی‌های سنتی کاربرپسند نیستند. پلتفرم‌های متمرکز تریدهای بلادرنگ را ارائه می‌کنند که تحت تأثیر زمان ثبت بلوک‌ها در شبکه‌ی بلاک‌چین نیست. صرافی‌های متمرکز برای مبتدیانی که والت‌های غیر وثیقه‌ای دارند، تجربه‌‎ی کاربری بهتری ارائه می‌کنند. اگر کلمه‌ی عبور خود را از دست بدهید به‌راحتی می‌توان آن را بازنشانی کرد اما اگر عبارت بازیابی کیف پول دیجیتال خود را از دست دهید، سرمایه‌‎تان برای همیشه در فضای سایبری از دست می‌رود.

۲-حجم ترید و نقدشوندگی (Liquidity):

نقدشوندگی و حجم ترید در DEX-ها به نسبت صرافی‌های متمرکز پایین‌تر است. نقدشوندگی معیاری است که سادگی خرید یا فروش سرمایه را با قیمتی معقول نشان می‌دهد. در بازارها با نقدشوندگی بالا، نرخ مطالبه و پیشنهادی اختلاف کمی باهم دارند که نشان‌دهنده‌ی رقابت بالا بین فروشندگان و خریداران است. در بازارهایی که امکان نقدشوندگی پایین است، یافتن کسی که قیمتی منطقی به شما پیشنهاد کند سخت‌تر است. ممکن است جفت رمزارزی را که مدنظرتان است پیدا نکنید یا در صورت یافتن، قیمت آن منصفانه نباشد.

۳-کارمزدها:کارمزدها همیشه در DEX-ها بیشتر نیستند اما زمانی‌که شبکه دچار ازدحام می‌شود یا از دفتر سفارش روی زنجیره (on-chain) استفاده می‌کنید، باید کارمزد بیشتری را پرداخت کنید.

۴- تقریبا خدمات مشتریان وجود ندارد.

۵-امنیت به نرم‌افزارها و خدمات شخص ثالث بستگی دارد.

سازمانهای غیر متمرکز DAO