از سیر تا پیاز بلاکچین

فناوری بلاکچین چیست؟ چه چیزی آن را بسیار مهم می کند؟

فناوری بلاکچین چیست؟ چه چیزی آن را بسیار مهم می کند؟ دنیایی را تصور کنید که می توانید مستقیماً به شخصی بدون بانک پول بفرستید – به جای چند روز در چند ثانیه ، و هزینه های گزاف بانکی را پرداخت نمی کنید. یا یکی از جایی که پول را در کیف پول آنلاین که به […]

فناوری بلاکچین چیست؟ چه چیزی آن را بسیار مهم می کند؟

دنیایی را تصور کنید که می توانید مستقیماً به شخصی بدون بانک پول بفرستید – به جای چند روز در چند ثانیه ، و هزینه های گزاف بانکی را پرداخت نمی کنید.

یا یکی از جایی که پول را در کیف پول آنلاین که به بانک متصل نیست ذخیره می کنید ، به این معنی که بانک خودتان هستید و بر پول خود کنترل کامل دارید. برای دسترسی یا انتقال آن نیازی به اجازه بانک ندارید و هرگز نگران این نیستید که شخص ثالث آن را از بین ببرد یا سیاست اقتصادی دولت آن را دستکاری کند.

این دنیای آینده نیست؛ این جهانی است که هم اکنون تعداد بسیار مشتاق و فزاینده ای از فرزندخواندگان در آن زندگی می کنند. و اینها تنها تعدادی از موارد مهم استفاده از فناوری بلاکچین است که نحوه اعتماد و مبادله ارزش را دگرگون می کند.

با این حال ، برای بسیاری ، فناوری بلاکچین هنوز یک موضوع مرموز یا حتی ترسناک است. حتی بعضی ها شک دارند که ما در آینده از این فناوری استفاده خواهیم کرد. این شک و تردیدی که امروز وجود دارد قابل درک است زیرا ما هنوز در توسعه و پذیرش گسترده فناوری بلاکچین خیلی جوان هستیم.

Blockchain برای مبتدیان

فناوری Blockchain مفهوم یا پروتکلی است که عامل اجرای بلاک چین است. فناوری بلاکچین باعث می شود ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین درست مانند اینترنت امکان ارسال ایمیل را فراهم می کند.

بلاکچین یک دفتر دیجیتال توزیع شده قابل تغییر است (غیرقابل تغییر ، به معنی معامله یا پرونده ثبت شده قابل تغییر نیست) (ثبت دیجیتال تراکنش ها یا داده های ذخیره شده در چندین مکان در یک شبکه رایانه ای) با موارد استفاده فراتر از ارزهای رمزپایه.

غیرقابل تغییر و توزیع ، دو ویژگی اساسی بلاکچین هستند. تغییرناپذیری دفتر به این معنی است که شما همیشه می توانید به دقیق بودن آن اعتماد کنید. توزیع شده از بلاکچین در برابر حملات شبکه محافظت می کند.

هر معامله یا رکورد روی دفتر در یک “بلوک” ذخیره می شود. به عنوان مثال ، بلوک های بلاکچین بیت کوین به طور متوسط ​​بیش از ۵۰۰ تراکنش بیت کوین تشکیل شده است.

اطلاعات موجود در یک بلوک به اطلاعات موجود در بلوک قبلی وابسته و مرتبط است و با گذشت زمان ، زنجیره ای از معاملات را تشکیل می دهد. از این رو کلمه

blockchain آمده است.انواع Blockchains

چهار نوع بلاکچین وجود دارد:

 1. بلاک چین های عمومی

بلاک چین های عمومی شبکه های باز و غیرمتمرکز رایانه ای هستند که برای هر کسی که بخواهد معامله ای را درخواست یا تأیید کند قابل دسترسی است (بررسی صحت). کسانی (ماینرهایی) که معاملات را تأیید می کنند پاداش می گیرند.

بلاک چین های عمومی از سازوکارهای اثبات کار یا اثبات سهام استفاده می کنند (در ادامه مقاله در مورد آن صحبت میکنیم). دو نمونه متداول زنجیره بلوکی عمومی شامل بلاکچین بیت کوین و اتریوم (ETH) است.

 1. بلاکچین خصوصی

بلاک چین های خصوصی باز نیستند ، آنها محدودیت دسترسی دارند. افرادی که می خواهند بپیوندند نیاز به اجازه از مدیر سیستم دارند. آنها به طور معمول توسط یک نهاد اداره می شوند ، به این معنی که متمرکز هستند. به عنوان مثال ، Hyperledger یک بلاکچین خصوصی و مجاز است.

 1. Blockchains یا کنسرسیوم های ترکیبی

کنسرسیوم ها ترکیبی از بلاک چین های عمومی و خصوصی هستند و حاوی ویژگی های متمرکز و غیرمتمرکز هستند. به عنوان مثال ، Energy Web Foundation ، Dragonchain و R3.

 1. Sidechains

زنجیره جانبی زنجیره بلوکی است که به موازات زنجیره اصلی حرکت می کند. به کاربران امکان می دهد دارایی های دیجیتالی را بین دو بلاکچین مختلف جابجا کنند و مقیاس پذیری و کارایی را بهبود می بخشد. نمونه ای از زنجیره های جانبی شبکه Liquid است.

تاریخچه بلاکچین

تاریخچه بلاکچین به دورتر از آنچه تصور می کنید برمی گردد ، اما ما با پاسخ دادن به چهار سوال مهم آن را متراکم کرده ایم:

چه کسی Blockchain را اختراع کرد؟

اولین پروتکل شبیه بلاکچین توسط دیوید چوم ، رمزنگار در سال ۱۹۸۲ پیشنهاد شد. بعداً در سال ۱۹۹۱ ، استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتا در مورد کارهایشان در کنسرسیوم ها نوشتند .

اما این Satoshi Nakamoto (نام مستعار فرضی برای یک شخص یا گروهی از افراد) بود که پس از استقرار اولین ارز دیجیتال جهان ، بیت کوین ، اولین شبکه بلاکچین را اختراع و پیاده سازی کرد.

چه کسی مالک فناوری Blockchain است؟

از آنجا که فناوری بلاکچین فناوری پشت بلاکچین است ، نمی توان آن را مالک کرد. مثل اینترنت است. اما هرکسی می تواند از این فناوری برای راه اندازی و مالکیت بلاک چین های خود استفاده کند.

چه کسی بیت کوین را تأسیس کرد؟

ساتوشی ناکاموتو.

چه کسی اولین معامله بیت کوین را ارسال و دریافت کرده است؟

ناکاموتو برای هال فینی ، که اولین سیستم اثبات کار قابل استفاده مجدد را در سال ۲۰۰۴ ساخته است ، ده بیت کوین ارسال کرد.

چگونه بلاکچین عمومی کار می کند (گام به گام)

بیایید با یک ساده نویسی شروع کنیم.

به عنوان یک جامعه ، دفترهایی برای ذخیره اطلاعات ایجاد کردیم – و آنها کاربردهای متنوعی دارند. به عنوان مثال ، ما برای ذخیره سوابق یک خانه از دفترهای اصلی در املاک و مستغلات استفاده می کنیم ، مانند زمان ایجاد تغییرات یا فروش خانه. ما همچنین برای ثبت تمام معاملات انجام شده توسط یک شرکت از دفتر کل در حسابداری استفاده می کنیم.

سوابق ذخیره شده با استفاده از دفترهای سنتی نیز به راحتی دستکاری می شوند ، بدین معنی که شما به راحتی می توانید یک معامله را ویرایش ، حذف یا اضافه کنید. در نتیجه ، شما احتمال کمتری برای اطمینان از صحت اطلاعات دارید.

بلاک چین های عمومی با تکامل مدل دفترداری سنتی به دفترداری سه گانه ، هم این مشکلات را حل می کند – و هم راه ما را که به آن اعتماد داریم :

این مکانیزم های اجماع همچنین اطمینان حاصل می کنند که بلوک های جدید به هر زنجیره بلوکی اضافه می شوند. مثالی از سازوکار اجماع اثبات کار (PoW) است که غالباً به آن Miner می گویند.

استخراج برای همه بلاکچین ها جهانی نیست ؛ این فقط یک نوع سازوکار اجماعی است که در حال حاضر توسط بیت کوین و Ethereum استفاده می شود ، اگرچه Ethereum قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ به سراغ اثبات سهام (PoS) برود.

در اینجا نحوه کار این فرآیند با بیت کوین آورده شده است. هنگام ارسال بیت کوین ، برای تأیید اعتبار معامله خود هزینه کمی (به بیت کوین) برای شبکه ای از رایانه پرداخت می کنید. سپس معامله شما همراه با سایر معاملات منتظر در صف است تا به یک بلوک جدید اضافه شود.

سپس رایانه ها (گره ها) برای تأیید این لیست از معاملات در بلوک با حل یک مسئله پیچیده ریاضی تلاش می کنند تا یک هش ، که یک عدد هگزادسیمال ۶۴ رقمی است ، ایجاد کنند.

پس از حل ، بلوک به شبکه اضافه می شود – و هزینه شما ، همراه با سایر هزینه های معامله در آن بلوک ، پاداش استخراج کننده است.

 

 

به هر بلوک جدید اضافه شده به شبکه ، یک کلید منحصر به فرد اختصاص داده می شود (از طریق رمزنگاری). برای بدست آوردن هر کلید جدید ، کلید و اطلاعات بلوک قبلی به فرمولی وارد می شوند.

از آنجا که بلوک های جدید به طور مداوم در طی روند استخراج معادن اضافه می شوند ، به طور فزاینده ای ایمن می شوند و دستکاری در آنها دشوارتر می شود. هرکسی که در تلاش برای ویرایش یک رکورد باشد ، به سادگی نادیده گرفته خواهد شد. سپس تمام بلوک های آینده به اطلاعات بلوک های قبلی بستگی دارند – و این وابستگی از یک بلوک به بلوک بعدی یک زنجیره امن ایجاد می کند: Blockchain

می توانید این مورد را در زیر برای سوابق خانه ذخیره شده در بلاکچین مشاهده کنید. به عنوان مثال ، بلوک ۲ پس از در نظر گرفتن تمام اطلاعات از بلوک ۱ (از جمله کلید) و وارد کردن آن به فرمول ، یک کلید ارائه می دهد. بلوک ۳ ، به نوبه خود ، پس از در نظر گرفتن تمام اطلاعات از بلوک ۱ و بلوک ۲ (از جمله کلید) و وارد کردن آن به فرمول ، یک کلید جدید ارائه می دهد. و بنابراین ، این روند به طور نامحدود تکرار می شود.

 

 

اکنون ، بیایید عمیق تر ، با کشف اثبات کار (PoW) در مقابل اثبات سهام (PoS) و سه گانه بلاکچین ، که اساسی در عملکرد بلاکچین عمومی هستند ، کاوش کنیم.

اثبات کار (PoW) در مقابل اثبات سهام (PoS)

یک بلاکچین عمومی از طریق مکانیزم های اجماع عمل می کند: فرآیند اعتبارسنجی معاملات بدون شخص ثالث مانند بانک.

PoW و PoS دو مکانیسم از این دست هستند. در حالی که هدف آنها – دستیابی به اتفاق نظر در مورد معتبر بودن معامله – ثابت است ، اما نحوه رسیدن آنها کمی متفاوت است.

PoW چیست؟

PoW ، اصطلاح فنی استخراج ، سازوکار اصلی اجماع است. بیت کوین و Ethereum هنوز از این روش استفاده می کنند اما ، همانطور که گفته شد ، Ethereum تا سال ۲۰۲۲ به PoS منتقل می شود. PoW مبتنی بر رمزنگاری است ، که با استفاده از معادلات ریاضی فقط کامپیوترها می توانند حل کنند.

مثالی که در بخش قبلی وجود دارد ، نحوه اضافه شدن بلوک ها به بلاکچین بیت کوین این سیستم را توضیح می دهد.

دو مشکل بزرگ PoW این است که آن از برق زیادی استفاده می کند و فقط می تواند تعداد معاملات معینی را بصورت همزمان پردازش کند (هفت مورد برای بیت کوین). انجام معاملات معمولاً حداقل ده دقیقه به طول می انجامد ، این تأخیر در هنگام ازدحام شبکه افزایش می یابد. اگرچه در مقایسه با انتظار چند روزه مورد نیاز برای Wire Moneyدر سراسر جهان ، ده دقیقه تأخیر بیت کوین بسیار قابل توجه است.

سازوکارهای اجماع دیگری برای حل این مشکلات PoW ایجاد شده است. محبوب ترین PoS بودن است.

PoS چیست؟

PoS هنوز از الگوریتم های رمزنگاری برای اعتبار سنجی استفاده می کند ، اما تراکنش ها توسط اعتبار سنجی انتخاب شده براساس تعداد سکه ای که در اختیار دارند ، معتبر شناخته می شوند که به عنوان سهام آنها نیز شناخته می شود.

افراد از نظر فنی استخراج نمی کنند و هیچ پاداش بلوکی وجود ندارد. در عوض ، بلوک ها “جعلی” هستند. کسانی که در این فرآیند شرکت می کنند تعداد مشخصی سکه را در شبکه به عنوان سرمایه قفل می کنند.

هرچه سهم یک شخص بیشتر باشد ، قدرت استخراج آن بیشتر است – و شانس انتخاب شدن وی برای بلوک بعدی بیشتر است.

برای اطمینان از اینکه همیشه کسانی که بیشترین سکه را دارند انتخاب نمی شوند ، از روش های دیگر انتخاب استفاده می شود. این موارد شامل انتخاب بلوک تصادفی  و انتخاب سن Coin نتایج حاصل ، زمان معاملات سریعتر و هزینه های کمتر است. به عنوان مثال ارزهای رمزنگاری شده NEO و Dash می توانند در عرض چند ثانیه معاملات را ارسال و دریافت کنند.

Trilemma Blockchain یا مقیاس پذیری: تمرکززدایی ، امنیت و مقیاس پذیری

بیشتر پروژه های بلاکچین حول سه ویژگی اصلی ساخته می شوند: تمرکززدایی ، مقیاس پذیری و امنیت. توسعه دهندگان به طور مداوم در تلاشند تا این جنبه ها را متعادل کنند ، بنابراین یکی از آنها به خطر نمی افتد.

بیایید جزئیات بیشتری به این مفاهیم نگاه کنیم و معاملات را بررسی کنیم:

تمرکززدایی

تمرکززدایی به این معنی است که هیچ نقطه کنترل مرکزی وجود ندارد. در عوض ، تصمیمات از طریق توافق بر روی شبکه توزیع شده رایانه گرفته می شود.

اما یک نکته قابل توجه وجود دارد: سرعت. تایید معاملات بیشتر طول می کشد زیرا برای تأیید یک معامله تأییدهای متعدد لازم است. به همین دلیل بیت کوین کند است.

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری توانایی سیستم در کنار آمدن با تعداد روزافزونی معاملات است. مقیاس پذیری برای تصویب انبوه بسیار مهم است زیرا هر سیستمی به دلیل استفاده بیشتر افراد از آن به عملکرد کارآمد نیاز دارد.

در زیر خلاصه ای از تعداد معاملات شرکت های Ethereum ، Bitcoin و کارت های اعتباری در هر ثانیه آورده شده است:

 • بیت کوین: هفت ثانیه
 • اتریوم: ۳۰ در هر ثانیه
 • کارت های اعتباری: ۵۰۰۰ تراکنش کارت اعتباری در ثانیه با قابلیت پردازش بسیار بیشتر در صورت نیاز. به عنوان مثال ویزا می تواند تا ۲۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

اما دستیابی به مقیاس پذیری غالباً به ازای تمرکززدایی انجام می شود. به عنوان مثال ، EOS حداکثر ۴۰۰۰ TPS وعده می دهد اما به دلیل متمرکز بودن بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است.

امنیت

امنیت توانایی یک بلاکچین برای محافظت در برابر حملات است. متأسفانه ، مبادلات و کد منبع در بسیاری از مواقع هک شده است و این نشان می دهد که بسیاری از توسعه دهندگان با هزینه امنیت بر مقیاس پذیری و تمرکززدایی تمرکز می کنند.

مزایای بلاکچین نسبت به سیستم مالی سنتی چیست؟

 1. قابل اعتماد : بلاکچین تغییر ناپذیر است و معاملات قابل اعتماد بین طرف های مقابل را که نیازی به شناخت یکدیگر ندارند ، به طور خودکار انجام می دهد. معاملات فقط زمانی انجام می شوند که شرایط برنامه ریزی شده توسط هر دو طرف برآورده شود.
 2. غیر قابل توقف: به محض تحقق شرایط برنامه ریزی شده در یک پروتکل بلاکچین ، یک معامله آغاز شده قابل لغو ، تغییر یا توقف نیست. این در حال اجرا است و هیچ چیز – هیچ بانکی ، دولتی یا شخص ثالث – نمی تواند جلوی آن را بگیرد.
 3. غیرقابل تغییر: سوابق موجود در زنجیره بلوکی قابل تغییر و دستکاری نیستند – بیت کوین هرگز هک نشده است. بلوک جدیدی از معاملات فقط پس از حل یک مسئله پیچیده ریاضی و تأیید توسط یک سازوکار اجماع اضافه می شود. هر بلوک جدید دارای یک کلید رمزنگاری منحصر به فرد است که از اطلاعات و کلید بلوک قبلی به فرمول اضافه می شود.
 4. غیر متمرکز: هیچ موجودی واحد شبکه را حفظ نمی کند. برخلاف بانکهای متمرکز ، تصمیمات در مورد بلاکچین از طریق همفکری گرفته می شود. عدم تمرکز ضروری است زیرا تضمین می کند افراد می توانند به راحتی به سیستم عامل دسترسی پیدا کنند و از آن استفاده کنند و چندین نقطه خرابی وجود دارد.
 5. هزینه کمتر: در سیستم مالی سنتی ، شما به اشخاص ثالث مانند بانک ها برای پردازش معاملات پرداخت می کنید. بلاکچین این واسطه ها را از بین می برد و هزینه ها را کاهش می دهد ، برخی سیستم ها هزینه ها را به ماینرها و سهامداران باز می گردانند.
 6. نظیر به نظیر:ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ، به شما امکان می دهند بدون واسطه ای مانند معامله شارژ بانکی یا پرداخت هزینه ها ، مستقیماً برای هر کس در هر جای دنیا پول ارسال کنید.
 7. شفاف: بلاک چین های عمومی یک نرم افزار منبع باز هستند ، بنابراین هر کسی می تواند برای مشاهده تراکنش ها و کد منبع خود به آنها دسترسی پیدا کند. آنها حتی می توانند از کد برای ساختن برنامه های جدید استفاده کنند و بهبود کد را پیشنهاد دهند. پیشنهادات از طریق اجماع پذیرفته یا رد می شوند.
 8. بانکداری جهانی: ۲ میلیارد نفر در جهان حساب بانکی ندارند. از آنجا که هرکسی می تواند برای ذخیره پول به بلاکچین دسترسی پیدا کند ، این یک روش عالی برای بانکداری از بانک های غیر بانکی و محافظت در برابر سرقت است که به دلیل نگه داشتن پول نقد در مکان های فیزیکی اتفاق می افتد.

معایب بلاکچین چیست؟

بلاکچین های منبع باز عمومی بدون خطرات و چالش نیستند. در اینجا لیستی از مهمترین نگرانی ها وجود دارد:

 1. اثرات زیست محیطی

شبکه های بلاکچین مانند بیت کوین برای تأیید معاملات از برق زیادی استفاده می کنند و منجر به نگرانی های زیست محیطی می شود. به عنوان مثال ، بیت کوین بیش از یک کشور کوچک و متوسط ​​اروپایی برق مصرف می کند و استخراج بیت کوین اهداف تغییر اقلیم چین را تهدید می کند .

با این حال ، بسیاری معتقدند که بیت کوین با استانداردهای زیست محیطی بالاتر از هر کس و هر چیز دیگری رعایت می شود. این ممکن است درست باشد ، خصوصاً اگر در نظر بگیرید که بلاکچین و بیت کوین جایگزینی برای سیستم مالی سنتی است که از برق بسیار بیشتری استفاده می کند و تأثیرات زیست محیطی بسیار بیشتری دارد.

 1. مسئولیت شخصی

یکی از مهمترین مزایای بلاکچین و ارزهای رمزپایه نیز بزرگترین نقطه ضعف آن است. هنگامی که با استخراج یا خرید ارزهای رمزپایه در بلاکچین های منبع باز عمومی سرمایه گذاری می کنید و آن را در کیف پول ارز رمزنگاری شده خود ذخیره می کنید (کیف پول شما مانند حساب بانکی شما است ، به جز اینکه فقط شما می توانید به آن دسترسی داشته باشید و رمزهای عبور را در اختیار داشته باشید) ، فقط شما پول خود را کنترل می کنید.

شما بانک خودتان هستید – و این عالی است! اما اگر عبارات بازیابی خود را از دست دهید – لیست کلماتی که به شما امکان می دهد کیف پول خود را بازیابی کنید – هیچ راهی وجود ندارد (در مقایسه با بانک هایی که می توانید رمز عبور خود را مجدداً تنظیم کنید) پول شما برای همیشه از دست می رود.

جای تعجب نیست که بخش بزرگی از بیت کوین برای همیشه از دست رفته است. طبق برخی تخمین ها ، ۲۰٪ یا ۳٫۷ میلیون بیت کوین که در حال حاضر ضرب شده است ، احتمالاً برای همیشه از بین رفته است.

 

شرکت های Blockchain برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱

در اینجا لیستی جامع از شرکتهای بلاکچین عمومی برای سرمایه گذاری آورده شده است. ما آنها را بر اساس این دسته ها تقسیم بندی کرده ایم: بانکداری ، زنجیره تامین ، مراقبت های بهداشتی ، انرژی ، بیمه ، مسافرت ، املاک و مستغلات ، مبادلات و استخراج معادن.

این شرکت های دولتی یا از بلاکچین استفاده می کنند ، ارزهای رمزنگاری شده در ترازنامه خود دارند ، به شما امکان تجارت ارز رمزپایه را می دهند یا در حال استخراج ارز رمزپایه هستند.

 

* از نظر فنی ، Binance یک شرکت عمومی نیست ، اما شما می توانید با خرید ارز دیجیتال خود (BNB) در آن سرمایه گذاری کنیدبرای پرداخت هزینه های معاملات و معاملات در بورس می توانید از ارز آنها استفاده کنیداین مورد در مورد مبادلات DeFi مانند Uniswap ، ۱inch و PancakeSwap نیز صادق است.

بلاکچین حال و آینده است

با بسیاری از موارد امیدوار کننده استفاده در دنیای واقعی مانند پرداخت سریعتر مرزی و قراردادهای هوشمند ، فناوری بلاکچین برای ماندن در اینجاست.

همانطور که شرکتهای بیشتری می فهمند که بلاکچین چگونه می تواند به آنها کمک کند ، آنها منابع ، پول و زمان بیشتری را برای استفاده از این فناوری اختصاص می دهند – و حتی موارد استفاده بیشتر ظهور می کند. اگرچه ما درک می کنیم که فناوری بلاکچین برای بسیاری از موضوعات پیچیده باقی خواهد ماند ، اما لزوماً لازم نیست که برای شما مناسب باشد.

امیدواریم این راهنما به شما اعتماد به نفس داده باشد که با دوستان و آشنایان خود در مورد بلاکچین صحبت کنید و از موضوعی که اغلب ترسناک است را تخریب و ساده سازی کند. هر زمان نیاز به تقویت هرگونه مفاهیم بلاکچین داشتید به آن مراجعه کنید.

از همه مهمتر ، ما امیدواریم که آتش کوچکی در شما روشن کند تا حتی بیشتر در مورد فناوری که اساساً روش اعتماد و مبادله ارزش ما را تغییر می دهد ، بیشتر بدانید.