Hash Power / Hash Rate

قدرت هش و نرخ هش

نرخ هش به زبان ساده سرعتی است که دستگاه‌های استخراج کننده بر اساس آن عمل می‌کنند. استخراج رمز ارز ها به معنی پیدا کردن بلاک‌ها از طریق محاسبات پیچیده است. این بلاک‌ها شبیه معماهای ریاضی هستند

هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power):

معیاری برای اندازه‌گیری عملکرد یک دستگاه ماینر است. به عبارت دیگر هش ریت، میزان سرعتی که یک ماینر موفق به حل هش‌ می‌شود تا پاداش دریافت کند را نشان می‌دهد. در روند استخراج بیت کوین، بلاک‌های حاوی تراکنش‌های تاییدشده، پیش از اضافه شدن به بلاک چین می‌بایست هش شوند. به روند هش شدن بلاک‌ها نیز هشینگ (Hashing) می گویند

تعریف نرخ هش:

نرخ هش به زبان ساده سرعتی است که دستگاه‌های استخراج کننده بر اساس آن عمل می‌کنند. استخراج رمز ارز ها به معنی پیدا کردن بلاک‌ها از طریق محاسبات پیچیده است. این بلاک‌ها شبیه معماهای ریاضی هستند. دستگاه‌های استخراج باید در هر ثانیه هزاران و حتی میلیون‌ها حدس بزنند تا جواب صحیح را برای حل مسئله‌ بلاک پیدا کنند. به عبارت دیگر، ماینرها برای استخراج مفید بلاک‌ها باید سربرگ بلاک را به شکلی برابر یا نزدیک با هدف هش کنند.

میزان هش یک دکل استخراج تعداد هش هایی است که می تواند در هر ثانیه محاسبه کند. توان هش ترکیبی یک شبکه ارز رمزنگاری شده مجموع نرخ هش همه دکل های استخراج است که در هر لحظه فعال هستند.

دستگاه های مختلف مانند CPU ها ، GPU ها و ASIC هش ها بسته به قدرت محاسباتی و همچنین میزان بهینه سازی شده آنها برای کار خاص پردازش عملکرد هش داده شده ، نرخ هش متفاوتی دارند.

نرخ هش یک دستگاه معیار اصلی برای اندازه گیری سودآوری یک کار استخراج است زیرا احتمال یافتن یک هش “خوب” را که پاداش استخراج را ایجاد می کند تعیین می کند.

آیا هش ریت بالا همیشه باعث سود بیشتر میشود؟

مطمئناٌ هش ریت بالای دستگاه ماینر بیت کوین ویژگی بسیار خوبی است، اما مانند هر ویژگی خوب دیگر هزینه هایی نیز خواهد داشت که ممکن است شما را به سمت استفاده از دستگاه های ماینر با نرخ هش پایین تر سوق دهد؛ به عنوان مثال بدیهی است که هرچه هش ریت دستگاه ماینر بالاتر باشد، علاوه بر اینکه قیمت دستگاه بیشتر خواهد بود، میزان برق مصرفی آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد که این خود سبب بالا رفتن هزینه های جانبی استخراج بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال می شود.

اما از طرفی دستگاه هایی با هش ریت بالاتر در زمان کمتری امکان استخراج بیت کوین را دارند و در نتیجه شما را به سود بیشتری می رسانند.

بنابراین میتوان گفت انتخاب دستگاه های ماینر با هش ریت های متفاوت کاملا به میزان بودجه شما و هزینه هایی که حاضرید برای مصرف برق دستگاه استخراج پرداخت کنید بستگی دارد. برای مثال، اگر یک دستگاه ماینینگ ۱۰ درصد هش ریت بیشتری از دستگاهی دیگر داشته باشد تا ۵۰ درصد بیشتر برق مصرف می‌کند. بنابراین، هرچند هش ریت عاملی مهم در ماینینگ است، اما همواره راندمان را نیز باید در نظر بگیرید.

اندازه گیری نرخ هش و واحد آن:

اندازه گیری نرخ هش و واحد آن هش ریت بر اساس هش بر ثانیه (h/s) محاسبه می‌شود. بسته به تعداد هش‌ها واحدهای دیگری چون مگا، گیگا و ترا نیز وجود دارد. برای مثال، دستگاهی با سرعت ۶۰ هش بر ثانیه در حین حل مسئله‌ی بلاک در هر ثانیه ۶۰ حدس می‌زند. از کیلوهش (KH/s) برای ۱٫۰۰۰ هش، مگاهش (MH/s) برای ۱٫۰۰۰ کیلوهش، تراهش (TH/s) برای ۱٫۰۰۰ مگاهش و پتاهش (PH/s) برای ۱٫۰۰۰ تراهش استفاده می‌شود.

دستگاه‌های مختلفی که برای استخراج رمز ارزهای مختلف به کار می‌روند، هش‌های متفاوتی دارند. برای نمونه، هش ریت دستگاهی که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شود با دستگاهی که برای اتریوم استفاده می‌شود، متفاوت است. این موضوع به وسیله‌ الگوریتم‌های مختلفی تعریف می‌شود که توسط ارزهای رمزنگاری شده‌ گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد، چون میزان مصرف حافظه و توان پردازشی در رمز ارزهای مختلف یکسان نیست

از طرف دیگر ، نرخ هش کلی یک شبکه ارز رمزنگاری شده شاخصی برای امنیت یک سکه است: برای هک شبکه برای منافع شخصی ، مهاجمان باید بر قدرت هش کل آن غلبه کنند – این کار در نرخ  هش به اندازه کافی بالا تقریباً غیرممکن است .

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین