قوانین دست و پا گیر رمزارز ها

مانع تراشی درباره یک ETF بیت کوین دیگر

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تصمیم گیری خود درباره صندوق قابل معامله بورسی بیت کوین کریپتوین (Kryptoin) را تا ۲۷ جولای به تعویق انداخت.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تصمیم گیری خود درباره صندوق قابل معامله بورسی بیت کوین کریپتوین (Kryptoin) را تا ۲۷ جولای به تعویق انداخت.

در خواست این ETF بیت کوین در ماه اکتبر ۲۰۱۹ ثبت شده است و کمیسیون بورس و اوراق بهادار هر بار اعلام نظر خود درباره آن را به عقب انداخته است. این نهاد ناظر بر بازار سرمایه آمریکا در بیانیه خود گفته است که برای اعلام نظر و تغییر قوانین نیاز به زمان بیشتری دارد.

 

مانع تراشی درباره یک ETF بیت کوین دیگر

تاکنون شاهد پیشنهادات گسترده‌ای از سوی شرکت‌ها و افراد مختلفی برای ETF بیت کوین به SEC بوده‌ایم، اما این پیشنهادها یا رد و یا با تأخیر‌های طولانی روبرو شده‌اند. این بار نیز طرح پیشنهادی درباره صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین  بار دیگر به تعویق افتاد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تاکنون تمام درخواست‌های عرضه صندوق قابل معامله بورسی بیت کوین رد کرده و یا اعلام نظر درباره آن‌ها را دائما به آینده موکول می‌کند.

صندوق قابله‌معامله در بورس بیت کوین به سرمایه‌گذاران خرد و مؤسسات فرصت می‌دهد تا بدون نیاز به سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار ارزهای دیجیتال، روی یک محصول مالی قانونی مرتبط با قدیمی‌ترین ارز دیجیتال جهان سرمایه‌گذاری کنند.

این روش به‌عنوان روشی بالقوه امن برای دسترسی به صنعت نوپای ارزهای دیجیتال که گاهی پرنوسان و حباب‌دار است، به شمار می‌رود.

برنامه کریپتوین در همان زمان به پرونده های مشابه Wilshire Phoenix و Bitwise پیوست. با این حال ، از آن زمان ، درخواست Wilshire توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) رد شده است ، در حالی که Bitwise در ژانویه ۲۰۲۰ پرونده خود را پس گرفت.

ای‌تی‌اف‌ها اساسا نوعی دارایی برای سرمایه‌گذاری هستند و به عنوان اوراق بهادار دسته‌بندی می‌شوند. ای‌تی‌اف‌های سنتی امروزه در دارایی‌های مهمی مانند طلا، نفت و بسیاری از کالاهای کاربردی نسبت به قیمت آن‌ها، خرید و فروش می‌شوند.

سرمایه‌گذارانی که دارای ای‌تی‌اف هستند از سود و زیان یک دارایی بدون داشتن واقعی آن بهره‌مند می‌شوند.

به عنوان مثال به جای خرید، انتقال و نگهداری طلا می‌توانید به سادگی یک ای‌تی‌اف بخرید که با قیمت طلا بالا و پایین می‌شود. به این ترتیب شما از سود و زیان طلا بدون اینکه واقعا آن را داشته باشید بهره‌مند می‌گردید.

یک ETF همچنین می‌تواند به عنوان یک صندوق دارای سهام در نظر گرفته شود و سهام آن نیز به خرید و فروش در آید. ای‌تی‌اف‌ها معمولا به صورت روزانه و فعالانه معامله می‌شوند و قیمت آنها در طول روز تغییر می‌کند.

یک ETF بیت کوین چیست؟

یک ETF بیت کوین صندوقی است که داخل آن مقدار زیادی بیت کوین قرار دارد و سهام‌های آن صندوق براساس قیمت بیت کوین بالا و پایین می‌شوند و سرمایه گذاران می‌توانند بدون فرایندهای پیچیده صرافی‌ها و تجارت‌های بدون قانون، با استفاده از ETF خرید و فروش خود را انجام دهند.

همچنین با سهام ETF سرمایه‌گذاران نیازی ندارند تا مستقیما بیت کوین بخرند و درگیر خطرات امنیت و نگهداری آن شوند. از سوی دیگر یک ETF بیت کوین به عنوان یک دارایی رسمی قابل به ارث رسیدن در نظر گرفته می‌شود که این مشکل بیت کوین را هم حل می‌کند.

در آوریل ۲۰۲۱ ، کریپتوین اصلاحاتی را در پرونده خود اعمال کرد تا شامل تمام ارائه دهندگان خدماتی شود که به راه اندازی صندوق بیت کوین کمک می کنند. قابل توجه است ، Gemini ، صرافی آمریکایی به رهبری دوقلوهای Winklevoss ، قرار است بیت کوین این محصول را تحت نظارت قرار دهد.

تا به امروز ، SEC همه برنامه های کاربردی صندوق بیت کوین را رد کرده است ، هرچند این اشتیاق متقاضیان را کم نکرده است. در ماه مه ، ارائه دهنده ETF کالاهای کشاورزی مستقر در ورمونت ، Teucrium درخواست خود را برای صندوق بیت کوین ثبت کرد ، در حالی که SEC بررسی رسمی برنامه های خود را توسط Skybridge و Fidelity آغاز کرد.

چه زمانی EFT بیت کوین پذیرفته می‌شود؟

هیچ‌کس واقعا نمی‌داند. تنها چیزی که می‌دانیم یک مشت احتمالات است اما به نظر می‌رسد به پذیرش آن نزدیک هستیم.

از سوی برخی از کارشناسان مانند دن مورهد دیگر تحلیلگر این بازار معتقدند که با ای‌تی‌اف بیت کوین سال‌ها فاصله داریم.به عقیده دن مورهد تصویب ای‌تی‌اف آنچنان که مردم تصور می کنند ساده نیست و بیت کوین قدمت کافی برای کسب ETF را ندارد.

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) برای هر دارایی معمولا پس از پذیرش توسط کمیسیون بورس آمریکا (SEC) موجب افزایش قیمت شدید آن دارایی می‌شوند اما همیشه این گونه نیست و مخصوصا برای دارایی نوپایی مثل بیت کوین که ذات غیر متمرکز دارد نمی‌توان با اطمینان گفت که ETF مناسب است یا خیر.

تشکیل واحد نظارتی رمزارزها در ایالات متحده