رئیس جمهور قزاقستان ;

ما دومین استخراج کننده ارز دیجیتال در جهان هستیم

رئیس جمهور Tokayev علاوه بر درخواست برای مقررات بیشتر در صنعت ارزهای دیجیتال، به معرفی تنگه دیجیتال قزاقستانی فکر کرد.

ما دومین استخراج کننده ارز دیجیتال در جهان هستیم و عملاً هیچ بازده مالی نمی بینیم.

قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، در دیدار با نمایندگان بخش مالی روز جمعه در آلماتی، نظر خود را در مورد وضعیت فعلی صنعت ارزهای دیجیتال این کشور بیان کرد. جزئیات این سخنرانی در وب سایت رسمی رئیس جمهوری قزاقستان منتشر شده و توسط کوین تلگراف ترجمه شده است:

ارزهای دیجیتال یک عامل عینی هستند که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. لازم است به وضوح پتانسیل آنها برای تأثیرگذاری بر سیستم مالی فعلی ارزیابی شود.

 رئیس جمهور قزاقستان می گوید: ما دومین استخراج کننده ارز دیجیتال در جهان هستیم و عملاً هیچ بازده مالی نمی بینیم.

رئیس جمهور توکایف در یک کنفرانس صحبت می کند | منبع: Akorda.kz

وی سپس افزود:

بنابراین، باید کار بر روی تشکیل یک محیط نظارتی متعادل برای ایجاد مبادلات ارزهای دیجیتال در کشور از سر گرفته شود. در غیر این صورت، معلوم می شود که ما دومین کشور جهان برای

[بیت کوین] هستیم و عملاً بازده مالی را شاهد نیستیم.

بر اساس داده های دانشگاه کمبریج، سهم قزاقستان از کل هش ریت شبکه بیت کوین (BTC) به ۱۸٫۱۰ درصد می رسد – دومین رتبه در جهان پس از ایالات متحده (۳۵٫۴۰٪) و بالاتر از روسیه (۱۱٫۲۳٪). با این حال، تعداد زیادی از افراد در حال انجام استخراج بیت کوین با وضعیت حقوقی مورد مناقشه در کشور هستند. طبق برخی برآوردها، ماینرهای منطقه خاکستری ۵۰ درصد از کل فعالیت استخراج ارزهای دیجیتال در قزاقستان را تشکیل می دهند.

در چارچوب اظهارات رئیس جمهور توکایف ، فقدان مقررات ارزهای دیجیتال، خوب یا بد، باعث می‌شود که علیرغم رشد شدید صنعت در سال‌های اخیر، درآمد مالیاتی بسیار کمی توسط دولت تصاحب شود. با این وجود، رئیس جمهور توکایف در مورد امکان معرفی تنگه دیجیتال به عنوان “نماینده سیستم مالی” بحث کرد و حمایت خود را از توسعه فین تک در قزاقستان تکرار کرد:

موسسات مالی ما باید از فرصت استفاده کنند و با اهداف بلند پروازانه مقابله کنند. لازم است نه تنها از تجربه شخص دیگری کپی شود، بلکه باید قالب های جدیدی از خدمات را که فراتر از مرزهای قزاقستان است، توسعه داده و ترویج کرد. دولت تمام تلاش خود را برای ترویج این ابتکارات انجام خواهد داد.