متاورس ترکیبی از فضای مجازی ، اینترنت و دنیای واقعی

متاورس (Metaverse) یا جهان دیجیتال

متاورس یک ابر واقعیت مجازی است که کاربران آن قادر خواهند بود از سر تا سر دنیا به آن متصل شوند. متاورس ترکیبی از فضای مجازی، اینترنت و واقعیت افزوده است.

متاورس  (metaverse)، دنیای دیجیتال است. جایی که هر چیزی که تصور کنیم می تواند وجود داشته باشد. یک دنیای دیجیتال سه بعدی که جایگزین واقعیت است. مشتریان اپل ۱٫۸ میلیارد دلار برای خرید کالاهای دیجیتال و خدمات بین سالهای کریسمس و سال نو تا سال ۲۰۲۱ هزینه کردند. اقتصاد دیجیتال به سرعت در حال پیشرفت است. بلاکچین و NFT به زودی در مرکز این تحول قرار خواهند گرفت. با توجه به همگرایی چشمگیر فناوری ها، این روند طی دهه آینده سرعت می گیرد.

متاورس از دو کلمهٔ  مِتا Meta به معنی فراتر و یونیورس-Universe به معنی جهان تشکیل شده در کل معنی کلمهٔ متاورس “فراتر از جهان” است. متاورس 🙁 Metaverse) نظریه‌ ای دربارهٔ یک تکنولوژی جدید در آینده است. متاورس یک ابر واقعیت مجازی است که کاربران آن قادر خواهند بود از سر تا سر دنیا به آن متصل شوند. متاورس ترکیبی از فضای مجازی، اینترنت و واقعیت افزوده است.

تاریخچه متاورس (metaverse)

اصطلاح متاورس اولین بار در سال ۱۹۹۲ در داستان علمی تخیلی سقوط برف (Snow Crash) توسط نیل استفانسون  مطرح شد. در این داستان انسان ها در قالب آواتارها با یکدیگر و عامل‏ های (Agent) نرم‌ افزاری در یک فضای سه‌ بعدی، که استعاره‏ ای از دنیایی واقعی بوده است، ارتباط برقرار می‏ کردند. استفانسون از این مفهوم برای توصیف یک جانشین مبتنی بر واقعیت مجازی برای اینترنت استفاده کرد.از زمانی که او این داستان را منتشر کرد، پیشرفت‌ هایی در فناوری اینترنت، پهنای باند و قدرت محاسباتی ایجاد شده که پیاده سازی آن داستان را فراهم می کند

پایه های بنیادین متاورس:

متاورس از بخش‌ های زیادی تشکیل شده است، اما پایه‌ های بنیادین آن عبارت‌ اند از:

۱- اینترنت:

 شبکه‌ ای غیرمتمرکز از رایانه‌ ها که متعلق به هیچ نهاد یا سازمان دولتی نیست و به هیچ مجوزی از طرف چنین نهادی نیاز ندارد.

استاندارد های باز برای رسانه‌ ها:

 شامل متن، تصاویر، صدا، ویدیو، محصولات سه‌بعدی، هندسه سه‌بعدی، وکتورها، توالی‌ها و رویه‌ها برای تولید و ترکیب هر کدام از این موارد. USD پیکسار و MDL انویدیا، پیشرفت‌های بزرگی در جهت همکاری با اپلیکیشن‌های سه‌بعدی هستند.

استاندارد های زبان برنامه‌ نویسی باز

این استانداردها شامل HTML، جاوا اسکریپت، وب اسمبلی، وب XR، وب GPU ،Shader Language و نظایر آنها هستند.

سخت‌ افزار واقعیت توسعه‌ یافته

از جمله این سخت‌افزارها می‌توان به عینک‌های هوشمند، هپتیک‌ها و اومنی تردمیل‌ها اشاره کرد.

دفترکل غیرمتمرکز و پلتفرم‌های قرارداد هوشمند (مثل بلاک چین‌ها) برای انجام معاملات شفاف، بدون نیاز به مجوز و مقاوم در برابر سانسور:

 به‌عنوان مثال می‌توان به بیت کوین، اتریوم، فلو، تتا، بایننس اسمارت چین و بسیاری دیگر اشاره کرد. اینها پایه‌های مهم اقتصاد مالکیت را تشکیل می‌دهند که از متاورس پشتیبانی کرده و آن را به یک کالای همگانی و ماندگار تبدیل می‌کنند.

چرا متاورس به ارزهای دیجیتال، NFT‌ها و استانداردهای شبکه باز نیاز دارد؟

ارزش بازار آیتم‌های دیجیتال ۱۰ میلیارد دلار است و فقط فورتنایت (یکی از بازی‌های ویدیویی آنلاین پرطرفدار) به‌تنهایی بیش از یک میلیارد دلار در این زمینه فروش کرده است.

در حال حاضر آیتم‌های دیجیتال فورتنایت، فقط در فورتنایت کار می‌کنند و اگر ایپک گیمز (Epic Games)، شرکت سازنده فورتنایت، تصمیم بگیرد که فورتنایت را متوقف کند، آن آیتم‌ها یک‌شبه تمام ارزش خودشان را از دست می‌دهند. یعنی یک بازار چند میلیارد دلاری به‌راحتی به ابدیت خواهد پیوست.

توکن غیرمثلی یک کالای دیجیتالی است که هر کسی می‌تواند بدون نیاز به مجوز یا پشتیبانی از جانب هیچ شرکت متمرکزی آن را ایجاد (ضرب) کند، در بازار آزاد بفروشد یا بخرد. بنابراین مالک و کنترل‌کننده آن یک کاربر شخصی است.

برای اینکه این آیتم‌های دیجیتال ارزش واقعی و ماندگار داشته باشند، باید مستقل از هر نهاد یا موجودیتی باشند که هر لحظه اختیار حذف یا غیرفعال کردن آنها را داشته باشد. این همان ویژگی توکن‌های غیرمثلی است که باعث می‌شود قیمت بالایی داشته باشند.

خریدار توکن غیرمثلی مالک واقعی چیزی است که خریده است. این شخص هرگز نگران نخواهد بود که یک شرکت در فضای ابر می‌تواند خدماتش را متوقف کرده یا حساب او را مسدود کند. متاورس باید یک اکوسیستم باز باشد، نه اکوسیستمی که تحت سلطهٔ هوا و هوس‌های یک شرکت متمرکز قرار دارد.

ارز دیجیتال چه ارتباطی با متاورس دارد؟

ارزهای دیجیتال پول قابل‌برنامه‌ریزی هستند و با آنها می‌توانیم پروتکل‌های فراروند (Self-sustaining) ایجاد کنیم:

۱-خدمات به‌اشتراک‌گذاری فایل که در آن افراد بابت به اشتراک گذاشتن فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند اضافی‌شان مبالغی را دریافت می‌کنند.

۲-خدمات به‌اشتراک‌گذاری قدرت محاسباتی که در آن افراد بابت به اشتراک گذاشتن کارت‌های گرافیک گیمینگ گران‌قیمتشان در زمان‌هایی که بازی نمی‌کنند مبالغی را دریافت می‌کنند.

به همین ترتیب، همه ما می‌توانیم تأمین‌کنندگان نقدینگی باشیم. یعنی در ازای مشوقی که دریافت می‌کنیم پول‌هایمان را روی هم بگذاریم تا نقدینگی لازم تأمین شود، به‌ طوری که کاربران بتوانند به شکلی کارآمد، یک ارز دیجیتال را با ارزی دیگر مبادله کنند

با ارزهای دیجیتال می‌توانیم دست‌به‌دست هم برای تقویت یک متاورس مشترک تلاش کنیم و هزینه خدماتی را که برای پشتیبانی از آن لازم است بپردازیم، بدون اینکه نگران باشیم یک شرکت بیاید و مالکیت همه منابع را در اختیار بگیرد. هر کسی به‌جای پرداخت پول بابت خدمات وب آمازون، می‌تواند نودها را در منزلش اجرا کند و برخی از هزینه‌های سخت‌افزارش را که برای تعامل با متاورس لازم است بازیابی کند.

 Nvidia در آستانه راه اندازی یک بلاکچین اختصاصی