چالش های white paper

معرفی صرافی غیر متمرکز بیت کوین جک دورسی

این یک صرافی غیرمتمرکز به معنای واقعی کلمه نیست ، بلکه یک پلت فرم مبادله توکن همتا به همتا است که تحت نظارت Square است.

معرفی صرافی غیر متمرکز بیت کوین جک دورسی

جک دورسی، یکی از بنیانگذاران، و مدیرعامل هر دو شرکت Square و Twitter، روز جمعه یک white paper منتشر کرد که در آن جزئیات برنامه های مبادله غیرمتمرکز بیت کوین (BTC) Square tbDEX را توضیح داد. برخلاف اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEX، tbDEX از یک مدل غیرقابل اعتماد استفاده نمی‌کند و بنابراین توکن حاکمیتی خود را نشان نخواهد داد. در عوض، این یک پروتکل پیام رسان است که برای تسهیل روابط اعتماد بدون اتکا به یک فدراسیون برای کنترل دسترسی طراحی شده است.

tbDEX همچنین قصد دارد ویژگی‌های زیادی را در خود جای دهد که باعث می‌شود آن را به مراتب کمتر از یک DEX به معنای واقعی کلمه غیرمتمرکز کند. برای شروع، پروتکل مستلزم آن است که همه شرکت‌کنندگان بررسی‌های پیش‌زمینه شناخت مشتری یا KYC را برای انطباق با مقررات مربوطه بسته به منطقه کاربر انجام دهند. کاربران تنها پس از آن می توانند کیف پول خود را به صرافی متصل کرده و سکه ها را با یکدیگر مبادله کنند.

علاوه بر این،  white paper خواستار استقرار راه‌حل‌های تحلیلی بلاک چین، چه در DEX داخلی و چه از طریق شخص ثالث، برای ردیابی تراکنش‌ها بر روی پلتفرم است. چنین دسته ای از راه حل های قانونی بلاک چین به طور بالقوه موضوعی بحث برانگیز است.

چنین سیستمی احتمالاً مقامات را قادر می‌سازد تا شناسه‌های پرداخت و آدرس‌های کیف پول عمومی را با اطلاعات KYC ارجاع دهند تا هویت شخصی در پشت طرف‌های معامله را آشکار کنند. با این حال، حامیان ادعا می کنند که چنین ابزارهای نظارتی برای جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی ضروری است.

اما ویژگی‌های متمرکز tbDEX می‌تواند از طرف علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال نیز حمایت شود. یکی از جنبه های متمایز مورد بحث در  white paper، بازپرداخت شارژ است که در اکثر DEX ها وجود ندارد. در صورت اجرا، توانایی Square برای معکوس کردن تراکنش ها در tbDEX به طور بالقوه می تواند زیان های برگشت ناپذیری را که سرمایه گذاران در طول کشش های مالی غیرمتمرکز متحمل می شوند، متوقف کند. Square در حال حاضر بازخورد تشویقی در مورد white paper در یک حساب توییتر تازه ایجاد شده دارد.

ما یک کاغذ سفید درست کردیم. https://t.co/ffvYGjQQ7T

– TBD (@ TBD54566975) 19 نوامبر ۲۰۲۱