رابطه بین تحریم ها و ارز های دیجیتال

ممنوعیت ارزهای دیجیتال برای واردات در ایران

با توجه به شواهد ایران در تلاش است ارزهای رمزپایه خارجی استخراج شده را برای پرداخت ممنوع کند. اجرای ممنوعیت دشوار ممکن است در واقع بخشی از یک استراتژی بزرگتر برای جلوگیری از تحریم باشد. در تلاش گسترده تر برای دور زدن اثرات تحریم ها ، ایران ممکن است یکی از اولین مصادیق حمایت از […]

با توجه به شواهد ایران در تلاش است ارزهای رمزپایه خارجی استخراج شده را برای پرداخت ممنوع کند.
اجرای ممنوعیت دشوار ممکن است در واقع بخشی از یک استراتژی بزرگتر برای جلوگیری از تحریم باشد.
در تلاش گسترده تر برای دور زدن اثرات تحریم ها ، ایران ممکن است یکی از اولین مصادیق حمایت از ارز دیجیتال را دنبال کند.
براساس یک توییت از رسانه خبری ایران اینترنشنال ، بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه با صدور حکمی از سوی هیئت وزیران مبنی بر این که ارزهای دیجیتال معامله شده در کشور باید استخراج شده یا در آنجا “استخراج شوند” ، مانع مبادله دارایی های دیجیتالی است. استخراج در خارج از کشور.
در حالی که بسیاری از ناظران اشاره کرده اند که اجرای این امر تقریباً غیرممکن است ، وکیل و مشاور بلاکچین فاطمه فنی زاده خاطر نشان کرد که این ممنوعیت ممکن است در درجه اول متوجه بانک ها و نهادهای ارزی باشد که از رمزنگاری برای پرداخت واردات استفاده می کنند:
در اواخر آوریل ، بانک مرکزی ایران آیین نامه ای را تصویب کرد که به بانکها و سایر  institutions موسسات مالی اجازه می دهد تا برای واردات هزینه رمزگذاری کنند. تحت این چارچوب ، موسسات می توانند از رمزنگاری عملیات استخراج دارای مجوز دولتی برای خرید استفاده کنند. به نظر می رسد این مقررات جدید با هدف اطمینان از اینکه فقط رمزنگاری استخراج شده مورد تأیید برای واردات استفاده شود.
از سال ۲۰۱۹ ، نهادهای نظارتی بیش از هزار مجوز برای تاسیسات استخراج رمزنگاری ، از جمله مزرعه ۶۰۰۰ دکل تحت کنترل ترکیه صادر کرده اند.
قوانین جدید ممکن است بخشی از استراتژی تحریم های گسترده تری باشد که سالها در دست تدوین است. موسسه تحقیقات ایرانی مرکز تحقیقات مجلس خواستار استفاده از ارز رمزنگاری شده برای دور زدن تحریم های فلج کننده اقتصادی از سال ۲۰۱۸ است ، جایی که آنها در یک گزارش نوشتند که دارایی های دیجیتال می توانند برای تجارت بین المللی استفاده کنند
“به گفته کارشناسان ، یکی از راه های جلوگیری از اثرات سوء تحریم های ناعادلانه ، استفاده از ارزهای رمزپایه برای تجارت خارجی است.”
با وجود این تلاش های جدید در ایجاد خط لوله پرداخت واردات رمزنگاری شده توسط دولت ، رابطه ایران با دارایی های دیجیتال در طی چند ماه گذشته گاهی سخت بوده است. در ماه ژانویه ، مقامات وقوع گسترده برق در تأسیسات غیرقانونی استخراج رمزنگاری را مقصر دانستند ، هرچند کارشناسان اظهار داشتند که احتمالاً زیرساخت های فرسوده و نادیده گرفته شده در این زمینه مقصر هستند.