NFT ها بر خلاف رمز ارز های موجود ، بی نظیرند

نشانه های غیرقابل نفوذ رمزارزهای غیرمثلی (NFT)

NFT ارزش آن چیزی را دارد که کسی مایل به پرداخت آن است ، اگر NFT توسط یک هنرمند مشهور ساخته شود و خریدار یک مجموعه دار ثروتمند باشد ، ارزش آن بسیار بیشتر از حد توجه است.

برخلاف سکه های رمزنگاری ، که یکسان و ارزش یکسانی دارند ، NFT ها بی نظیر هستند.
NFT ارزش آن چیزی را دارد که کسی مایل به پرداخت آن است ، اگر NFT توسط یک هنرمند مشهور ساخته شود و خریدار یک مجموعه دار ثروتمند باشد ، ارزش آن بسیار بیشتر از حد توجه است.

یکی از دوستان وکیل اخیراً از من در مورد رمز از های غیر مثلی NFT سوال کرد. آنچه علاقه وی را برانگیخت ، فروش ۵۰۰۰ قطعه دیجیتال بود که توسط Christie’s در ۱۱ مارس ۲۰۲۱ به حراج ۶۹ میلیون دلار رسیده بود . مایک وینکلمن ، هنرمندی معروف به Beeple ، این قطعه از هنر دیجیتال را خلق کرد ، از آن یک NFT ساخت و برای فروش عرضه کرد. قیمت پیشنهادی از ۱۰۰ دلار آغاز شد و بقیه مراحل حراج آن را به یک واقعه تاریخی تبدیل کرد.

به همین ترتیب ، تصویر نمادین گربه Nyan به عنوان یک قطعه هنری، یک میلیون دلار برای خیریه درآمد داشت.

سوالات دوستم تلاشی بود برای فهمیدن اینکه ارزش اساسی NFT از کجا ناشی می شود. مسئله این است که مفهوم هزینه ای که خریدار برای آن پرداخت می کند از نظر حقوقی به راحتی قابل طرح نیست. بازارهای NFT همیشه پیشنهاد ارزش کالاهایی را که می فروشند به طور دقیق توصیف نمی کنند. حقیقت این است که ارزش هر NFT حدس و گمان است. ارزش آن با توجه به آنچه شخص دیگری مایل به پرداخت آن است تعیین می شود و نه چیز دیگر.

تبدیل چیزی زودگذر مانند صدای جیر جیر یک در به چیزی برای فروش ، به دو چیز احتیاج دارد: منحصر به فرد ساختن آن و اثبات مالکیت آن . این روند در مورد ارزهای رمزپایه نیز به همین ترتیب است که رشته های بیت را به سکه های مجازی تبدیل می کند که دارای ارزش دنیای واقعی هستند. خلاصه از دیتا تا رمزنگاری مسیری فوق العاده .

رمزنگاری روشی است برای محافظت از حریم خصوصی ، پیام با تبدیل آن به شکلی که فقط توسط گیرندگان مورد نظر قابل درک باشد، استفاده می شود. هر کس دیگری آن را فقط یک توالی نامفهوم از اطلاعات تصادفی می داند. این دستکاری پیام توسط یک جفت کلید ، کلیدهای عمومی و خصوصی فعال می شود: شما کلید عمومی خود را با دوست خود به اشتراک می گذارید ، که از آن برای تبدیل پیام خود به شما به یک توالی نامفهوم از اطلاعات تصادفی استفاده می کند. سپس با استفاده از کلید خصوصی خود آن را به شکل اصلی خود در می آورید.

بلاکچین فناوری مهمی برای ایجاد NFT است، هر قسمت  توسط یک هش رمزنگاری یا رشته ای از کاراکترها که به طور منحصر به فرد مجموعه ای از داده ها را شناسایی می کند ، در قسمت قبلی قفل شده است. سوابق تراکنش یک زنجیره بلوک در یک ساختار داده به نام درخت مرکل ذخیره می شود. این امکان بازیابی سریع سوابق گذشته را فراهم می کند. برای عضویت در معاملات مبتنی بر بلاکچین ، هر کاربر باید یک جفت کلید ایجاد کند: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. این طراحی تغییر داده های تراکنش ذخیره شده در بلاکچین را بسیار دشوار می کند.

اگرچه بلاکچین در ابتدا برای پشتیبانی از دارایی های مانند بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه ابداع شده است ، اما این امکان برای کاربران فراهم شده است که نوع خاصی از دارایی رمزنگاری را ایجاد کنند به نام رمز ارز های غیر مثلی. بلاکچین اتریوم اساس بسیاری از NFT های ارائه شده در حال حاضر است زیرا از استاندارد رمز ERC-721 پشتیبانی می کند و سازندگان NFT را قادر می سازد اطلاعات مربوط به ارزهای دیجیتالی خود را ضبط کرده و در بلاکچین ذخیره کنند.

وقتی کارمزد NFT را پرداخت می کنید ، آنچه دریافت می کنید حق انتقال رمز ارز به کیف پول دیجیتال شما است. این رمز اثبات می کند که شما صاحب نسخه اصلی از یک پرونده دیجیتالی مانند داشتن یک نقاشی اصلی و همانطور که می توان نقاشی های شاهکار را به صورت پوسترهای ارزان قیمت کپی و توزیع کرد ، هرکسی می تواند یک نسخه دیجیتالی از NFT شما اما نه نسخه اصلی را داشته باشد.

کلید رمزنگاری خصوصی شما اثبات مالکیت اصلی شما است. کلید رمزنگاری عمومی سازنده محتوا به عنوان گواهی صحت آن ارز دیجیتالی خاص است. این جفت کلید عمومی سازنده و کلید خصوصی مالک در درجه اول چیزی است که ارزش هر رمز NFT را تعیین می کند.

این که آیا NFTهای کنونی می تواند شتاب خود را حفظ کند یا خیر واضح است و در حال حاضر روند نوآوری اقتصادی دیجیتال سرعت گرفته است. NFT ها تأیید کرده اند که مردم به طور روزافزونی نسبت به اقتصاد رمزنگاری احساس رضایت می کنند و در ازای ایجاد فرصت های جدید تجاری ، از خطرات کوتاه مدت استقبال می کنند.

NFTها قبلاً به صنعت لوکس و بازی ورود قابل توجهی انجام داده اند و فضای کافی برای رشد فراتر از این دارند. بخش هنر همچنان بخش مهمی از کل بازار NFT خواهد بود و احتمالاً طی دو سال آینده به تدریج به رشدی شگرف می رسد ، همچنین احتمال دارد که از سایر برنامه های دیجیتالی مانند علائم تجاری و حق ثبت اختراع ، آموزش و گواهینامه های مهارت در رده ای بالاتر از این تکنولوژی استفاده شود .