افزایش میل به سرمایه گذاری

نقدینگی دوباره به بورس سرازیر شد؟

روز گذشته روند ورود پول حقیقی ادامه یافت و شاخص به کانال جدید قدم گذاشت. تحلیل‌گران درباره مزایا و مضرات تزریق نقدینگی به بورس دیدگاه‌های متفاوتی دارند.

برای پیش بینی بورس امروز – سه‌شنبه ۲۲ تیر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. دیروز شاخص کل برای دومین روز صعود کرد و با رشد ۱۹ هزار و ۷۵ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۰۴ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۳ هزار و ۴۹ واحد بالا آمد و در رقم ۴۰۰ هزار و ۶۴۹ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۲۶۳ واحد رشد کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۸۸۲ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۲۷۲ نماد رشد قیمت و ۱۸۶ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۵۷ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۳۹ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های بورس کالای ایران (کالا)، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی (تکشا) و معدنی دماوند (کدما) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری مسکن زاینده رود (ثرود)، پالایش نفت شیراز (شراز) و داروسازی سبحان انکولوژی (دسانکو) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای وسکرشا (سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان کرمانشاه)، قشهد (شهد) و قلرست (قند لرستان) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت داروسازی تولید دارو (دتولید)، کشت و صنعت دشت خرم دره (زدشت) و صنایع فولاد آلیاژی یزد (فولای) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه ۲۴۱ میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به روز یکشنبه افزایش ۴۰ میلیارد تومانی داشته است.

کاهش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات دوشنبه ۴۵ نماد صف فروش و ۵۸ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز یکشنبه ۲۴ درصد افت کرد و در رقم ۳۰۰ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۰ درصد کاهش یافت و ۵۷۱ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز دوشنبه شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف‌ خرید ۸۹ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لطیف، نمادهای وپارس (بانک پارسیان) و کاما (شرکت باما) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۵۰ میلیارد تومانی داشت. پس از سنیر، غدام (خوراک دام پارس) و کمرجان (شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته شاخص‌ کل بورس توانست سقف مقاومت را بشکند و پس از ۷۱ روز کاری به کانال ۱.۳ میلیونی برگردد. آخرین بار شاخص کل در تاریخ ۱۰ فروردین در محدوده یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد قرار داشت.

ین در حالی است که شاخص پیش از این نتوانسته بود از کانال یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد بالاتر بیاید. ناظران و فعالان بازار مهم‌ترین علت رشد شاخص را ورود نقدینگی حقیقی به بورس می‌دانند. روز گذشته برای دومین روز متوالی شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم و ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار ۵۱ میلیارد تومان بود.

روند جریان ورود و خروج پول حقیقی به بازار سهام در ۱۵ روز کاری تیرماه سال جاری نشان می‌دهد که در ۴ روز خروج پول حقیقی و در ۱۱ روز ورود پول حقیقی ثبت شده است. در مجموع ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام در اولین ماه تابستان هزار و ۵۲۱ میلیارد تومان است. بنابراین به طور میانگین روزانه ۱۰۱ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی وارد بورس شده است.

بنابراین برخی تحلیل‌‎گران معتقدند اگر روند ورود پول حقیقی به بورس ادامه یابد شاهد تداوم رشد شاخص‌های بازار خواهیم بود. گروهی از تحلیل‌گران روند ورود پول حقیقی در تیرماه را واکنش مثبت سهام داران به گزارش‌های مالی شرکت‌ها و شکل‌گیری انتظارات مثبت تلقی می‌کنند.