محدودیتی از طرف بلاکچین

هارد کپ Hard Cap به چه معناست؟

در عرضه اولیه کوین ها ، اصطلاح هارد کپ (Hard Cap) به حداکثر تعداد رمزارزهای قابل فروش اطلاق می‌شود. این مربوط به حداکثر بودجه‌ای است که تیم توسعه در آن مرحله اولیه تأمین بودجه مایل است در ازای فروش توکن‌های خود جمع آوری کند.

هارد کپ محدودیتی است که توسط کد بلاکچین برای حداکثر عرضه یک ارز رمزنگاری شده خاص تعیین می شود ، هارد کپ اجازه ایجاد / گردش بیشتر واحدهای خود را نمی دهد. به طور کلی از نظر ماهیت مثبت درک می شود زیرا باعث ایجاد کمیابی می شود که ارزش هر رمز را افزایش می دهد. برای دور زدن این محدودیت ، ارز رمزنگاری شده باید پارامترهای اساسی خود را تغییر دهد ، اساساً یک ارز رمزپایه جدید ایجاد می کند.

در عرضه اولیه یک کوین، اصطلاح هارد کپ (Hard Cap) به حداکثر تعداد رمز ارزهای قابل فروش اطلاق می‌شود. این مربوط به حداکثر بودجه‌ای است که تیم توسعه در آن مرحله اولیه تأمین بودجه مایل است در ازای فروش توکن‌های خود جمع آوری کند. بنابراین اگر در طی یک کمپین جمع آوری کمک مالی، ICO به هارد کپ دست یابد، یعنی رمز ارزها برای آن مرحله به طور کامل فروخته شده‌اند.

به عبارت دیگر، این بدان معناست که حداکثر هدف ICO محقق شده است و توسعه دهندگان، فروش توکن را متوقف می‌کنند و سرمایه گذاران جدید را نمی‌پذیرند. انتخاب چگونگی انتخاب هارد کپ کاملا به عهده تیم توسعه است و نیاز به ایجاد تعادل در میزان دریافتی با حداکثر توکن‌های موجود دارد.

البته در بعضی از منابع این اصطلاح برای بیشترین مقدار عرضه یک کوین یا توکن خاص نیز استفاده می‌شود. در این دیدگاه، Hard Cap  نشان دهنده حداکثر تعداد رمز ارزهایی است که توسط آن پروتکل تعریف شده است و بدین معنی است که این تعداد، حداکثر توکن‌های موجود در یک بلاک چین خاص را نشان می‌دهد. برای مثال در سال ۲۰۲۰، توکن حاکمیتی YFI در پلتفرم یرن فایننس، بیش از ۴۰ هزار دلار ارزش داشت که عمده آن به دلیل محدودیت ۳۰ هزارتایی توکن‌های آن بود.

ریسک‌های Hard Cap

سایز یا اندازه هارد کپ بستگی به میزان ریسکی دارد که شما می‌توانید متحمل شوید؛ اگر جذب سرمایه پروژه شما به آن میزان نرسد، باید پول سرمایه گذاران را پس دهید. فاکتورهای مهم دیگری که ریسک محسوب می‌شوند، شامل هزینه‌های تیم سازنده پروژه، زیرساخت، توسعه دهندگان، هزینه‌های دفتر و غیره هستند.

برای مثال، یکی از دلایلی که باعث محبوبیت بیت کوین شده، هارد کپ ثابت آن (۲۱ میلیون کوین) است؛ اگر عرضه از این تعداد بیشتر می‌شد، بیتکوین شاید هرگز به این موفقیت نمی‌رسید.

زمانی که سرمایه گذار تعداد کوین نسبتا زیادی را مشاهده می‌کند، به این نتیجه می‌رسد که قیمت آن ریزش می‌کند؛ زیرا بازار با این رمز ارز اشباع خواهد شد.زمانی که برای برگزاری یک ICO برنامه ریزی می‌کنید، باید هزینه‌های راه اندازی پروژه را برآورد کنید و حداقل‌های لازم برای ورود پروژه به بازار (MVP) را فراهم کنید. مطمئن شوید که هزینه‌های توسعه، عملکرد، بازاریابی و دستمزد کارکنان خود را محاسبه کرده‌اید. همچنین حتما باید مقداری هزینه برای اتفاقات غیرمنتظره نیز کنار بگذارید.

توصیه می‌شود که این بخش را جدی بگیرید و عدد دلخواهی برای هارد کپ خود انتخاب نکنید. اگر مقدار آنها خیلی کم باشد، ممکن است پروژه شما را خراب کند؛ زیرا احتمالا در هنگام راه اندازی پروژه با کمبود بودجه مواجه می‌شوید. انتخاب رقم بیش از اندازه زیاد نیز اشتباه است؛ زیرا ممکن است نتوانید این مقدار جذب سرمایه کنید و این باعث می‌شود که سرمایه گذاران تمرکزشان را روی دیگر پروژه‌ها معطوف کنند.

برای مثال نگاهی به ICO تلگرام در سال ۲۰۱۸ می‌اندازیم. پس از دو دوره پیش فروش، این شرکت اعلام کرد که به اندازه کافی جذب سرمایه کرده است (۱.۷ میلیارد دلار) و جذب سرمایه خود را متوقف کرد.البته باید در نظر داشته باشید که هارد کپ برای هر پروژه متفاوت است و این اعداد و ارقام شانسی و حدسی نیست؛ بلکه از فاکتورهای مختلفی عبور کرده است.

نکته مهمی که در ارزیابی یک ارز دیجیتال وجود دارد، میزان عرضه آن است؛ عرضه به همراه قیمت، حجم معاملات یا Market Cap‌ یک رمز ارز را مشخص می‌کند. اما همچنین دانستن تعداد توکن‌های قابل استخراج نیز مهم است. باید بدانیم که کوین‌هایی که از طریق ماینینگ به دست می‌آیند، در ابتدا به سادگی استخراج می‌شوند تا بتوانند ماینرهایی بیشتری را برای استخراج ترغیب کنند.

هر چه آن کوین باارزش‌تر شود، پاداش استخراج کاهش می‌یابد و سختی شبکه آن نیز بیشتر می‌شود. برای مثال، امروزه ماینینگ بیت کوین بدون تجهیزات تخصصی و مصرف برق زیاد تقریبا غیرممکن است. درک منحنی انتشار برای انتخاب کوین قابل استخراج برای ماینرها بسیار مهم است، اما تنها برای آنها نیست؛ زیرا برنامه انتشار به پیش بینی ارزش ارز در طول زمان نیز کمک می‌کند.

برای مثال اگر میزان استخراج روزانه یک کوین بسیار زیاد باشد، نوسان در آن هم بسیار زیاد خواهد بود و از ارزش کمتری نیز برخوردار است.کوین‌های مختلف دارای برنامه انتشار متفاوت هستند. دوج کوین (DogeCoin)، ظرف دو سال ۱۰۰ میلیارد کوین فروخته است. در حالی که کل کوین‌های قابل استخراج بیت کوین ۲۱ میلیون است..

هارد کپ یک شاخصه و معیار مهم در تشخیص اعتبار یک (عرضه اولیه کوین)ICO هستند. البته باید بدانید که تنها استفاده از این نمی‌تواند برای تشخیص درست کافی باشد. همیشه میزان Hard Cap بیشتر تعیین می‌شود؛ زیرا نشان دهنده هدف نهایی جذب سرمایه است؛اگر میزان جذب سرمایه به Hard Cap‌ برسد، پروژه دیگر سرمایه جدید نمی‌پذیرد و ICO‌ را متوقف می‌کند.

ICO چیست ؟