زیان سرمایه گذاران جبران میشود ؟

هشدار دیرهنگام رئیس جمهور

رئیس جمهوری در تازه‌ترین اظهارات خود درباره بازار سرمایه به مردم توصیه کرد همه سرمایه خود را به بورس نیاورند که به اعتقاد کارشناسان این تذکر درست، دیر داده شده است.

برای بسیاری از اهالی بازار سرمایه، مرداد، ماهی همراه با حسرت است ماهی که رئیس جمهور از مردم برای سرمایه گذاری در بورس دعوت کرد، اما مطابق میل مردم روند بازار پیش نرفت و خیلی از افراد نظاره گر از بین رفتن سرمایه خود بودند، اما این داغ چند روز پیش با صحبت‌های رئیس جمهور و تغییر مواضع ایشان برای احتیاط در سرمایه گذاری در بورس برای سرمایه گذاران تازه شد.

در همین رابطه و اظهارات تاثیر گذار رئیس جمهور بر بورس برخی کارشناسان نظراتی را ارائه دادند.

یک کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره بورس در برهه‌های زمانی متفاوت بیان کرد: اولین برهه تاریخی که می‌توان به آن اشاره کرد به ۱۹ تا ۲۲ مرداد ماه سال گذشته بازار می‌گردد، در این بازه زمانی دولت با کسری بودجه مواجه شد و با توجه به تحریم‌ها و موضوعات دیگر مانند بلوکه بودن پول‌ها در کشورهای دیگر و کاهش درآمدهای نفتی، تولید ناخالص ملی عددی بسیار کم و رشد اقتصادی عددی منفی بوده است.

به این دلایل دولت به دنبال راهی برای تامین کسری بودجه بود و چه راهی بهتر از بازار سرمایه. در این نقطه بود که مردم را به بورس دعوت کردند و صندوق‌های دولتی دارایکم و پالایش یکم را به بالاترین قیمت در بازار به فروش رساندند و این آغازی برای شروع ریزش بازار بود.

امید پور محمودی اظهار کرد: در این برهه زمانی دولت با دعوت مردم به بورس، به سود خود عمل کرد تا نقدینگی زیادی که دربازارهای دیگر بود را جمع و تامین مالی مناسبی برای خود داشته باشد.

وی گفت: مورد بعدی قابل بررسی در برهه تاریخی ۲۹ اردیبهشت امسال است که از سوی دولت و رئیس جمهور بیان شد “در اوج کرونا بورس را رونق بخشیدیم” بود. در این رابطه این طور می‌توان بیان کرد که این اظهار نظر رئیس جمهور درست است، زیرا که در زمان دولت فعلی بورس رونق گرفت و خیلی از افراد با بورس آشنا شدند و این را نیز باید گفت که این اقدام بسیار مناسب بود، اما با اهداف خوبی انجام نگرفت.

تغییر مواضع برای آینده نگری!

پور محمودی در رابطه با این تغییر مواضع دولت گفت: یکی از موارد قابل ذکر برای این تغییر مواضع، عمر رو به اتمام دولت فعلی است و برای این که بتوانند بعد از پایان دولت فعلی جایگاه و چهره مناسب تری بین سهامداران داشته باشند، تصمیم گرفته شده است که سخنان متعادل تری بیان کنند.

وی اظهار کرد:در رابطه با مشاوران آقای روحانی و نقش آنان باید گفت مشاوره‌های ارائه شده به ایشان بسیار صحیح بوده اند، اما درخواست مشاوره برای اهداف نادرست، قسمتی است که مشکل دارد. یعنی مشاوران کار خود را به خوبی انجام داده اند، اما هدف درست نبوده و کار نادرست را به خوبی اجرا کرده اند.

تشویق به سرمایه گذاری به روش غیر مستقیم

پیمان شورابی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اظهارات رئیس جمهور درباره بورس در برهه‌های زمانی متفاوت بیان کرد: دربرهه زمانی ۱۹ تا ۲۲ مرداد ماه با توجه به افزایش سرمایه گذاری در سکه و طلا و مواردی که سبب خروج ارز از کشور شد سیاستمداران به فکر حل این مشکل در کوتاه مدت افتادند و تصمیم بر آن شد که بیان شود که سکه و دلار برای سرمایه گذاری مناسب نیست و بورس مناسب‌ترین مکان برای سرمایه گذاری است. از سوی دیگر بحث تامین مالی خود دولت نیز مطرح بود.

وی در رابطه با اظهارات اخیر رئیس جمهور بیان کرد: این سخن که افراد نباید با همه سرمایه خود وارد بورس شوند با سخنان دیگر رئیس جمهور کاملا متفاوت است. بهتر بود از همان ابتدا راه درست را پیش می‌گرفتند و مردم را تشویق به سرمایه گذاری به روش غیر مستقیم می‌کردند. نکته دیگر این که، شاید با توجه به شرایط کنونی بازار، رئیس جمهور این را احساس کرده که ممکن است اتفاقات گذشته رقم بخورد برای همین لازم دانسته که هشدار دهد.

دید کوتاه مدت سیاستمداران به بورس!

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: به طور کل دید سیاستمداران به بورس کوتاه مدت و دید تحلیلگران بلند مدت است. بنابراین حداقل در زمینه بورس بهتر است که سیاستمداران اظهار نظر نکنند همان طور که در کل دنیا این موضوع رواج دارد.

عرفان هودی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اظهارات آقای روحانی در باره بورس در برهه‌های زمانی متفاوت بیان کرد: تمام دلایل ریزش و شرایط نامناسب بازار را نمی‌توان به اظهارات رئیس جمهور نسبت داد و در این ریزش عوامل دیگری نیز دخیل بوده اند، اما در اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور در بازه‌های زمانی مختلف می‌توان گفت در مرداد ماه گذشته نه فقط رئیس جمهور بلکه دیگر سیاستمداران نیز مردم را به بورس فرا خواندند. اما نکته قابل توجه در این صحبت‌ها این بوده است که مردم تمام سرمایه خود را وارد بازار کنند، در صورتی که باید فقط سرمایه مازاد وارد بازار شود. که البته این موضوع دلایلی مانند تامین نقدینگی، تامین کسری بودجه، استفاده از علاقه مردم برای ورود به بازار را برای دولت داشته است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد:در رابطه با صحبت‌های اخیر باید گفت این سخنان درست بوده است و از ابتدا باید این نکات و تذکرها ارائه می‌شد ولی کاش این تذکرات در مرداد ماه سال گذشته و نه با یک سال تاخیر داده می‌شد، نه حالا که دیگر کار دولت با بازار سرمایه تمام شده است.

با توجه به صحبت‌های کارشناسان بازار سرمایه می‌توان گفت که صحبت‌های اخیر رئیس جمهور بسیار درست و بنا بر اصول صحیح سرمایه گذاری است، اما این اظهارات حدود یک سالی با تاخیر بیان شده است و زیان سهامداران خرد را جبران نمی کند. امید است مسئولان از این تجربه درس گرفته باشند و اظهارنظر در مورد مسائل بورسی را به کارشناسان آن واگذار کنند تا دوباره شاهد رخ دادن این اتفاقات تلخ در بازار سرمایه کشورمان نباشیم.

اخبار حوزه بازار سرمایه را مشاهده بفرمایید