پلتفرم‌ های وام‌ دهی

وام آنی (Flash Loan) چیست؟

وام‌ آنی یا وام فوری (Flash Loan) در فضای امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) بدون درخواست وثیقه حتی ثانیه‌ای از زمان کاربر را تلف نمی‌کند.

وام آنی (Flash Loan) چیست؟

بلاک چین همیشه نویدبخش دنیای مالی همتابه‌همتا و بدون نیاز به نهاد مرکزی قدرت بوده است. این فناوری زیربنای شکل‌گیری و شکوفایی امور مالی غیرمتمرکز با قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های مالی غیرمتمرکزی شد که به افراد در هر نقطه از جهان کمک می‌کند بدون درگیرشدن با فرایندهای پیچیده اداری از هر نوع خدمات بانکی بهره‌مند شوند.

ویژگی همتابه‌همتا بودن و پشتوانه مستحکم و شفافی مانند بلاک چین، این خدمات را از بسیاری جهات متمایز و برتر از خدمات مالی سنتی کرده است. یکی از حوزه‌های پرکاربرد در صنعت دیفای، پلتفرم‌های وام‌دهی هستند که فرایند طاقت‌فرسای دریافت وام از موسسات مالی سنتی را با چند کلیک ساده جایگزین می‌کنند.

وام‌های آنی  کاربران ارزهای دیجیتال را مجاز می کند تا میلیون‌ها دلار دارایی دیجیتال در عرض چند ثانیه بدون نیاز به قفل‌کردن وثیقه دریافت کنند.پزوسه این وام به صورت کاملاً غیرمتمرکز انجام می‌شود.و به ارایه مدارک و اسناد خاصی هم احتیاج ندارد. طرف‌داران این نوع وام ادعا می‌کنند که وام‌های آنی ابزار جدید و سودمندی برای دنیای مالی فراهم می‌کنند.

وام های آنی برای استفاده در معاملات آربیتراژ بدلیل سرعت عمل مفید بوده که قبل از ظهور بلاک چین این قابلیت امکان‌پذیر نبود.

 فرایند دریافت وام‌های سنتی چگونه است؟

وام‌های سنتی اغلب تحت نظارت بانک‌ها و موسسات مالی ارائه می‌شوند که کنترل‌کننده و واسطه بین سپرده‌گذاران و وام‌گیرندگان هستند. در این حالت، وام‌گیرنده باید دارایی مشخصی را به‌عنوان وثیقه در اختیار بانک قرار دهد تا بتواند مبلغ مشخصی پول دریافت کند. به این وام‌ها عموماً بهره نسبتاً بالایی تعلق می گیرد.

مشکلاتی مثل معیارهای سختگیرانه بانک‌ها برای احراز هویت مشتریان، فرایند طولانی ثبت درخواست وام و بهره کلان برخی وام‌ها (خصوصاً مواردی که پشتوانه وثیقه‌ اندک دارند) باعث شده بسیاری افراد و استارتاپ‌های کوچک واجد صلاحیت دریافت وام نباشند یا آن را بسیار دیر دریافت کنند.

وام‌دهی در دیفای چگونه است؟

فناوری دفتر کل توزیع‌شده در دیفای به کاربران اجازه می‌دهد محصولات و خدماتی همچون وام‌های دیجیتال را به‌شکلی غیرمتمرکز و همتابه‌همتا دریافت کنند.  وام‌دهی در دیفای با قراردادهای هوشمند بر بستر اتریوم انجام می شود که بر اساس الگوریتم‌ها کار می‌کنند و اغلب بدون نیاز به انجام فرایند پیچیده شناخت و احراز هویت مشتری، خدمات مالی یکسان با نرخ بهره مشخص در اختیار تمام کاربران قرار می‌دهند.

با توجه به نوسانات دارایی‌های دیجیتال، اکثر پلتفرم‌ها به‌منظور پوشش ریسک، وثیقه‌ای بیشتر از میزان خود وام از کاربر درخواست می‌کنند که این مسئله خود می‌تواند روند وام‌گیری را با ریسک ها و مشکلات متعددی خصوصاً برای طرف وام‌گیرنده مواجه کند.

وام آنی در دیفای چیست؟و چه ویژگی هایی دارد؟

وام آنی (Flash Loan) چیست؟

وام‌ آنی هم نوعی از وام مبتنی بر قراردادهای هوشمند است که برخی از شبکه‌ها و پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. وام‌های آنی دقیقاً برخلاف وام‌های معمولی دیفای هستند و  وثیقه بیش‌ازحد دریافت نمی‌کنند.

وام های آنی هیچ وثیقه‌ یا ضمانتی از وام‌گیرنده دریافت نمی کنند و همچنین به انجام هیچ کاغذ بازی اداری هم نیاز نیست.

در وام های آنی مانند هر نوع وام‌ دیگری وام‌گیرنده باید بازپرداخت وام را انجام دهد، با این تفاوت که دریافت و بازپرداخت در قالب یک تراکنش واحد جای می‌گیرد و طی فقط چند ثانیه انجام می‌شوند. اگر در مدت مشخص شده، وام‌گیرنده اصل سرمایه را بازپرداخت نکند، شرایط تعیین‌شده در قرارداد هوشمند باطل و تراکنش بازگردانده می‌شود.

در این نوع وام دهی وثیقه ضمانت بازپرداخت وام نیست بلکه تراکنش‌های وام آنی از طریق قراردادهای هوشمند ایمنی وام‌دهندگان را تضمین می‌کنند. وام‌گیرندگان به‌جای ارائه وثیقه موافقت می‌کنند که مبلغ وام را در عرض چند ثانیه بازپرداخت کنند، در غیر این صورت تراکنش معکوس می‌شود درست مثل اینکه اصلاً فرایند وام‌گیری انجام نشده است.

بخش اصلی وام‌های آنی را قراردادهای هوشمند تشکیل می دهد. این قراردادها  تا پیش از اجرایی‌شدن قوانینی مشخص، پولی انتقال نخواهند داد. این قوانین شامل دریافت وثیقه، بررسی اعتبار وام‌گیرنده یا فرایندهای مشابه نمی‌شود؛ بنابراین وام‌گیرنده می‌تواند به‌راحتی و بدون داشتن سرمایه اولیه وام‌های کلان دریافت کند.

با این حال، شرایط این قراردادهای هوشمند حکم می‌کنند که تمام فرایند دریافت وام و استفاده و بازپرداخت آن طی فقط یک تراکنش انجام شود. در شبکه اتریوم هر تراکنش در حدوداً ۱۳ ثانیه انجام می‌شود پس

 بین دریافت تا پرداخت وام‌های آنی روی شبکه اتریوم تنها چند ثانیه فرصت هست که اگر در این مدت، وام‌گیرنده اصل سرمایه را بازپرداخت نکند، شرایط مشخص شده در قرارداد هوشمند باطل و تراکنش بازگردانده می‌شود.

طبق قوانین دریافت و پرداخت گفته شده  دریافت وام آنی خطر اندکی برای دو طرف وام‌دهنده و وام‌گیرنده ایجاد می‌کند. وام‌گیرنده نیاز به سرمایه اولیه ندارد و وام‌دهنده می‌تواند مطمئن باشد که حتماً بازپرداخت وام را دریافت خواهد کرد.

در حالت عادی دریافت وام پروسه‌ای زمانبر است و در نهایت، اگر وام‌گیرنده برای دریافت وام مورد تأیید قرار گیرد، باید آن را به طور پیوسته طی ماه‌ها یا سال‌ها بازپرداخت کند. اما فرایند وام آنی، کاملاً به صورت فوری پرداخت و بازپرداخت می‌شود.

وام آنی (Flash Loan) چیست؟

کاربرد وام چند ثانیه ای

معامله‌گران می‌توانند با استفاده از اختلاف قیمت در صرافی‌های مختلف،یا همان آربیتراژ  کسب درآمد کنند. از مهم‌ترین کاربرد وام‌های فوری  افزایش چندبرابری سود در معاملات ارزهای دیجیتال است.

معاوضه سریع وثیقه یک وام با نوع دیگری از وثیقه مبادله وثیقه گفته می شود. وام‌های آنی به کاربران کمک می‌کنند به‌سرعت یک موقعیت وثیقه را ببندند و بلافاصله یک موقعیت وثیقه جدید با دارایی متفاوت باز کنند.(زیرا  که دارایی‌های وثیقه‌گذاری‌شده در دیفای در معرض نوسانات قیمت هستند، امکان لیکوئیدشدن و ازدست‌رفتن سرمایه اولیه وام وجود دارد.) مبادله وثیقه برای کسب سود استفاده نمی شود بلکه ابزار مناسبی برای تسهیل روند وام‌گیری دیفای برای معامله‌گرهای حرفه‌ای است.

کاربرد دیگر وام آنی کاهش کارمزد تراکنش‌ هاست یعنی در وام‌های آنی از چندین فرایند مالی مختلف که در حالت عادی باید طی چندین تراکنش انجام شوند، تنها در قالب یک تراکنش انجام و پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه، کاربر می‌تواند چند تراکنش سودآور را با فقط پرداخت یک کارمزد انجام دهد.

روش‌های بسیاری برای استفاده از وام‌های آنی وجود دارد مثلا برای آزادکردن وثیقه وام‌های دیگر استفاده کنید. روش‌های بسیاری برای استفاده از وام‌های آنی وجود دارد. با این حال، دریافت، استفاده و پرداخت این وام‌ها بسیار پیچیده است و به دانش فنی بالا و اطلاعات کامل از بازار احتیاج دارد.

نتیجه گیری

در مجموع، با اینکه موارد استفاده از وام‌های آنی در حال حاضر کاملاً محدود است، این نوع از خدمات مالی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد طیف گسترده‌تری از اپلیکیشن‌های مالی با امکانات جدید در دیفای شود. در واقع، این وام‌ها با توجه به پتانسیلی که دارند می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در شکل‌گرفتن آینده دیفای ایفا کنند.

تسهیلات وام‌های آنی بدون وثیقه در کنار استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توانند امکانات متنوعی برای رشد یک سیستم مالی کاملاً جدید به نمایش بگذارند.

بیاد داشته باشید مفهوم وام آنی در دیفای هنوز در مراحل اولیه رشد و تکامل است و با توجه به پیچیدگی‌های فنی فعلاً مناسب بسیاری از معامله‌گرها نیست. همچنین، هک‌ها و حملات سایبری مداومی که طی سال‌های گذشته در پلتفرم‌های وام‌‌های فوری اتفاق افتاده نشان‌دهنده ناپختگی این فضا در امور مالی غیرمتمرکز است.

در مجموع، پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه پول خود را در هر حوزه‌ای از دیفای سرمایه‌گذاری کنید، مطمئن شوید که خطرات آن را کاملاً درک کرده‌ و پوشش ریسک مناسبی برای ایمنی سرمایه خود در نظر گرفته‌اید.