وامی با پشتوانه رمزارزها

وام دهی کریپتو (Crypto Lending) چیست؟

 وام دهی کریپتو فرصتی را برای سرمایه گذاران بزرگ و کوچک فراهم می کند و اکوسیستم مالی غیرمتمرکز را تقویت کرده و ارزش ثابت آن را به بیش از ۱ میلیارد دلار رسانده است.

وام دهی کریپتو (Crypto Lending) چیست؟

برای درک وام دهی کریپتو تصور کنید مقداری رمزارز برای سرمایه‌گذاری خریده‌اید و می خواهید آن ها را نگهداری کنید. اما بدلیل نیاز مالی پس از سرمایه گذاری باید رمزارزهای خود را تبدیل به پول دولتی کنید و از سرمایه‌گذاری کنار بکشید.راه دیگری که پیش روی شما در این مواقع هست استفاده از سیستم وام دهی کریپتو است. با این روش بدون از دست دادن سرمایه رمزارز خود می‌توانید نیاز مالی‌تان را برطرف کنید.

وام دهی رمز ارز یا قرض گرفتن ارز رمزنگاری شده، محصولی است که با ورود پروتکل‌های دیفای بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. این وام به صورت ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، بیت کوین و استیبل کوین‌ها اعطا می‌شود.

وام دهی کریپتویی، وامی است که وثیقه آن با پشتوانه دارایی‌هایی از نوع رمز ارزهاست.

در اصل وام دهی کریپتو به این صورت است که : وام گیرندگان می توانند از دارایی های کریپتوی خود به عنوان وثیقه برای دریافت وام ، هم پول دولتی و هم استیبل کوین اقدام کنند و همچنیبن  وام دهندگان دارایی وام را با نرخ بهره توافقی برای خود تضمین و پرداخت می کنند. برعکس این روند هم امکانپذیر است، به طوری که وام گیرندگان از پول دولتی و یا استیبل کوین به عنوان وثیقه برای وام گرفتن دارایی های کریپتو استفاده می کنند.

چرا وام کریپتویی را انتخاب کنیم؟

وام کریپتویی ، به راحتی و بدون گذر از فرآیند‌های طولانی دریافت وام بانکی، انجام می شود. البته در این نوع وام دهی هم،  وضعیت مالی و اعتبار افراد مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرد اما نسبت به فرایند وام‌های بانکی بسیار راحت‌تر و آسان تر است.

وام کریپتویی همان وام وثیقه ای هست اما همانطور که می دانیم اعتبار و وام دهی ، خدمات مالی قدرتمندی هستند که تاثیر مزایای آن برای مشاغل ، موسسات ، معامله گران و کاربران را به خوبی می توان احساس کرد.

برای ایجاد و انجام فعالیت‌های اقتصادی همواره وام ها نقش تاثیرگذاری ایفا کرده‌اند. وام دهنده با Lend دارایی خود، از سود به‌دست آمده، در جهت توسعه کسب‌و‌کار خود استفاده می کند و این در حالی است که وام گیرنده با Borrow دارایی، از وام‌ها برای راه اندازی کسب‌و‌کار خود یا تامین سرمایه برای کسب‌و‌کار خود و یا رفع نیازهای شخصی استفاده می‌کنند.

وام دهی ارز دیجیتال شباهت به وام  همتا به همتا دارد؛ یعنی جایی که در آن وام گیرنده و وام دهنده توسط یک پلتفرم آنلاین مربوط به وام دهی کریپتویی به یکدیگر متصل شده و به جای پول دولتی از رمزارز به عنوان پول مورد مبادله خود استفاده می‌کنند. این شیوه‌ای سریع و مستقیم و بی واسطه است. برخلاف مدل وام دهی سنتی که بانک مرکزی یا واسطه‌ها در انجام ان دخیل هستند.

 وام با پشتوانه ارز دیجیتال ویژگی‌های خاص خود را دارد که آنها را قابل اعتماد می‌سازد مانند:

اولین ویژگی بارز این سیستم وام دهی کارایی بیشتر آن است .بازپرداخت این نوع وام آسان‌­تر است و  همچنین می‌شود در زمینه‌های مختلفی اقدام به استفاده از آن کرد. در وام دهی به شیوه بانکی، وام گیرنده باید کاملا موارد استفاده وام را توضیح دهد. اما در وام دهی ارز دیجیتال چنین روندی طی نمیشود. امروزه برخی از فعالیت ها دیگراز وام های بانکی استفاده نمی کنند زیرا کاربردی نیستند.

ویژگی دیگر که میتوان به آن اشاره کرد کاهش مالیات وام گیرنده است.در هنگام دریافت این نوع وام دارایی برای فروش در نظر گرفته نمی شود پس وام گیرنده با دریافت پول به عنوان وام  بهره کمتری نسبت به مالیات بر دارایی‌های سرمایه‌ای پرداخت می کند.

در وام دهی بانکی و سنتی درگیری های اداری و زمان زیادی را صرف تهیه کردن اسناد و مدارک و فرد قابل اطمینان برای بانک می کنیم که اغلب این پروسه زمان بر و در خیلی موارد بدون سرانجام خواهد بود.اما در فرایند وام دهی کریپتویی این مشکل برطرف شده و می‌توان در کمتر از یک ساعت از پلتفرم وام گرفت.

وام ارز دیجیتال کاربردی‌تر است. به این معنا که نیاز نیست هنگام دریافت علت درخواست وام را شرح دهید و فقط در همان زمینه قید شده از این مبلغ استفاده کنید.

مبلغ وام کریپتو بنابر وثیقه مشخص شده تعیین می‌شود و به سوابق تراکنش‌ها و پرداخت‌های وام گیرنده ارتباطی ندارد.

به سرمایه‌گذاری طولانی مدت برای کسب امتیاز دریافت وام کریپتو نیاز نیست.

بنابر خاصیت جهان شمول بودن بلاکچین‌ها، وام دهی کریپتو نیز مرز و جغرافیا نمی‌شناسد و از هر گوشه‌ی جهان می‌توان با نقاط دیگر برای دریافت یا اعطای وام ارتباط گرفت.

تغییر روند مالیاتی از دیگر مزایای وام‌های کریپتویی است. میزان مبلغ دریافتی و بازپرداخت‌‌های وام گیرنده در هیچ مرکز مالی متمرکزی ثبت نمی‌شود و این امر او را از پاسخ‌گویی به اداره مالیات در رابطه با وامی که گرفته است، معاف می‌کند.

تعیین مبلغ وام توسط وام گیرنده و نبود محدودیت در مبلغ درخواستی از دیگر ویژگی‌های وام کریپتو است.

وام با پشتوانه ارز دیجیتال معایبی هم دارد که باید بدانیم:

وام دهی کریپتو از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شود که در صورت کوچک‌ترین خطا در کدنویسی، وام گیرنده و وام دهنده دچار زیان های جبران‌ناپذیری خواهند شد.

وثیقه سنگین یکی دیگر از معایب این فرآیند است که سیستم برای وام گیرنده تعیین می‌کند. در وام بانکی میزان وثیقه براساس شرایط تسهیلات و مبلغ وام تعین می شود و چندین برابر مبلغ وام نیست اما پلتفرم‌های وام ارز دیجیتال بنابر کدهای مشخص، مبلغ سنگینی را به‌عنوان وثیقه مشخص می‌کنند که گاهی چندین برابر مبلغ وام دریافت شده است.

نوسانات متعدد بازار رمزارزها دلیل اصلی سنگین بودن وثیقه‌هاست. 

چگونه وام کریپتویی ثبت می شود؟

وام دهنده و وام گیرنده در پلتفرم وام دهی ثبت نام می کنند

وام گیرنده مبلغ مورد نیاز خود را برای گرفتن وام در سیستم ثبت می کند و وام دهنده تایید می کند که این میزان وام را می تواند بدهد.

در مرحله بعد سیستم برای وام گیرنده میزان وثیقه را بر اساس مبلغ وام تعیین کرده و وام دهنده سود مورد نظر خود را تعین می کند.

پس از تفافق نظر  سیستم مبلغ وثیقه را از وام گیرنده دریافت و به حساب وام دهنده منتقل می کند.

سپس وام گیرنده درخواست وام خود را ثیت نهایی کرده و وام گیرنده دارایی را به کیف پول وام گیرنده منتقل می کند.

تایید دارایی واریز شده توسط سیستم انجام میشود.

و در زمان تسویه وام گیرنده مبلغ وام به علاوه سود وام را به کیف پول وام دهنده واریز می کند.

پلتفرم وام دهی MakerDAO ، پلتفرم وام دهی Compound ، پلتفرم وام دهی Aave و پلتفرم وام دهی dYdX از پلتفرم های شناخته شده در زمینه وام دهی ارز دیجیتال هستند.

علاوه‌بر سیستم‌های دیفای که غیر متمرکز هستند، برخی از سازمان‌ها و شرکت‌ها با قوانین خاص خود اقدام به اعطای وام ارز دیجیتال به افراد می‌کنند. وام گیرنده در این سیستم بر خلاف سیستم‌های غیر‌متمرکز باید احراز هویت شود و یک شخص شناسایی شده برای مجموعه باشد. این موسسات عموماً از سیستم وام دهی مارجین استفاده می‌کنند؛ اکثرا برای راه‌اندازی پروژه‌های مختلف اقدام به ارائه چنین خدماتی می‌کنند و از این روش در پروژه‌های جدید مشارکت می‌کنند.

صرافی ارز دیجیتال Binance، پلتفرم وام دهی Hodlnaut، پلتفرم وام دهی BlockFi، پلتفرم وام دهی Celsius و پلتفرم وام دهی Nexo؛ از سیستم‌های متمرکزی هستند که به صورت سنتی عمل می کنند  و همزمان وام ارز دیجیتال  اعطا می‌کنند.

توجه داشته باشید که استفاده از سیستم‌‌های وام دهی ارز دیجیتال مانند تمامی خدماتی که در بستر پلتفرم‌های دیفای یا غیر‌متمرکز و بنا شده و بر پایه‌ی بلاکچین انجام می‌شود؛ مستلزم آگاهی و دانستن کافی در این زمینه است. گرفتن وام ارز دیجیتال نیز مانند سرمایه‌گذاری در این بازار یا معامله کردن و کسب درآمد، باید با آگاهی و دقت انجام شود. زیرا هیچ قراردادی در بستر بلاکچین قابل حذف یا تغییر نخواهد بود و در صورت بروز کوچک‌ترین اشتباه راه بازگشتی نخواهید داشت.