پذیرفتن رمزارز ها در معاملات وارداتی توسط ایران

واکنش ایران به پرداخت با رمزارز ها

واکنش ایران به پرداخت با رمزارز ها بانک مرکزی ایران می گوید از رمزنگاری رسمی استخراج شده می توان برای پرداخت واردات استفاده کرد. یک استراتژی در حال توسعه برای کاهش اثرات فلج کننده تحریم های اقتصادی ، می تواند ارزهای رمزنگاری شده توسط شرکت های ایرانی برای پرداخت هزینه واردات مانند مواد اولیه و […]

واکنش ایران به پرداخت با رمزارز ها

بانک مرکزی ایران می گوید از رمزنگاری رسمی استخراج شده می توان برای پرداخت واردات استفاده کرد.

یک استراتژی در حال توسعه برای کاهش اثرات فلج کننده تحریم های اقتصادی ، می تواند ارزهای رمزنگاری شده توسط شرکت های ایرانی برای پرداخت هزینه واردات مانند مواد اولیه و الکترونیک استفاده شود.
ایران در حال بررسی استفاده بالقوه از ارز رمزپایه به عنوان ابزاری برای کاهش تأثیر مخرب تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط ایالات متحده است.
طبق گزارشی از منبع اخبار اقتصادی انگلیسی انگلیسی Financial Tribune ، بانک مرکزی ایران یا CBI به بانک ها و فروشگاه های فارکس دارای مجوز اجازه می دهد تا از ارز رمزپایه برای پرداخت برای واردات استفاده کنند.
تحت چارچوب نظارتی ، ارز رمزنگاری شده باید فقط از استخراج کنندگان مجاز رمزنگاری حاصل شود. این عملیات استخراج به طور رسمی توسط دولت ایران به عنوان یک فعالیت صنعتی مجاز است و به اپراتورها نیاز دارد تا از وزارت صنعت ، معدن و تجارت مجوز بگیرند.
همانطور که Financial Tribune گزارش می دهد ، دولت ایران مقرراتی را تصویب کرد که امکان استفاده قانونی رمزنگاری برای واردات را در اکتبر سال ۲۰۲۰ فراهم می کند ، مشروط بر اینکه معدن کاران سکه های خود را مستقیماً به CBI بفروشند. در واقع ، به نظر می رسد چندین سال است که این استراتژی ساخته شده است.
“به گفته کارشناسان ، یکی از راه های جلوگیری از اثرات سوverse تحریم های ناعادلانه ، استفاده از ارزهای رمزپایه برای تجارت خارجی است.”
در ژانویه سال جاری ، شهاب جوانمردی ، عضو معدن و کشاورزی اتاق صنایع بازرگانی ایران یا ICCIMA ، از دولت برای استفاده از ارز رمزنگاری شده برای کمک به مقابله با مشکلات تجاری در یک فضای سخت ژئوپلیتیک حمایت کرد. ونزوئلا ، کشور دیگر مورد تحریم های ایالات متحده ، نمونه ای از تلاش قبلی برای استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین (BTC) به عنوان پرداخت برای واردات از ایران و ترکیه را ارائه می دهد. جوانمردی گفت:
بازپرداخت درآمد حاصل از صادرات گاز و برق تحت شرایط فعلی [ایالات متحده امکان پذیر نیست تحریم ها]. دولت می تواند استفاده از مازاد برق تولیدی یا انرژی تولید شده توسط نیروگاه های کوچک را برای استخراج ارزهای رمزپایه و جبران منابع قفل شده ارتقا دهد.
جوانمردی پیشنهاد ایجاد یک بازار مرکزی ، مشابه بازار ثانویه فارکس ، که از طریق آن ارز رمزنگاری شده استخراج شده به طور رسمی به شرکت های ایرانی که می خواهند مواد ، ماشین آلات و کالاهای دیگر را وارد کنند ، فروخته شود.
ساجد نیکپور ، عضو کمیسیون ICCIMA برای ارتقا exports صادرات غیرنفتی ، گفته می شود که بخش خصوصی معتقد است سود ارز رمزپایه برای اقتصاد ایران در بخش تجارت صدق می کند و می تواند با امکان واردات مواد اولیه ، تولید داخلی را تسهیل کند. . نیک پور بر لزوم شفاف نگه داشتن چنین اقداماتی تأکید کرده است. همانطور که در سپتامبر ۲۰۲۰ گزارش شد ، نمایندگان بخش خصوصی همچنین از CBI درخواست کرده اند که استفاده از بیت کوین برای پرداخت واردات خودرو در جزیره کیش را تأیید کند.
علی رغم تشویق مقامات ، صنعت معدن رمزنگاری ایران چند سال آشفته داشته است. مزارع غیرقانونی به طور دسته جمعی تعطیل شده اند و مقامات محلی هجوم آورده اند که بخش معدن را به دلیل قطع برق در ماه ژانویه سال جاری سرزنش کنند ، که در آن زمان کارشناسان آن را به عنوان استراتژی نادرست انحراف و حمله به زمین ارزیابی کردند.