آینده چند زنجیره ای خواهد بود

ویتالیک بوترین به کاربردهای زنجیره ای کمک می کند

یکی از بنیانگذاران اتریوم از محدودیت های امنیتی اساسی پل ها به عنوان دلیل اصلی عدم تایید خود نام می برد.

ویتالیک بوترین به کاربردهای زنجیره ای کمک می کند

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم (ETH)، در پستی در Reddit در روز جمعه، نگرانی‌های امنیتی حیاتی پیرامون پل‌های زنجیره‌ای متقابل در اکوسیستم بلاک چین را تشریح کرد. همانطور که بوترین گفته است، ذخیره دارایی های بومی به طور مستقیم در زنجیره (اتریوم روی اتریوم، سولانا روی سولانا و غیره) درجه خاصی از مصونیت را در برابر حملات ۵۱ درصدی ایجاد می کند. حتی اگر هکرها بتوانند تراکنش‌ها را سانسور یا معکوس کنند، نمی‌توانند بلوک‌هایی را برای از بین بردن رمزنگاری افراد پیشنهاد کنند.

این قانون در مورد برنامه اتریوم نیز اعمال می شود. به عنوان مثال، اگر هکرها یک حمله ۵۱ درصدی را انجام دهند (با کنترل ۵۱ درصد از کل عرضه ETH در گردش) در حالی که یک سرمایه گذار ۱۰۰ ETH را با ۳۲۰۰۰۰ استیبل کوین DAI مبادله کند، وضعیت نهایی ثابت می ماند، یعنی سرمایه گذار همیشه ۱۰۰ ETH یا DAI 320000 دریافت می کند.

با این حال، بوترین ادامه داد که همان سطح امنیتی برای پل های زنجیره ای اعمال نمی شود. در مثالی که او مطرح کرد، اگر مهاجمی ETH خود را بر روی پل Solana (SOL) برای به دست آوردن اتر پیچیده شده با Solana (WETH) بگذارد و سپس به محض تایید طرف سولانا آن تراکنش را در طرف اتریوم برگرداند، متحمل ضررهای ویرانگر برای سایر کاربرانی که توکن‌هایشان در قرارداد SOL-WETH قفل شده است، خواهد شد.زیرا توکن‌های پیچیده دیگر با نسبت ۱: ۱ توسط نسخه اصلی پشتیبانی نمی‌شوند.

بوترین بیشتر توضیح داد که چگونه بهره برداری امنیتی می تواند با اضافه شدن پل های بیشتری به یک شبکه زنجیره ای، مقیاس منفی داشته باشد. در یک شبکه نظری متشکل از ۱۰۰ زنجیره، سطح بالای وابستگی متقابل و مشتقات همپوشانی به این معنی است که حمله ۵۱ درصدی به یک زنجیره، به‌ویژه یک زنجیره کوچک، می‌تواند باعث سرایت سیستم شود.

با توجه به Crypto 51، نصب یک بردار حمله ۵۱ درصدی علیه شبکه اتریوم برای هکرها ۱٫۷۸ میلیون دلار در ساعت هزینه دارد. با این حال، هزینه برای بلاک چین هایی مانند بیت کوین کش به ۱۳۸۴۶ دلار در ساعت کاهش می یابد.

استدلال من برای اینکه چرا آینده * چند زنجیره ای * خواهد بود، اما * زنجیره ای متقابل * نخواهد بود: محدودیت های اساسی برای امنیت پل هایی وجود دارد که از چندین “مناطق حاکمیتی” عبور می کنند. از https://t.co/3g1GUvuA3A: pic.twitter.com/tEYz8vb59b

– vitalik.eth (@VitalikButerin) 7 ژانویه ۲۰۲۲

مطالب مرتبط: Vitalik ساختار جدید هزینه اتریوم “چند بعدی” را پیشنهاد می کند

پیشنهاد ویتالیک بوترین برای کاهش هزینه های ETH