بلاکچین تنها امید ما برای

پروژه هویت مستقل مبتنی بر بلاکچین

مسئله به یک مشکل اساسی تبدیل شده است. ما هیچ گونه کنترل و مالکیتی بر هویت دیجیتال خود نداریم. مفهوم هویت به لطف آغاز دیجیتالی شدن ، نامفهوم  شده است.
پروژه هویت مستقل مبتنی بر بلاکچین تنها امید به داشتن هویت مستقل است

رو به دنیایی هستیم که به طور فزاینده ای جهت تعامل و معامله به ابزارهای دیجیتال وابسته هستیم، حریم خصوصی به یک میدان اصلی جنگ تبدیل شده است.

در دهه گذشته ، ما شاهد هک شدن اطلاعات زیادی بودیم که اوج آخرین اخبار مربوط به حمله سایبری جسورانه به آژانس ها و شرکت های دولتی بوده است .

شرکت های بزرگ فناوری به طور روزمره بیشتر و بیشتر داده های ما را جمع آوری می کنند تا اطلاعات خود را افزایش دهند. بنابراین تعجب آور نیست که وقتی این اتفاق جهانی شود و شهروندان نسبت به برنامه های رهگیری و ردیابی مورد حمایت دولت ریز بین شوند ، بیش از نیمی از مردم اظهار میدارند که ردیابی مکان برایشان “غیرقابل قبول” است.

این مسئله به یک مشکل اساسی تبدیل شده است. ما هیچ گونه کنترل و مالکیتی بر هویت دیجیتال خود نداریم. مفهوم هویت به لطف آغاز دیجیتالی شدن ،نامفهوم  شده است.

به هر حال ، قبل از روزهای اینترنت ، هویت ما فقط از چند نقطه اطلاعاتی و اسناد فیزیکی مانند شماره های تأمین اجتماعی ، گذرنامه و گواهینامه رانندگی تشکیل شده بود و فقط افراد خاصی به این مدارک دسترسی داشتند. از زمانی که به اینترنت منتقل شدیم پروفایل های ما از میلیون ها اطلاعات تشکیل شد ، از همه عادت های روزمره گرفته تا لیست دوستان و پسورد های ورود به سیستم اطلاعات و موارد دیگر.

واقعیت این است که شرکت های بزرگ فناوری فقط به این داده های هویت دیجیتال دسترسی ندارند – علاوه بر این آنها به طور فعال کنترل می کنند. اکنون با استفاده از آدرس ایمیل یا ورود به سیستم از Google ، Facebook و Apple به بسیاری از سایت ها و خدمات دیگر دسترسی پیدا می کنیم .

ما مجبور شده ایم هرگونه تصور از حریم خصوصی را فدای روابط اجتماعی در شبکه های مجازی کنیم ، اما زمان بدست آوردن هویت دیجیتالی خود در شبکه ها رسیده است و با به اشتراک گذاشتن اطلاعات در فناوری های پیچیده و دقیق، از هرگونه توانایی برای تعیین اینکه چه کسی به داده های ما دسترسی داشته باشد یا اینکه با آنها چه کاری انجام می دهند ، رسیده است.

هویت خود مختار ( Self-Sovereign Identity )، راهی نوین رو به جلو

مفهوم دیجیتالی هویت خود مختار، توانایی جذابی را برای کنترل دوباره اطلاعات ما فراهم می کند. این ایده حول فناوری بلاکچین و رمزنگاری متمرکز است. هنگامی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را اختراع کرد ، وی راهی برای تبادل مستقیم یک فروشگاه دیجیتالی با ارزش در نظر گرفت. یک نفر می تواند با وارد کردن کلید دیجیتالی وی ، بیت کوین را برای شخص دیگری ارسال کند.

تصور کنید که به جای کیف پول پر از بیت کوین ، کلیدهای کیف پول در دست شماست که حاوی یک نسخه دیجیتالی از گذرنامه ، گواهینامه رانندگی ، سوابق بهداشتی و کل ردپای آنلاین شما است.

Concordium یکی از پروژه ها در زمینه هویت دیجیتال است که قرار است اوایل سال آینده در شبکه اصلی راه اندازی شود. به نظر می رسد این پروژه بر اساس بلاکچین موج هایی را در زمینه هویت خود مختار ایجاد کند ، زیرا دارای یک لایه هویتی است که در فناوری خود تعبیه شده است.

این مقاله از مدارک zero-knowledge استفاده می کند تا لایه ای عمیق تر برای حریم خصوصی کاربران فراهم کند و به آنها این امکان را بدهد تا عناصر هویتی خود را بدون دادن اطلاعات یا اسکن اسناد فیزیکی ثبت کنند.

بنابراین چگونه کار می کند؟ هنگامی که کاربر حساب خود را ایجاد می کند ، لازم است هویت خود را با ارائه دهنده تأیید هویت ثبت کند. ممکن است به معنای ارائه اسکن شناسنامه ، گواهینامه رانندگی یا هر یک از اطلاعات مورد نیاز دولت برای شرکت در برنامه های توسعه یافته در Concordium باشد.

ارائه دهنده هویت اطلاعات کاربر را خارج از زنجیره حفظ می کند و بر روی یک زنجیره اثبات zero-knowledge ایجاد می کند که هویت را تأیید کند. سپس ، کاربر می تواند در محیط امن خود معاملات را در زنجیره انجام دهد بدون اینکه مشخصات شناسه خود را برای کسی فاش کند. علاوه بر این ، شرکت ها مجبور به جمع آوری و محافظت از اطلاعات شخصی کاربران خود نیستند.

به عنوان یک محافظ در برابر فعالیت های غیرقانونی ، Concordium فرایندی را اجرا می کند که به عنوان “لغو گمنامی” شناخته می شود. در صورت نیاز قانونی به شناسایی ، باید درخواست دادگاه یا مقام رسمی دیگر باشد و شخص ثالثی که به عنوان لغو کننده گمنامی شناخته می شود می تواند به ارائه دهنده هویت دستور دهد نسخه ای از اسناد هویتی مورد نیاز را تحویل دهد.

ارائه دهنده هویت تنها زمانی می تواند هویت درون زنجیره ای را با اسناد هویتی خارج از زنجیره مرتبط کند که فردی ناشناس یک رمز مخفی به آنها ارائه دهد. بعلاوه ، فرد ناشناس هرگز اطلاعات متعلق به طرف شناسایی شده را نمی بیند. فقط ارائه دهنده هویت می داند که چه کسی در پشت معاملات است و پس از آن بر اساس موارد معدودی که دستورالعمل قانونی صادر می شود ، میتوان از این معاملات سر در آورد.

به این ترتیب ، شرکتهایی که از این پلتفرم استفاده می کنند اطمینان می یابند که می توانند تعهدات مربوط به انطباق خود را برآورده کنند ، در حالی که کاربران می توانند با اطمینان از حریم خصوصی معامله کنند ، تنها موارد استثنا ، مبتنی بر دستورات قانونی و قضائی است.

موارد استفاده عملی و متنوع

رویکرد Concordium برای هویت خود مختار دامنه متنوعی از موارد استفاده را به خود اختصاص می دهد – تقریباً هر برنامه ای که در آن کاربر لازم دارد اطلاعات را به صورت آنلاین ارائه می دهد به عنوان مثال در مورد COVID-19 ، ممکن است به این معنی باشد که کسی می تواند وضعیت ایمنی خود را در بلاکچین ذخیره کند و بدون داشتن گواهی واکسن ، سلامت شرکت خود را برای شرکت های هواپیمایی یا کنفرانس تأیید کند.

افراد می توانند بدون اینکه گذرنامه خود را تحویل دهند ، کپی دیجیتالی گواهینامه رانندگی خود را بگذارند و وارد هتل شوند.

شاید یکی از جذاب ترین موارد استفاده ، جایگزینی مدارک شناسایی فیزیکی صادر شده توسط دولت با معادل دیجیتال این مدارک باشد. با توجه به شرایط موجود ، تنها چند دولت در سطح جهان جهشی به سمت هویت کاملاً دیجیتالی انجام داده اند ، استونی در ۹۸٪ پذیرش هویت دیجیتال یکی از برجسته ترین ها است.

با این حال ، با توجه به مسائل فوری و جدی حریم خصوصی و جوامع دیجیتالی ما که روز به روز افزایش می یابند ، دولت ها از جمله در اتحادیه اروپا ، استرالیا ، هند و انگلستان در حال اتخاذ راه حل هایی جهت در نظر گرفتن حریم شخصی هویت دیجیتال هستند .

 

به نظر می رسد که بلاکچین تنها امید ما برای داشتن یک هویت شخصی دیجیتال کاملاً مستقل از خود باشد. اگر بتوان دولت ها را به همین منظور ترغیب کرد ، فرصت هایی وجود دارد که بتوانیم کنترل اطلاعات شخصی خود را پس بگیریم در حالی که دولت های جهان امیدوارند بتوانند بخشی از اعتماد از دست رفته طی سال های اخیر را بازیابی کنند. بدون شک سالها طول خواهد کشید تا مسیری که شرکت های بزرگ فناوری و شبکه های اجتماعی جهت فروش اطلاعات به دیگران تعیین کرده اند را به مسیری امن برای کاربران مجازی تبدیل کنیم . با این حال ، هرچه تغییر زودتر شروع شود ، سریعتر می توان امیدوار به بازیابی حریم خصوصی آنلاین خود باشیم.