راه حلی برای مشکل ارتباط بین بلاکچین ها

پولکادات (polkadot) چیست؟

پولکادات توانایی پشتیبانی از تعداد بی‌شماری بلاک‌چین را دارد و می‌تواند آنها را به یکدیگر متصل کند. این عملکرد، پاراچین (para-chain) نام دارد.

پولکادات مانند برخی از رقیبان خودش یک پروژه متن‌ باز است. این پروژه توسط ” Web3 Foundation” به دنیای تکنولوژی وارد شده است. شبکه پولکادات می‌تواند داده‌ها را بین بلاک‌چین‌های مختلف انتقال دهد و قادر به پشتیبانی از چند زنجیره با کمک یک شبکه است.

پولکادات وارد دنیای تکنولوژی شده است تا مشکل ارتباط کند بین بلاک‌چین‌های خصوصی و عمومی را برطرف کند. در نتیجه با این پلتفرم بدون اینکه مقیاس‌پذیری شبکه به مشکل بخورد، یک شبکه بدون انشعاب و بدون شاخه‌ای را ارتقا می‌دهد؛ پس دیگر احتیاجی به فورک‌های جدید نیست.

یکی از بلاک‌چین‌هایی که در شبکه پولکادات وجود دارد، پاراچین (parachain) است.این اسم مخفف کلمه (parallel blockchain) است. بلاکچین اصلی این شبکه ریلی‌چین (Relay Chain)نام دارد و هدف این دو بلاک‌چین این است که به راحتی با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند. این سیستم مکانیزمی شبیه به مفهوم Shard در اتریوم ۲٫۰ دارد.

با توجه به تکنولوژی نوین این سیستم که قابلیت تکنیکالی دارد، می‌تواند مشکلات ارتباط بین بلاک‌چین ها را حل کند.پولکادات با دارایی ها و برنامه های شبکه اتریوم ارتباط دارد و این دسترسی را به آن داده شده که آنها را با سیستم عامل ها ادغام کند.پولکادات با مدیریت گاوین وود و جوتا اشتاینر که هر دو مدیر سابق رمزارز اتریوم بودند، ایجاد گردید.

این پلتفرم از چند زنجیره تخصصی تشکیل شده است که هر‌یک وظایف و کاربردهای خاص خود را دارند.اجزای تشکیل دهنده این پلتفرم عبارتنداز:ریلِی‌چین (Relay Chain), پاراچین‌ها (Parachains), پاراتریدها (Parathreads), پل‌ها (Bridges)

 شبکه پولکادات به ۳ منظور مورداستفاده قرار میگیرد:

حاکمیت شبکه (Governance):

توسعه دهندگان رمزارز پولکادات تسلط کاملی روی شبکه دارند. تمام امتیازات موجود در سایر پلتفرم‌ها که در انحصار ماینرها قرار دارد، در این پلتفرم به کسانی که در ریلی چین مشارکت دارند، داده شده است. این امتیازات مشمول چه مواردی است؟ مدیریت رویدادهای خاصی مانند به‌روزرسانی‌ها و رفع اشکال در پروتکل، شامل این موارد هستند.

سهام‌گذاری (Staking):

طبق نظریه شخصی که توسعه دهندگان توکن پولکادات را به رفتار درست ترغیب می‌کند، گفته شده که افرادی که طبق اصول شبکه کار کنند پاداش می‌گیرند و اگر فردی قصد استفاده نادرست داشته باشند، توکن‌های سرمایه‌گذاری شده خود را از دست می‌دهند. این اصول ایمنی شبکه را تضمین و ثابت نگه می‌دارد.

وثیقه‌گذاری (Bonding):

بلاک‌چین‌های جدید می‌توانند با وثیقه‌گذاری رمزارزهای DOT، به شبکه پولکادات ورود پیدا کنند. پاراچین‌هایی منقضی شده‌اند و یا بدون کاربرد و غیرقابل استفاده هستند، از طریق حذف توکن های وثیقه، از این شبکه حذف میشوند. فرایندی که خدمت شما ارائه شد نوعی اثبات سهام محسوب می‌شود.

الگوریتم عملکردی پولکادات :

شبکه پولکادات از طریق الگوریتم اجماع ترکیبی «گرندپا/بیب» (GRANDPA/BABE) که متناسب با پولکادات طراحی شده و نوعی از اجماع مبتنی بر اثبات سهام است به حفظ امنیت شبکه پرداخته است. این الگوریتم هم از روش اثبات سهام برای مقایس پذیری بیشتر و هم از روش اثبات کار برای امنیت حداکثری استفاده می‌کند و از معایب هر دو روش نیز دوری کرده است.

پروژه های ساخته شده در پولکادات

اکوسیستم پولکادات بسیار پرکاربرد می باشد. در حال حاضر ۱۸۸ پروژه بر روی آن ساخته شده است. این موارد شامل پروژه های کریپتو مربوط به دیفای، کیف پول های ارزهای دیجیتال، پروژه های زیرساختی، توکن ها، اوراکل، سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO)، حریم خصوصی، صرافی، بازی، اینترنت اشیاء، مقیاس گذاری و غیره است.

پروژه های معروف ساخته شده بر روی پروتکل پولکادات عبارتند از چین لینک، آنکر (Ankr)، سلر نتورک (Celer Network)، آکروپلیس (Akropolis) ، اوشن پروتکل (Ocean Protocol)، پروتکل زیرو ایکس (۰x Protocol).

نقش پولکادات در پروژه های دیفای

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به ترکیب پذیری، ارتباطات بین زنجیره ای، انتقال ارزها و پروتکل های ادغام شده با یکدیگر مرتبط است. موارد گفته شده عملاً بنیاد و اساس پروژه پولکادات می باشند. به این ترتیب، پروژه های دیفای از پروتکل پولکادات استفاده می کنند.

مزایای پولکادات(polkadot):

۱-مقیاس‌پذیری نامحدود

پولکادات توانایی پشتیبانی از تعداد بی‌شماری بلاک‌چین را دارد و می‌تواند آنها را به یکدیگر متصل کند. این عملکرد، پاراچین (para-chain) نام دارد.

۲- مکانیزم حاکمیت تعریف شده

مشکلی اساسی بلاک‌چین‌های دیگر را آسیب‌پذیر می‌کند که این مکانیزم پولکادات، این مشکل را برطرف می‌کند.

۳- به‌روزرسانی پاراچین‌ها

یکی از کارهایی که پولکادات انجام داده این است که به‌روزرسانی para-chain را بسیار راحت و آسان کرده است و دیگر احتیاجی به هارد فورک‌ها نیست چون این کار باعث دوقسمتی شدن کاربران در پروژه می‌شود.

۴-مکانیسم اجماع انعطاف پذیر

از آنجایی که بلاک چین های مختلف در مکانیسم های اجماع متفاوتی اجرا می شوند، پلتفرم پولکادات مکانیسم اجماع انعطاف پذیری را برای میزبانی از آنها فراهم می کند.

۵-تراکنش های کراس چین (Cross-Chain)

این چارچوب می تواند از انتقال ارز میان بلاک چین های مختلف پشتیبانی کند. این ویژگی برای قابلیت همکاری و یکپارچه سازی لازم است.

۶-قابلیت ارتقا

پولکادات می تواند بدون نیاز به هارد فورک برای اجرای تغییرات، از بروزرسانی های مختلف پشتیبانی کند.

۷-امنیت مشترک

از بلاک چین های متصل به پولکادات می توان با یک چتر امنیتی متحد، حفاظت کرد. این امر می تواند از زنجیره های کوچکی محافظت کند که از نظر راه اندازی خودکار امنیتی قابل اجرا نیستند. به عبارتی امنیت شبکه پولکادات، تمام زنجیره‌های متصل به این شبکه را نیز شامل می‌شود.

معایب پولکادات(polkadot)

۱- جابه‌جایی توسعه دهندگان

برای شروع و راه‌اندازی یک اپلیکیشن در پاراچین‌هایی که در Polkadot وجود دارند، اول باید قابلیت و دسترسی در پاراچین فعلی وجود داشته باشد که این یکی از مشکلات و نقاط ضعف این شبکه است.

۲- بازار اشباع شده

پولکادات اولین شرکتی نیست که وارد حوزه بلاک‌چین‌هایی با قرارداد هوشمند اثبات سهام شده است و باید با رقیبانی مانند: کازماس، نییِر، سولانا، کاردانو و تزوس به رقابت بپردازد.

۳- باگ‌های اولیه

اولین هکی که پولکادات را مورد هدف قرارداد در سال ۲۰۱۷ و ماه ژانویه بود که هکرها، قبل از اینکه Polkadot اقدام امنیتی خود را عملی کند، از موجودی کیف پول این شبکه ۳۳ میلیون دلار به سرقت بردند. دومین هکی که اتفاق افتاد، باگ والت چند امضایی بود که بعد از اولین عرضه رمزارز پولکادات رخ داد و هکرها به دلیل آسیب‌پذیر بودن کدها توانستند برای بار دوم آن را هک کنند.

عملکردها و اقدامات امنیتی رمزارز ها برای سرمایه گذاران