تاثیر اتفاقات اخیر ;

پیش‌بینی آینده بورس در شهریور ماه

بازار سرمایه در این روزها با چراغ سبز به راه خود ادامه می دهد؛ به طوریکه روز گذشته شاخص کل بورس توانست از یک میلیون و ۵۴۰ هزار واحد نیز عبور کند.

پیش‌بینی آینده بورس در شهریور ماه

روزبه شریعتی با بیان اینکه بازار سرمایه متاثر از چند اتفاق موقعیت فعلی را پیدا کرده است، افزود: نخست آنکه توافق برجام صورت نگرفت و زمان بر شد و به دست تیم دولت جدید افتاد. دیگر اینکه ذهنیت بازار سرمایه در بهار این طور بود که انتظارات تورمی به شدت کاهش پیدا کرده بود و دلار زیر ۲۰ هزار تومان دیده می شد.

حتی دولتمردان دولت قبل دلار ۱۷ یا ۱۵ هزار تومانی را لحاظ می‌کردند. اما این نگاه تغییر کرد، زیرا توافق صورت نگرفت و گزارش های پولی بانک مرکزی به شدت نشان از تورم و پول پاشی داشت و این باعث شد به افزایش قیمت ارز دامن زده شود.

وی با بیان اینکه قیمت ارز به عنوان مهمترین متغییر تاثیرگذار روی ۷۰ درصد بازار سرمایه است، گفت: در تیرماه نگاه بازار سرمایه همراه تغییرات مذکور تغییر کرد و انتظارات تورمی باعث رشد قیمت های دلار و بازار سرمایه شد.

چند سال قبل ابتدا قیمت دلار افزایش می یافت بعد روند بازار سرمایه صعودی می‌شد، اما اکنون بازار سرمایه به هوشمندی و عقلانیتی رسیده است که گاهی زودتر از بازار حواله و دلار متوجه می‌شود شرایط اقتصاد کلان به کدام سمت می‌رود.

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه شاخص کل بورس از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد گذر کرده است، اظهار کرد: در آینده احتمال زد و خورد عرضه و تقاضا زیاد است، یعنی اگر قرار باشد دلار در محدوده ۲۷ هزار تومان و دلار نیما در محدوده ۲۵ هزار تومان باقی بماند انتظار نمی‌رود شاخص کل بورس به دو میلیون واحد برسد. احتمالا در شهریورماه کمی درجا زدن را در بازار تجربه کنیم. البته باز هم بستگی به قیمت دلار دارد.

او معتقد است، اگر قیمت دلار توسط دولت جدید کنترل شود و ارزپاشی صورت بگیرد، روی بازار سرمایه تاثیر مثبت نمی‌گذارد اما اگر قیمت بالا رود که بعید است، بازار با هیجان به راه خود ادامه می‌دهد. اما به طور کلی انتظار می‌رود تعادل ایجاد شود.