بورس تا انتهای سال 1400

چشم انداز بورس در زمستان

با در نظر گرفتن برخی مولفه‌ها همچون کاهش قطعی‌های برق صنایع، وضعیت مناسب صنایع دلارمحور و کامودیتی‌ها شاید بتوان گفت اقبال اهالی بازار نسبت به برخی صنایع با دید کوتاه‌مدت بیشتر شود.

چشم انداز بورس در زمستان

بازار سرمایه هفته‌هایی نوسانی را پشت سر می‌گذارد. در بیشتر روزهای هفته قبل، بازار در مدار منفی حرکت کرده و از دست رفتن کانال یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار واحد در اوایل هفته سیگنال‌های متفاوتی به سرمایه‌گذاران بورسی داد

در ایجاد چنین شرایطی چند متغیر اثرگذار، نقش کلیدی ایفا می‌کنند به طوری که پایداری مشکلات و عدم‌چاره‌جویی سیاستگذاران برای خروج از این مهلکه می‌تواند این وضعیت ناهنجار را تداوم بخشد. همان‌طور که بارها اشاره شده مهم‌ترین عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته عدم‌شفافیت در برنامه‌های کلان اقتصادی و پیشروی این ابهامات است. از این رو بازار سرمایه در بلاتکلیف‌ترین وضعیت ممکن به سر می‌برد.

این موضوع با از دست رفتن چندباره کانال یک‌میلیون و ۴۰۰‌هزار واحد در چند هفته گذشته بیشتر نمایان شده است. بر همین اساس و به دنبال این وضعیت شاهد افزایش خروج پول حقیقی نسبت به تابستان هستیم. مسیر نوسانی داد و ستد‌های تالارهای شیشه‌ای در حالی ادامه دارد که به نظر می‌رسد بازار با تغییر استراتژی سهامداران روبه‌روست.

از اواخر خرداد ماه و همزمان با آغاز خیز جدید رشد قیمت سهام، بسیاری از سهامدارانی که سال ۹۹ از بازار رفته بودند، هرچند با احتیاط اما عزم بازگشت کردند. شرایط نسبتا مطلوب بازار که با واکنش‌های مثبت رییس جدید دولت نسبت به بازار سهام همراه شده بود خوش‌بینی‌هایی را نسبت به افزایش سرمایه‌گذاری‌های بورسی ایجاد کرده بود.

اما چرخش مسیر معاملات بورسی و از دست رفتن روند تعادلی شاخص، همه معادلات را بر هم زد. در این میان اظهارات مقامات بانکی کشور در مورد نرخ سود بین بانکی و حواشی ایجاد شده آن موجب نگرانی سهامداران نسبت به آینده این بازار شده است.

افزایش نرخ بهره همواره از ریسک‌های تهدید‌کننده معاملات بورسی محسوب شود. از طرف دیگر تداوم وضعیت نوسانی بازار سهام به راحتی می‌تواند نقدینگی را به سمت بازار پول سوق دهد.

این در حالی است که در حال حاضر قیمت بیشتر سهام از ارزندگی برخوردار است اما نامشخص بودن وضعیت سیاستگذاری‌های اقتصادی کار سرمایه‌گذاران را سخت کرده و هرگاه شاخص در مدار نزول قرار می‌گیرد این وضعیت به بدترین شکل ممکن نمود پیدا می‌کند. با توجه به این وضعیت به نظر می‌رسد بورس با دید بلندمدت، بازدهی بیشتری نسبت به سایر بازارهای سرمایه‌گذاری داشته باشد.

به هر روی تا مشخص شدن سیاست‌های کلان اقتصادی نمی‌توان در مورد روند بازار تا پایان سال پیش‌بینی دقیقی کرد. گرچه با در نظر گرفتن برخی مولفه‌ها همچون کاهش قطعی‌های برق صنایع، وضعیت مناسب صنایع دلارمحور و کامودیتی‌ها شاید بتوان گفت اقبال اهالی بازار نسبت به برخی صنایع با دید کوتاه‌مدت بیشتر شود.